Hogyan tudom megvédeni a mezei nyulaktól a gyümölcsfákat?

Agrofórum Online

Vettünk egy külterületi kertet, ahová idén néhány gyümölcsfát is ültettünk. Szomszédok szerint télen nyulak is járnak arrafelé, erdővel határos a terület. Hogyan tudom megvédeni nyulak ellen a fáimat?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Sajnos az erdei vadak a későbbiekben is sok gondot fognak okozni kertjében, nemcsak télen, hanem egész évben. Télen főleg a fás részek rágásával okozzák a kárt, azt is elsősorban, ha hótakaró borítja a talajt. Akkor nem jutnak a földön még megtalálható fő táplálékukhoz a zöld levelű növényekhez.

Rágást okozhatnak fákon, bokrokon a szarvasok is, azok magasan, fejmagasságukban rágják le a fakérgeket. Fogaik okozta párhuzamos rágásnyomok sokkal nagyobbak, mint a nyulaké, segíti azonosításukat. Szarvaik fához dörzsölése okozta nagy felületű horzsolásuk, csavaró mozdulatuk zúzó károsítása is magasan, 1 méter felett észlelhető.

A mezei nyúl (Lepus europaeus) az egyik legkeresettebb apróvadunk, növényevő, tavasztól őszig termesztett növényekkel, gyomokkal, pillangós virágúakkal táplálkozik és fűféléket is eszik. Ahol bőségesen talál növényi eleséget, gyorsan felszaporodik. Életterét nem nagyon változtatja, nem vándorol. Rendszerint ragaszkodik megszokott területéhez. Ahogy változnak a termesztett kultúrák, azokat követi. Őszre elfogynak a termesztett növények, ekkor táplálékot keresve behúzódik a kertekbe, gyümölcsösökbe. Bár minden növényi részt elfogyaszt, elsősorban a zsenge zöld részeket kedveli. Télen azok hiányában a fiatal fák fás részeit (törzsét) is megeszi, megrágja. Nyúl jelenlétét, közlekedési útvonalát jelzi a visszahagyott bogyó alakú ürüléke, hótakaró esetén pedig abban hagyott jellegzetes lábnyomai, ezeket érdemes figyelni.

Nyúl okozta kártétel bükkfán

Az Önnél megjelenő nyúl a vadászterülethez tartozik, annak tulajdona, ellene csak távoltartásával tud, szabad védekezni.

Mérlegelni érdemes a területének drótkerítéssel történő ellátását. Nyúl elleni eredményes védelemnél a dróthálót földbe kell süllyeszteni megfelelő mélyen, hogy a nyúl ne legyen képes kibontani, illetve alatta ne tudjon bebújni. A háló lyukméretét pedig a nyúl testének méretéhez kell kiválasztani, azon ne tudjon átbújni!

Nyúlkártétel ellen a fiatal facsemeték védelmét törzsre erősített összesodrott formájú, műanyag hálóval szokták biztosítani, gyümölcsösök telepítése nélküle már nem is történhet. Biztosítani kell, hogy a sűrű háló a törzsnyakat is takarja, és ne mozdulhasson el, valamint fedje a törzset teljes magasságában! Súlyos nyúlkártétel tartós és magas hótakaró idején fordul elő, amikor a hóréteg elzárja a zöld növényeket, ezért választja kényszerből táplálékul a fás részeket. A vastag, felszínén megfagyott téli hórétegen közlekedő nyulak a facsemeték törzsének magasabb részeit is elérik, emiatt fontos a magas védőháló választása.

Törzsvédő háló

Nyulak távoltartására váratlan és rendszertelen zaj-, fénykeltést is szoktak alkalmazni, együttesen is, a mezei nyúl ezektől megriad, elszalad.

Vadriasztó készítmények is engedélyezettek nyulak ellen, elsősorban gyérítő hatással. A nagyvadak távoltartására is engedélyezett alumínium-szilikát (kaolin) és kvarchomoktartalmú Cervacol extra nevű vadriasztót a védendő törzsek, ágak felületére kell felkenni még fagymentes időben. Hasonlóan fejti ki hatását a védendő felületre kijuttatott titán-dioxid-tartalmú Nevibes speciál. Teljes védelmet ezek a szerek nem biztosítanak.

Rágási kártétel esetén a fák sebei még a tavaszi rügypattanás előtt fagymentes időben kezelésre szorulnak. A sebeket ki kell tisztítani, a sérült részeket szükséges eltávolítani az egészséges szövetekig, majd gombaölő szerrel lekezeljük, felszíni száradás után pedig fasebkezelővel fedjük be.

Tömeges őzelhullástól tartanak a vadászok a rágcsálóirtó szer engedélyezése miatt

2018. október 26. 10:36

A rágcsálóirtó szer leginkább az őzre és a mezei nyúlra jelent veszélyt ezen fajok táplálkozásbiológiája miatt.

Gerinces kártevők a hazai gyümölcsösökben, I. rész

2024. szeptember 29. 08:10

Az egyik leggyakoribb kertészeti kártevőnk az üregi nyúl (Oryctolagus cuniculus) és közeli rokona, a mezei nyúl (Lepus europeus).

Kevesebb lesz a vadkár? - Jelentősen csökkentenék a hazai nagyvadállományt

2018. február 5. 09:26

Alaposan csökkentené a hazánk erdeiben, sík- és dombvidékein élő nagyvadak számát a tájegységi vadgazdálkodást segítő jogszabálytervezet.

Vadkárok szemléje és megelőzésének lehetőségei Sipos gazda szemével

A kelő napraforgót és kukoricát a mezei nyúl, hörcsög, örvös galamb, vetési varjú, majd később a nagyvadak is károsíthatják.