A Ginkgo biloba fám tünetei olyanok, mint egy 2020-ban feltett kérdésnél: levélkezdemények zsugorodtak és barnultak. Akkor a szaktanácsadójuk a tavaszi fagyot vélte okként. A kérdésem az, hogy a fák kiheverhetik-e ezt az elváltozást? Nagyon félek, hogy a gyönyörű 30 éves fám elpusztul, ezért kérdezem, mi lett azzal a fával, mire számíthatok?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Emlékszem az akkori, 2020-ban feltett kérdésre, és az volt a szerencsém, hogy a saját nevelésű Ginkgo biloba fáimnak is (6 db) hasonló tünetei voltak. A fák szépen belombosodtak, csak később, mint máskor, semmi elváltozás nem maradt vissza abban az évben, és az elmúlt 3 évben sem volt velük semmi probléma, leveleik szépek, ugyanolyan zöldek voltak, mint korábban, a koronájuk is gyarapodott.
Ami viszont az idei tavasszal elszomorított, hogy hasonló jelenség jelent meg újra. A páfrányfenyők későn hajtanak ki, az közismert, és az idei tavasz meglehetősen változékony, hektikus volt. Mi elég kitett, hideg helyen lakunk, Budapest leghidegebb térségében, több alkalommal volt fagy éjszaka áprilisban. A fák nem a kertben, hanem egy nyitott területen, rét mellett élnek a kert előtt, az áramló hideg levegőt nem fogja meg semmi. Mindegyik fa kihajtott, minden rügye, bizakodásra adott okot, és a kb. 1 cm-es méretű levélkék besárgultak, bevörösödtek, növekedésük leállt. A 2020-as év mintha megismétlődött volna.
Ez kb. egy hónapja történt, azóta is figyelem őket, és keresem az okokat. Felmerült bennem, hogy a fagy vagy ahhoz közeli hideghatás mellett a tavalyi aszályos időjárás is közrejátszhatott a jelenségben, tekintettel, hogy egész nap folyamán tűzi őket a nap. Bár a fa alja mulcsozva van. Tavaly is többször öntöztem, beszereztem kifejezetten nekik öntöző zsákot, hogy komolyabb vízmennyiséget – 100-150 litert – ki tudjak juttatni. A tavalyi nyáron folyamatosan ment a fák és zöldségek öntözése, több hónapon át, ennek ellenére valószínű nem volt elegendő nekik. Azóta itt kb. 80 mm eső hullott az elmúlt 10 napban, mérem a csapadékot, azért tudom ilyen pontosan, és a fákat május elején, a nagy esőzések előtt még alaposan beöntöztem. Száraz talaj, mint ok kizárható, tekintettel arra is, hogy tavasszal minden rügy kihajtott. Már vannak rejtett rügyekből növő új, szép zöld színű, több cm méretű levelek elszórtan, és a károsodott rügyek is fejlődésnek indultak, mindegyiknél megjelentek az új, zöld, apró levélkék a korábbi elhalt vörös levelek mellett. Erről készítettem, csatoltam képet.
Ha azért kérdezte meg a fák korábbi sorsát, mert Önnél is idén tavasszal újra hasonló jelenséget észlelt a fánál, mint korábban, akkor a nálam megfigyelt idei jelenség alapján bizakodhat a javulásukban. Minden esetre a későbbiekben rendszeresen – 10-14 naponta – és nagy vízadagokkal (legalább 100 liter/alkalom) gondoskodjon a fa öntözéséről, amint betör a meleg és nem lesz eső. A kellő vizet tartalmazó talaj hatására a fa nedvkeringése is fokozódik, és új, élő levelek megjelenése várható. A beköszöntő meleg a folyamatot fel fogja gyorsítani.