Mi az oka, hogy télen rendszeresen elhervadnak, elhalnak a virágaim a lakásban? Általában elrohadnak. Hogyan tudnám megelőzni a bajt?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Téli hónapokban – novembertől februárig – a szobában élő növények életét is a külső időjárásváltozás és évszakváltás határozza meg: rövid ideig, naponta 8-9 óráig tart csak a nappali világosság. Amikor süt a nap, akkor is nagyon lapos szögben történik, a napsugárzásnak nincs fényereje, sem hősugárzása, gyakoriak a hosszan tartó borús, felhős napok, napszakok. Mindezek miatt a lakásban élő növények sokkal kevesebb fényhez jutnak, mint amihez hozzászoktak korábban.
A növények élettevékenységét, anyagcseréjét a környezetük hőmérséklete, a vízellátása és a rendelkezésre álló fény határozza meg. Akkor fejlődik szépen a növény, ha ezek a tényezők harmóniában állnak egymással. A lakás hőmérséklete fűtés révén befolyásolható, öntöző vízzel a vízellátása is, viszont a viszonylagos fényhiányt megszenvedik a növények, a függönyök széthúzása sem biztosít elegendő világosságot számukra. Fényszegény körülmények között, és takarékossági okokból alacsonyabb hőmérsékleten tartott virágok kevesebb vizet párologtatnak, mint egyéb évszakokban. Ezért télen kisebb vízadaggal és ritkábban kell öntözni őket. Aki ezt nem veszi figyelembe, és rutinból, a megszokás alapján öntöz, könnyen a túlöntözés hibájába eshet. Különösen súlyos kárt okozhat a túlöntözés a kaspóban tartott növények esetén. A kaspó nagyon dekoratív, de veszélyes tartási mód lehet.
A szárazon tartott és túlöntözött növény tünetei nagyon hasonlóak lehetnek: lógnak, erőtlenek a levelei, alulról sárgulni is kezdenek. Ilyen tüneteknél sokan gondolkodás nélkül megöntözik ezeket a virágokat, mert kiszáradásnak vélik. A száraz talajú virágot fel kell emelni cseréppel együtt, a kiszáradt talajú cserép könnyű, a súlypróba biztosan beválik. A cserép földjének nedvességét ujjpróbával (hüvelykujj benyomásával), vagy pálcika beszúrásával is lehet ellenőrizni. A rátapadt föld állaga, illetve színe jelzi annak nedvességét. A túlzottan összekeményedett talajnál ez a próba nem működik, az ilyen földet még télen érdemes kicserélni, a növényt laza földbe átültetni.
Száradást az is okozhat egy szobanövénynél, ha megsérült, rohadt lett a gyökérzete. Ilyen növényt át kell ültetni, a sérült, elhalt gyökereit levágni róla, új talajában csökkentett mennyiségű vízzel gondozni. A túlöntözésre a talaj felszínén gyakran megjelenő penészfoltok is figyelmeztetnek, vagy néha kellemetlen szag is jelzi a belső elváltozást. Túlöntözés okozta rohadás tünetei lágyszárú virágoknál gyorsabban láthatók, hamarabb lehet beavatkozni a folyamatba. Míg a pozsgásoknál vagy a fás szárúaknál csak lassabban alakulnak ki és hosszabb ideig rejtettek a tünetek. Például a dracénák gyakran esnek túlöntözés áldozatául: kéreg alatt megpuhul, belül elrohad helyenként a törzse, amit csak a törzs finom tapogatásával lehet érzékelni. Ezek a növények a vizet a gyökerükből nem tudják leveleikhez eljuttatni, ezért leveleik erőtlenül lelógnak.
Téli időszakban a túlöntözést gondossággal, ritkább öntözéssel meg lehet előzni. Amikor a baj már fellépett, előfordulhat, hogy a kár nem hárítható el.