Meg lehet előzni az őszibarack tafrinás levélfodrosodását?

Agrofórum Online

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz: meg lehet előzni az őszibarack leveleinek tafrinás levélfodrosodását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az őszibarackfák tafrinás levélfodrosodását okozó kórokozója (Taphrina deformans) ellen csak megelőzéssel léphetünk fel eredményesen, hiszen hosszú lappangási ideje miatt a fertőzés már a tünetek megjelenése előtt akár 2 héttel is bekövetkezett. Jelentős károkat képes okozni, hiszen súlyos mértékű fellépése esetén korai lombhullás is bekövetkezhet, mely az adott évi, illetve a következő évi termésképződés szempontjából is hátrányosnak mondható. A jellegzetes tünetek közé tartozik a levelek sodródása, ráncosodása, a levélszín változása is, mely kezdetben, sárgászöld, majd sárgásbarna, végül piros lesz. Nemcsak a leveleket érinti a fertőzés, hanem a hajtások és a vesszők is megvastagodhatnak és deformálódhatnak. A tünetek a gyümölcsök héján is megmutatkoznak hólyagok és torzulás formájában, valamint húsukban rothadás is megjelenhet.

A védekezést már a metszés során elkezdhetjük a beteg és torzult részek eltávolításával és megsemmisítésével. Kiemelt jelentősége van a lemosó kezelések elvégzésének is, hiszen a kórokozó a fás részeken telel át, ehhez réztartalmú készítményt szükséges alkalmaznunk. Az időjárás szempontjából a kórokozó fertőzésének a hűvös és csapadékos körülmények kedveznek. Az őszibarack rügyei pedig minél közelebb vannak a rügypattanás időszakához, annál fogékonyabbak a fertőzésre. A rügypattanás előtti időszakban, a fertőzésnek kedvező időjárás esetében akár kétszer is érdemes lehet rezes kezelést végezni, de a rügypattanás után rezet a levelek érzékenység miatt már ne használjunk.

Kémiai védekezést a levelek egérfüles állapotában, pirosbimbós állapotban, virágzás végén, valamint a terméskötődéskor érdemes végezni. Fertőzésre kb. május elejéig számíthatunk, hiszen a hőmérséklet ekkor már általában 15-20 fok körüli, mely már nem kedvez a tafrina fertőzésének. Kisebb levélméret esetében érdemesebb még kontakt hatóanyagú készítményt (kaptán) választani, majd a későbbiekben a lomblevelekre pedig felszívódó, hosszabb hatástartammal rendelkező, pl. penkonazol hatóanyagot permetezni.

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Megkezdődött az almamoly imágók intenzív rajzása

2021. május 5. 09:33

A sok tápnövényű keleti gyümölcsmoly első nemzedékének rajzása hatalmas lendületet vett a felmelegedés hatására.

Megnyitja kapuit a Gyümölcstermesztési Kutatóintézet génbanki gyűjteménye

2018. február 14. 09:17

2018-ban a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szeretné ezt a gyűjteményt megismertetni, ezért az egyes telephelyeken nyílt napokat szervez.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.