Létezik biológiai védekezési megoldás a pajorok ellen?

Agrofórum Online

R. Anikó kérdése: Veteményesem ásása közben számos pajor került elő. Hogyan tudok védekezni ellenük vegyszermentes megoldással?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

Növényeinket a talajban élő rovarok és azok különböző fejlődési alakjai gyakran szokták károsítani. Leggyakoribbak a cserebogarak lárvái, amiket csimaszoknak, pajoroknak is neveznek. Sok cserebogárfaj él hazánkban, ezek nagyságukban, és ezzel összefüggésben fejlődésük hosszában is eltérnek. Vannak 1 év alatt kifejlődő és kis 1-1,5 cm méretű fajok, míg 3 éves fejlődési idejű, több cm-es cserebogárfajok (májusi cserebogár). Utóbbiak lárvái több évig fejlődnek a földben, a lárvák méretei arányosak a kifejlett bogarak nagyságával.

Májusi cserebogár

Lárva, báb vagy imágó alakban telelnek a talaj mély rétegeiben, a talaj felmelegedésével aktivizálódnak. A kifejlett lárvák bábokká alakulnak, a talajt elhagyó kifejlődött bogarakról, rajzásukról a talaj felszínén kerek, 1 cm körüli lyukak árulkodnak. Az alsó talajrétegekből a felszín közelébe húzódó lárvák megkezdik táplálkozásukat, azaz károsításukat. A cserebogárpajorok csak élő növényi részeket fogyasztanak, megrágnak minden élő, nedves, növényi részt, elsősorban a legkorábban kiültetett növényeket.

Házikertekben, és üzemi méretekben is alkalmazzák a talajban élő lárvák összegyűjtését csalogatással: burgonyagumókat, zöldség- vagy virágpalántákat korán kihelyezik a felhasználásra szánt területre a fő vetemény előtt. A már aktív és éhes csimaszokat a csalinövények illata odavonzza, a csalikat a lárvákkal együtt néhány nap múlva össze kell gyűjteni, majd eltávolítani. A csalogatás lényege, hogy csak addig marad ott a lárva, amíg él a növény, hervadása után másik, élő lédús táplálékot keres a kártevő. Ismert a csalogató vetés módszere is, a területre korábban vetett és kicsírázott növények odavonzzák magukhoz a talajban élő és táplálékra váró lárvákat. Gyümölcsösökben a sorok közé vetett csalogató növényekkel, időbeni eltávolításukkal, is gyérítik a cserebogárlárvák számát.

Májusi cserebogár lárvája (pajor)

A talajban élő lárvák elleni hagyományos talajfertőtlenítő rovarölő szerek mellett, melyre itt nem térek ki, mivel a kérdés nem erre irányult, forgalomban vannak rovarparazita bio preparátumok is. Hatóanyaguk természetben előforduló, talajból izolált rovarpatogén gombák, melyek emberre, állatokra nem veszélyesek, csak a rovarokat, azok minden fejlődési alakját – lárvákat, bábokat és bogarakat  – támadják meg.

Az Arthrobotrys oligospora spóráit tartalmazó Artis pro mikrobiológiai készítmény leállítja a talajban élő, vele érintkezésbe kerülő rovarok szaporodását és kártételét. Talajban 1-2 hónapig marad életben a gomba, utána a kezelést javasolt megismételni. Hasonló hatást fejt ki a talajban élő rovarokra a Bora WP mikrobiológiai készítmény (hatóanyaga Beauveria bassiana), ennek hatása lassúbb, de hosszabb ideig eltart. A készítmények csak nedves talajban „dolgoznak”, a gombák fennmaradásának feltétele a nyirkos talaj és a számukra táplálékul szolgáló rovarok, melyek nélkül elpusztulnak. Gombaölő és gyomirtó szerekkel együtt nem adagolhatók. Házi- és hobbikertekben is – a peszticid-terhelés csökkentésére – érdemes kipróbálni. Felhasználásukkor figyelembe kell venni, hogy hatóanyagaik élő szervezetek, ezért a hagyományos vegyszerektől eltérő alkalmazást igényelnek.

 

„Növelni kellene a gomba árát” - A magyar csiperke és laskagomba termesztése Ócsán

2019. április 12. 06:34

A dinamikusan fejlődő Bio-Fungi Kft. 2008 májusában váltott a polcos, holland típusú termesztési módszerre, előtte pincében, zsákos technológiával dolgoztak.

Zöldség Képgaléria Videó

Mit tehetünk az egészséges mogyorótermésért?

2019. szeptember 5. 04:36

F. Mihály kérdése: Mogyoróbokrom évek óta csak romlott mogyorót ad, többnyire már nyáron lehullanak a beteg termések. Mit tegyek, hogy egészséges mogyorót tudjak a következő évben betakarítani?

Mitől fejlődött ki a szelídgesztenye törzsén nagy foltban elhalás?

2022. december 23. 04:37

Van egy 7 éves szelídgesztenyefám, aminek a törzsén nagy foltban elhalás fejlődött ki. Az elhalt részt kibontottam, kitisztítottam. Nem nyugodtam meg, nagyon mély és terjedelmes elhalásról van szó. Megállapítható a kép alapján, hogy mi okozhatta? És orvosolható-e a betegség?

Mivel tudom megakadályozni a lisztharmat fertőzését a szőlőnél?

2023. június 28. 04:38

Házikertben a szőlőn megjelent a lisztharmat. Az utolsó permetezésem ellene 06.15-én volt Topas+Ridomil Gold+Thiovit kombinációval. A fertőzést mivel tudom blokkolni? A felszívódó szernek 10 nap után nem kellene hosszabb védelmet nyújtani?