Idén tavasszal ültetett Hardenpont téli vajkörtém levelei teljesen bebarnultak. Mi lehet az oka? Megmenthető még esetleg? Vagy ki kell ásni és újat ültetni helyette? A levelek nem foltokban rozsdásodtak és azután barnultak, hanem az egész levél teljes felülete kezdett fokozatosan barnulni és elszáradni. Most tavasszal április elején ültettem. Megmetszettem a csúcsát, a törzsben úgy tűnik, van még nedvkeringés. Kérdés, hogy érdemes kiásni és újat ültetni vagy sem?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A küldött kép szerint a körte tűzelhalással való fertőzöttsége állapítható meg. Ezt jól mutatja ugyanis a betegség legjellemzőbb tünete, a levelek sötétbarnán, feketésen való elhalása, azok hajtáson való maradása. A hajtásokon is láthatók tünetek, vagyis azok felületének feketés színűvé válása, valamit a csúcs irányából a törzs felé való terjedése. Jellemző még továbbá a hajtásvégek pásztorbotszerű visszahajlása is, mely ebben az esetben is valószínűleg megjelent, de azt azok levágása miatt nem láthatjuk.
További tipikus tünete még a tűzelhalásnak, mely optimális időjárási körülmények között jelenik meg, a baktérium nyálkacseppek megjelenése is, melyek egy idő után rozsdabarna színezetűek lesznek. A levelek fertőződése történhet jégverés vagy szél okozta sérülés, de rovarok által ejtett sebzésen keresztül egyaránt. A friss hajtások is érzékenyek a kórokozó fertőzésére, de a virágokat is képes megfertőzni. A virágok megbetegedése történik meg a leghamarabb, azok vizenyősek lesznek, fonnyadnak, hervadnak, barnulnak, majd pedig elhalnak.
A körtefák jelentős betegsége a tűzelhalás, ugyanis a növény valamennyi részén kialakulhatnak tünetek. A hajtások, virágok mellett a gyümölcsök, ágak, a törzs és a gyökérnyak egyaránt fertőződhet. Sajnos a küldött képen a fa hajtásain meglehetősen kiterjedtnek mondhatók a betegség tünetei. Nem tudom maradtak-e még a fán épségben hajtások, egyéb fás részek, de a fa egészére kiterjedő megbetegedés esetében előnyösebb lenne a fát kiásni, helyette újat ültetni.
A tünetek megjelenése esetében egyébként mihamarabb a tünetmentes részből is érdemes egy jókora darabot levágni. A levágott részt meg kell semmisíteni, valamint a metszőollót is fertőtleníteni szükséges. Kémiailag védekezni a sziromhullást követő időszakban, valamint a hajtásnövekedés időszakában érdemes (rézoxiklorid, réz-hidroxid). Az őszi és tavaszi lemosó kezelésnek is nagy jelentősége van, hiszen a kórokozó a fás részeken is át tud telelni a kialakult sebzések felületén, majd tavasszal onnan elindulhat a fertőzés.
A fajták között is lehet egyébként válogatni, hiszen azok tűzelhalással szembeni érzékenysége eltérő. A Hardenpont téli vajkörte virágrészei, valamint hajtásai vizsgálati eredmények alapján igen erősen fogékonyak a betegséggel szemben. A fajták közül kisebb mértékben érzékeny a Clapp kedveltje, míg rezisztens pl. a Harrow Delight és a Harrow Sweet fajta.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele