Furcsa elváltozást vettem észre szamóca levelein: a levelek kemények, kanalasodtak, és enyhe bordós elszíneződés is megjelent azokon. Mi lehet a bajuk? Menthetők még?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A szamócának számos betegsége és károsítója ismert, azok közül a leírt észrevételei a szamóca lisztharmatára jellemzők. Egyértelműen megállapíthatom, hogy sajnos a szamócanövényein a szamóca-lisztharmat gombás eredetű betegség, kórokozója Sphaeroteca macularis sp. fragariae, fordul elő.
A szamóca termesztése az egész világon elterjedt, hazánkban is kedvelt növény üzemi és házikerti nevelési viszonyok mellett is.
Ez a lisztharmatbetegség tüneteiben kissé eltér a többi lisztharmattól: a kezdeti tünetei alig látható, finom fehéres bevonat formájában jelennek meg. A pókhálószerű bevonata nem feltűnő, gyakran csak a reggeli harmat segítségével válik észlelhetővé: a hálóra rátapadó harmatcseppek teszik láthatóvá azt. Pár nap múlva a bevonat erősebbé, sűrűbbé válik, a levelek meggörbülnek, kanalasodnak, kissé megvastagodnak. Ezt követően halvány, a teljes levélre kiterjedő bordó, elmosódott elszíneződés is megjelenik a levelek hátoldalán.
Jellemző, hogy elsősorban a fiatal, zsenge leveleket fertőzi, melyek növekedése leáll, nem nyílnak szét. A lisztharmatgomba felszaporodva a leveleken kívül a virágszárat, és a virágzatot, valamint a termést is megfertőzheti, és azokon is kifejlődik a jellegzetes fehéres bevonat. Később a fehér gombabevonat különböző méretű foltokban jelenik meg. Ahol a gomba kifejlődik, alatta a növényi szövet elhal, a levelek elszáradnak, virágzat deformálódik, nem köt, a megfertőződött termés elrohad, nem fogyasztható.
A szamóca-lisztharmatot okozó gomba fertőzéséhez a 15-25 °C közötti hőmérséklet és magas páratartalom szükséges. Szabadföldi viszonyok között ez a hőmérsékleti tartomány a virágzás és termésfejlődés, termésérés időszakára esik. A gomba a szétszóródó spóráival (konídiumaival) terjed szél és esőcseppek segítségével, 4-5 napon belül kifejlődik belőlük a micélium, majd 1-2 nap múlva az új foltokon is megindul a fertőző konídiumok képzése. Ez magyarázza a gyors járványok kialakulását.
Védekezésre a szinte folyamatos szedés alatt korlátozott a lehetőség, fontos a megelőző, érés előtti védekezés. A kálium-hidrogénkabonát hatóanyagú készítmények (Vitisan) magas lúgos kémhatásukkal fejtik ki lisztharmatölő hatásukat. Kedvező védő hatású a szójalecitin, a természetes hatóanyagok csoportjába tartozó anyag is. 1 napos várakozási idő után fogyasztható a kezelt földi eper.
Az elemi kéntartalmú szerekkel (Cosavet, Thiovit stb.) végzett permetezést követő napon már szüretelhető, fogyasztható a szamóca. A felsoroltak mind kontakt hatással rendelkeznek, ezért megelőző alkalmazásban érik el csak kedvező lisztharmat ellenes hatásukat. Felszívódó, kuratív hatással is rendelkező fungicidek közül a Signum és Tazer engedélyezett 3 napos élelmezésügyi várakozási idővel. Előnyük, hogy ezek a szamóca más gombabetegségei ellen is hatásosak.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele