Hogyan trágyázzuk konténerben nevelt kerti dísznövényeinket?

Agrofórum Online

A konténerben nevelt kerti dísznövényeim trágyázását hogyan oldhatom meg? Miként végezzem a tápoldatozást?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A nyárközépi hőmérséklet erősen serkenti az egzotikus cserepes növények növekedését. Annak érdekében, hogy talajuk tápanyagai ekkor se fogyjanak el, rendszeresen trágyázni kell a növényeket. A virágzás érdekében számukra főként a foszfor, nitrogén, kálium és magnézium fontos, de a mikroelemeknek szintén nagy jelentőségük van abban, hogy életfolyamataikat biztosítani tudják.

Edényben nevelt növényeink sokkal jobban függenek a rendszeres trágyázástól, mint a kerti növények, hiszen gyökérterük korlátozott, talajuk pedig csak kevés tápanyagot tud raktározni. A nagy tápanyagigényű dísznövényeket, mint pl. az angyaltrombitákat, tavasszal hosszabb hatástartamú műtrágyával is szükséges ellátni. A fő növekedési időszakban pedig, a májustól augusztusig tartó ciklusban, minden növény számára célszerű folyékony műtrágyát adni, mivel ilyenkor ezt tudják a növények a leggyorsabban és a legjobban hasznosítani. Ezt az adott faj tápanyagigényétől függően hetente-kéthetente az öntözővízzel együtt adagoljuk.

A kereskedelemben kapható, virágos növények számára gyártott tápoldatok használata minden konténerben nevelt növényhez ajánlható. A tápoldat hozzáadása előtt az öntözőkannát félig töltsük fel vízzel, majd ezután adjuk hozzá a folyékony műtrágyát olyan mennyiségben, mely a csomagoláson fel van tüntetve. Miután kimértük a megfelelő mennyiséget és beleöntöttük a félig telt öntözőkannába, öntsük hozzá a maradék vizet, így biztosítva az optimális keveredést. Arra azonban ügyeljünk, hogy ne pazaroljuk a tápoldatot, az edény vagy annak alja ne csorduljon túl.

A tápanyagellátás terén a növényeknek más-más igényei vannak. Az angyaltrombita szinte telhetetlen, tavasszal műtrágyát, az öntözővízbe pedig folyékony műtrágyát kapjon hetente legalább egyszer. Hasonlóan igényes pl. a leander, az encián és a kalapácscserje. A kevésbé igényes fajoknak elegendő kéthetente tápoldatot adni, mint pl. a korallcserje vagy a gránátalma és az olajfa.

Kevesebb a nitrogén, de ettől még nem dőlhetünk hátra

2022. február 17. 10:05

Az őszre kirobbant műtrágya-helyzet miatt gyorsan kellett dönteni a vetésforgó összeállításában és az inputanyag-vásárlásban, vagy éppen nem vásárlásban. Minden lehetőséget mérlegelve sok gazdálkodó úgy döntött, hogy megnöveli a vetésszerkezetében azon növények arányát, melyek kevesebb nitrogénnel is beérik, így több helyen nőni fog a napraforgó és szója vetésterülete. Ami még erősítheti a döntésüket, hogy a hazai és a világpiacon továbbra is nagy a kereslet mindkét növény iránt, stabilan, magas áron értékesíthetőek.

Oroszország a műtrágya árának rögzítését fontolgatja

2021. március 13. 03:46

Oroszország felkérheti a műtrágya-gyártókat, hogy rögzítsék áraikat a tavaszi gabonavetési kampány idejére.

Kubota műtrágyaszórók: pontos, egyszerű és hatékony

2022. augusztus 1. 10:39

A Kubota műtrágyaszórók garantálják a pontos kijuttatást, könnyen kezelhetők, megbízhatók és sok éves gondtalan használatot biztosítanak, így Önnek egyel kevesebb dolog miatt kell aggódnia.

Alaposan visszaestek a műtrágyák árai, mégis kevesebben veszik

2024. február 8. 13:40

2023 X–XII. hónapjaiban az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott volumenhez képest 13 százalékkal kevesebb műtrágya került a gazdákhoz annak ellenére, hogy az értékesítési árak időközben közel a felére csökkentek.