Hogyan trágyázzuk konténerben nevelt kerti dísznövényeinket?

Agrofórum Online

A konténerben nevelt kerti dísznövényeim trágyázását hogyan oldhatom meg? Miként végezzem a tápoldatozást?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A nyárközépi hőmérséklet erősen serkenti az egzotikus cserepes növények növekedését. Annak érdekében, hogy talajuk tápanyagai ekkor se fogyjanak el, rendszeresen trágyázni kell a növényeket. A virágzás érdekében számukra főként a foszfor, nitrogén, kálium és magnézium fontos, de a mikroelemeknek szintén nagy jelentőségük van abban, hogy életfolyamataikat biztosítani tudják.

Edényben nevelt növényeink sokkal jobban függenek a rendszeres trágyázástól, mint a kerti növények, hiszen gyökérterük korlátozott, talajuk pedig csak kevés tápanyagot tud raktározni. A nagy tápanyagigényű dísznövényeket, mint pl. az angyaltrombitákat, tavasszal hosszabb hatástartamú műtrágyával is szükséges ellátni. A fő növekedési időszakban pedig, a májustól augusztusig tartó ciklusban, minden növény számára célszerű folyékony műtrágyát adni, mivel ilyenkor ezt tudják a növények a leggyorsabban és a legjobban hasznosítani. Ezt az adott faj tápanyagigényétől függően hetente-kéthetente az öntözővízzel együtt adagoljuk.

A kereskedelemben kapható, virágos növények számára gyártott tápoldatok használata minden konténerben nevelt növényhez ajánlható. A tápoldat hozzáadása előtt az öntözőkannát félig töltsük fel vízzel, majd ezután adjuk hozzá a folyékony műtrágyát olyan mennyiségben, mely a csomagoláson fel van tüntetve. Miután kimértük a megfelelő mennyiséget és beleöntöttük a félig telt öntözőkannába, öntsük hozzá a maradék vizet, így biztosítva az optimális keveredést. Arra azonban ügyeljünk, hogy ne pazaroljuk a tápoldatot, az edény vagy annak alja ne csorduljon túl.

A tápanyagellátás terén a növényeknek más-más igényei vannak. Az angyaltrombita szinte telhetetlen, tavasszal műtrágyát, az öntözővízbe pedig folyékony műtrágyát kapjon hetente legalább egyszer. Hasonlóan igényes pl. a leander, az encián és a kalapácscserje. A kevésbé igényes fajoknak elegendő kéthetente tápoldatot adni, mint pl. a korallcserje vagy a gránátalma és az olajfa.

Támogassuk a kukoricát megfelelő tápanyag-utánpótlással!

2023. március 31. 07:36

A kukorica tavaszi vetésű növény, ezért vegetációs időszakának jelentős része nyárra esik.

Kukorica – Megéri-e műtrágyázni?

2018. december 11. 05:34

Kísérleteinkben vizsgáltuk a karbamid és a MAS (mészammon-salétrom) közötti különbséget is azonos (120N és 160N) nitrogénszint mellett, és eredményeink szerint egyértelműen a MAS használata bizonyult kedvezőbbnek.

Nitrogénműtrágya nélkül termeszthetünk?

2022. augusztus 8. 15:37

A Kaliforniai Egyetem kutatói megtalálták a módját, hogy hogyan lehet csökkenteni a gabonafélék termesztéséhez szükséges nitrogénműtrágya felhasználását.

Folyékony NPK és Turbó PK Akció!

2021. december 6. 08:37

Jobb, olcsóbb és csak egy permetező kell hozzá!