Már több éve nevelek egy babérnövényt a konyhámban, nagyon magasra nőtt. Vissza metszhetem? Kiültethető-e, ha igen, mikor érdemes, hogy életben maradjon? Úgy nézem, nem érzi jól magát jelenlegi helyén.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A babér (Laurus nobilis) örökzöld szabadföldi növény, mely az egész világon ismert és nevelt fűszernövény, hazánkban is elterjedt. Mediterrán eredetű, ovális alakú, fényes, bőrszerű, zöld levelei kellemes illatot árasztanak, megdörzsölve jellegzetes intenzív illatáról is meggyőződhetünk. Őshazájában sövények kialakítására is alkalmazzák. Származási helyén nem jellemzők a tartós fagyok, genetikailag a téli kemény fagyokra érzékeny, károsodás nélkül nem viseli el. A babérlevél fűszerként ismert, ételek ízesítése mellett kedvező étvágyjavító hatással is bír. Dísznövényként bokornak vagy törzses fának nevelt formában is elterjedt, dézsában is nevelhető.
Teleltetése szabadba történő kiültetéssel veszélyeket rejthet magában, annak ellenére, hogy éghajlatunk felmelegedőben van, teleink is egyre enyhébbek, a korábbi évtizedekhez képest. Minden télen előfordul néhány napos erősebb fagyhullám, amikor az éjszakai hőmérséklet -10 °C alatti és nappal is fagypont alatt marad a hőmérséklet. Ilyen periódusok a babéron részleges vagy teljes fagykárt okoznak. Ezt megelőzendő ajánlott, hogy védett, délre néző falhoz közel, az elé, magaslatra, oldalról is védett, széltől védett és szállított fagytól mentes helyet válasszunk kiültetésére. Teljes mérete hazánkban szabadban elérheti a 2-3 métert is, bokornak nevelve hasonló szélességre számíthatunk.
Minden növény fagyállóságának alapja vesszőinek beérése, kellő mértékű megfásodása. A bennük lévő magas szárazanyag- és minimális víztartalom a fagyállóság nyitja. Első éves babérnövényt ezért nem javasolt télre kiültetni.
A konyhájában tartott babérnövény ugyanúgy metszhető, alakítható, mint a kertben található bokrok, fák. A metszés lényege, hogy a visszavágás alatti felső 4-5 rügyből fog hajtás fejlődni. Tehát a metszéssel határozza meg, hogy hol helyezkedjenek el az új hajtások, milyen magasságban. Képe alapján ezt kb. a vesszők felénél javaslom megtenni. Teleltetésre világos, de alacsonyabb, 8-10 °C fokos hőmérsékletű helyiség is megfelelő. Ha rendelkezik ilyennel, oda tegye a növényt, és az öntözését is lényegesen csökkentse. Ha maradnia kell jelenlegi helyén, a gondozását a korábbiak szerint folytassa, azokhoz szokott a növénye.
Javaslom átültetését, lényegesen nagyobb cserépbe, laza, tápdús földbe, ezzel a gyökereinek fejlődését is elősegíti, és gyökerei a tavaszi kiültetésre bedúsulnak, megerősödnek, ami a sikeres eredés alapja. Kiültetésre április végét, május elejét javaslom, amikor szabadban a talaj hőmérséklete eléri a 10 °C-t. Kiültetését előzze meg néhány napos kültéri viszonyokhoz szoktatása. Első 2 évben télen tövének fagyvédelmét lomblevelekkel történő betakarással érdemes biztosítani.