Megmetszhetem most a leanderemet?

Agrofórum Online

Megmetszhetem most a leanderemet? Minden évben szükséges metszése?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leandereket nem feltétlen kell minden évben megmetszeni, de legalább 2-3 évente szükséges elvégezni a műveletet, ugyanis ennek hiányában a tövek kifáradnak, hajtásai megnyúlnak és gyéren virágoznak.

A leander metszésének optimális ideje ősszel, beteleltetésük előtt van, de tavasszal sem késő elvégezni ezt a műveletet. A tavaszi metszés esetében mindenképp számolnunk kell azzal, hogy hajtásainak fejlődése később indul meg, ezáltal virágzása is megkésve indul el. Nagyobb mértékű beavatkozást csak szükség esetén végezzünk, pl. túl nagyra nőtt, felnyurgult, alsó részen kopaszodó, vagy felkopaszodott példányoknál, melyeknél a virágzás egyébként is elmaradna, vagy kisebb mértékű lenne. Az ilyen példányokon erős metszést alkalmazzunk, hajtásainak akár 2/3-ad része is eltávolításra kerülhet.

A hajtások felét akkor távolítsuk el, ha a növények gyenge növekedésűek, kisebb virághozamúak. Amennyiben célunk a bővebb virághozam, gyengébb beavatkozás is elegendő, ekkor a hajtások 1/3-ad részét metsszük csak le. A visszametszés helye minden esetben a levélhónalj feletti részeknél történjen meg.

Az ősszel, főként októberben elvégzett metszésnek számos előnye van, mely miatt a későbbiekben érdemes megfontolni az ebben az időszakban történő metszést. A telelés alkalmával a metszett növények már kevesebb helyet foglalnak, illetve csökken a kártevővel és betegséggel fertőzött részek mennyisége is. További pozitívum, hogy tavasszal már akár május végén gyönyörködhetünk leanderünk virágaiban. A jól elvégzett metszést a növény bőséges virágzással hálálja meg, emellett egyedei szép formát is kapnak. A leander egyébként egy olyan növényünk, mely jól tűri a metszést, ezért nem kell félnünk elvégezni ezt a beavatkozást, ugyanis a növény ezt számos új hajtás képződésével kompenzálja.

A kertünkbe kihelyezett leandert fokozatosan kezdjük el tápoldatozni, a nyár folyamán legalább hetente szükséges öntözővizébe keverni. A kártevők és kórokozók jelenlétére is ügyeljünk, növényeinket időnként ajánlatos átvizsgálni. Leghamarabb a levéltetvek jelenhetnek meg, de a száraz időjárás a takácsatkák károsítását is hamar elősegíti.

Miből legyen sövény? III. rész – a kerti korallberkenye és a babérmeggy

2019. június 27. 09:43

Milyen alternatívái léteznek a tuja- és ciprusféléknek, ha örökzöld sövény telepítéséről van szó? Jó ötlet-e az Európa nyugati részéről vagy Délkelet-Ázsia mediterrán térségeiről származó örökzöld növények ültetése? Most minderre fényt derítünk, ismerjük meg a kerti korallberkenyét és a babérmeggyet!

Miért fejlődik néhány szőlőhajtás nagyon erőtlenül?

2019. június 27. 10:47

K. Szabolcs kérdése: Szőlőültetvényemben több tőkén is gyengén fejlődő hajtásokat vettem észre. Mi okozhatja a problémát?

Miért nem hozott virágokat az almafa?

2022. április 19. 04:36

Nyolcéves almafámon csak egyetlen virágbog van. Igaz, tavaly jégeső károsította az almafát, megsérültek az almák is. Okozhatta ez, hogy emiatt nem hozott virágot?

Mi lehet a zöld színű "kinövés" a leanderen?

2023. szeptember 2. 04:40

Szeretném kérdezni, hogy a mellékelt képen látható kinövés milyen része a leandernek? Ilyet még nem láttam. Mit kell vele tenni? A másik kérdésem: kaptam egy leandert, ami nagyon sűrű és nem tudom, hogy kezdjek hozzá a metszésének, megköszönöm, ha ebben is segítenek.