Mikor szedhető fel a gumós zeller? Milyen jelei vannak a szedésre érettségnek? Segítségüket köszönöm!
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
A gumós zeller szaporítása a többi zöldségnövénytől eltérőnek tekinthető. Az adott évben csak akkor tudunk fogyasztásra alkalmas gumót nevelni, ha előzetesen magjaiból palántát nevelünk. Otthoni neveléssel a magokat ajánlatos még február végén – március elején elvetni, majd pedig a kész palántákat 4-5 lombleveles korban május közepén vagy végén elültetni. A túl korán vetett magokból fejlődő palánták kiültetésükig akár el is öregedhetnek, így nem érdemes a magok vetését korán megkezdeni.
Az ültetésnél fontos arra is ügyelni, hogy a legfiatalabb levelek ne kerüljenek túl mélyre a talajban, ezzel ugyanis késhet a gumók fejlődésének kezdete. A vetett fajták általában 150-170 nap közötti tenyészidővel rendelkeznek. A zeller ápolása a rendszeres kapálásból, gyomok eltávolításából áll. Az ültetés utáni időszaktól rendszeres öntözésben is részesíteni kell a növényeket, amit egészen augusztus második feléig szükséges folytatni. Az olyan növényeket, melyek esetleg megfázás miatt felmagzottak ajánlatos még ősz előtt felszedni, levélzöldségnek felhasználni.
A gumós zeller akkor tekinthető szedésre érettnek, amikor alsó levelei sárgulásnak indultak. Szeptember közepénél hamarabb a szedést nem feltétlen kell megkezdeni, hiszen a növény jól bírja a hideget, akár a kisebb őszi, néhány fokos fagyokat is. A gumók növekedésüket viszont kb. október közepéig be is fejezik, így ennél későbbre nincsen értelme halasztani a betakarítást.
A szedés előtt a leveleket le is vághatjuk, de rajta is hagyhatjuk a gumókon, így végezve el a gumók lazítását, kiemelését és begyűjtését. Az összegyűjtést követően a levelektől, valamint a gyökérrésztől is tisztítsuk meg a gumókat, majd pedig fedett, jól szellőző helyen pár napig szárítsuk terményünket! A szárítás után a gumók jobb tárolhatósága várható a gombás betegségeknek kedvezőtlen feltételek meglétével. A tárolás fagymentes, optimálisan 4-5 fokos körülmények között történjen, ahol a nagyon magas páratartalom szellőzéssel is biztosítható.
Kiemelt kép: Pixabay