Komoly károkat okozhatnak az almásokban az aknázómolyok?

Agrofórum Online

I. Katalin kérdése: A képen látható tüneteket találtam almafám levelein, mi okozza ezt és mit tehetek ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Komoly károkat okozhatnak a gyümölcsültetvényekben különösen az almásokban az aknázómolyok. Hernyóik károsításukkal a leveleken különböző, fajra jellemző aknákat hoznak létre. Az egyes fajok az aknák hossza, szélessége, levélen belüli elhelyezkedésük alapján azonosíthatóak.  Károsításuk hatására korai lombhullás következhet be, ezzel jelentős mértékű gondot okozva. Ezáltal nem csak az adott évi termést, hanem a következő év termésmennyiségét is befolyásolja. Leggyakrabban az almalevél aknázómoly, almalevél-sátorosmoly, almalevél-törpemoly és a lombosfa-fehérmoly fordulnak elő gyümölcsfáinkon.

Az almalevél aknázómoly (Phyllonorycter blancardella) hernyója a leveleken erek által határolt, ellipszis alakú aknát készít. Jelenlétüket először a levél fonákán figyelhetjük meg.  Az almalevél sátorosmoly (Phyllonorycter corylifoliella) lárvája a levél belsejében készíti el foltaknáját. Az akna ovális alakú, ezüstös színű, melynek közepén egy hosszúkás, barna színű folt alakul ki. Az almalevél-törpemoly (Nepticula malella) a levéllemezben kanyargós, vékony aknát készít. A lombosfa fehérmoly (Leucoptera scitella) lárvája pedig kör alakú aknát készít a levél belsejében. Később az aknában csigavonalban figyelhető meg a lárva ürüléke.

Az aknázómolyok rajzása feromon csapdával nyomon követhető. A védekezést a tömeges lárvakelés idején kell elvégezni. Nagyon fontos az első nemzedék tojásrakása előtti vegyszeres védelem, hiszen a lombozat ilyenkor még könnyen átpermetezhető, valamint a levélbe berágó hernyó ilyenkor találkozik a permetszerrel.

Hosszú hatástartamú, érintő hatású, rovarfejlődés szabályozó, kitinszintézist gátló hatóanyagokkal lehet ellenük védekezni. Az aknában fejlődő lárvák ellen már csak felszívódó szerekkel védekezhetünk hatékonyan. A levéltetvek ellen is használatos tiametoxam hatóanyagú készítmények az aknázómolyok ellen is védelmet biztosítanak. A vegyszeres védelem az emamektin benzoát, acetamiprid és klórpirifosz-metil hatóanyagokat tartalmazó szerekkel is megfelelő hatást biztosít.

Inváziós kártevők: az inváziós tölgy csipkéspoloska

2019. február 1. 09:50

Városi fákon, de erdőkben is már július elejére/közepére látványos lombelszíneződést idézhet elő az inváziós tölgy csipkéspoloska, ami jól elkülöníthető az aszály miatti, illetve az őszi levélsárgulástól. A rovarfaj földrajzi elterjedéséről, tápnövényeiről, életmódjáról, a tölgyekre kifejtett hatásáról és az ellene való védekezés lehetőségeiről szól az Inváziós kártevők sorozatunk ezen írása.

5+1 tipp az eredményes kerti szezonért

2023. január 24. 05:36

Januárban a legfontosabb téma a kert tervezése, akár áttervezése és a tavalyi év átvezetése az ideire úgy, hogy kiküszöböljük a legtöbb hibát.

Kötelező bejelenteni időszakos műszaki felülvizsgálatra a növényvédelmi gépeket!

2019. október 22. 09:03

Az uniós előírás szerint az árutermelésben, illetve szolgáltatásban alkalmazott permetező gépet, valamint a növényvédő szerek kijuttatásához használt berendezéseket és tartozékokat 3 évenként kötelező felülvizsgálni.

Készülni kell a digitális világ térhódítására a mezőgazdaságban is!

2018. november 16. 08:36

A világ egyik legnagyobb vegyipari konszernje, a Bayer nem csak a társadalmi igények miatt fejleszt bio növényvédő szereket. Betartják a szigorú regulákat, még ha azokkal sokszor nem is értenek egyet. Bár talán ezen most nincs idejük rágódni, hiszen éppen a mezőgazdasági szektor legnagyobb vállalategyesítésén dolgoznak a napi operatív feladatok mellett. Hogy mikor találkozik a termelő Bayer kukoricahibriddel, vagy meddig létezik még a Monsanto cégnév, arról Tora Péterrel, a Bayer Hungária Kft. Crop Science Divízió üzletágvezetőjével beszélgettünk.