Ribizke metszése során néhány szár belül üreges volt, benne barna morzsalékos anyaggal. Károsítót nem találtam, de a jelenség arra utal. Mi él a ribizliben, ami ilyen nyomokat hagy maga után?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Egyértelmű a válasz, a tünetek annyira jellegzetesek, a ribiszkeszitkár, más néven üvegszárnyú ribiszkelepke (Synanthedon tipuliformis) lárvája élt, fejlődött a vesszőben.
A rovar lárva alakja a kártevő, a piros és a fekete ribiszkét, az egrest is fertőzi, elterjedése, felszaporodása esetén a bokrok vesszőinek nagy részét károsíthatják. Vesszők belsejét rágják ki a hernyók, a járatuk fala feketés színű, benne ürülékszemcsék maradnak vissza. Rügyektől a tövi rész felé haladnak járataik. Egy vesszőben általában csak egy hernyó él. A fertőzött vesszők meghajlítva könnyen törnek, erről felismerhetők. Kártételét jelzik a vesszők, hajtások gyenge növekedése, esetenként hervadása, elhalása.
A lepkék szárnyainak nagy része áttetsző, potrohon 3 élénksárga harántcsík, a potroh végén kékesfekete pamacs látható. A lepke tojásait a rügyek alapjához rakja, rügynél rágják be magukat a lárvák a bélbe, a lárvák teste fehér, fejük barna, teljes kifejlődött méretük 15-18 mm. A bábozódásuk a vesszőben történik. Tavasszal májustól, egészen augusztusig vannak jelen a lepkék, a bokrokon, napos déli órákban megfigyelhetők. Hosszú jelenlétük alatt folyamatosan rakják petéiket a vesszőkre. Évente egy nemzedékük fejlődik.
A kártevő rejtett életmódja miatt időbeli észlelése és a védekezés ellene nehéz. Fontos, hogy a ribiszke növények ültetés előtt egészségesek, mentesek legyenek, erről érdemes meggyőződni. A ribiszkeszitkárra kifejlesztett, forgalomban lévő szexferomon-csapda kihelyezés után magához vonzza a hím egyedeket, biztonsággal jelzi, ha jelen van a kártevő. Jelzésen kívül a lepkék gyérítését is végzi. A lárvák által lakott, fertőzött vesszőket folyamatosan ajánlott ellenőrizni, és az egészséges részig visszametszeni. Kimetszés még áprilisban is megismétlendő a lepkék kirajzása előtt.
Rovarölő szerek közül az azadirachtin hatóanyagú Neemazal-os permetezés évente 2 alkalommal alkalmazható a bogyófejlődés 50%-os fejlettségéig. A spinozad hatóanyagú Laser Dublo is hatásos ellene. Mindkét készítmény természetes hatóanyagú és szabad forgalmú, kijuttatása méhkímélő módszerrel, esti órákban javasolt. A permetezés idejét a csapda rajzási adataira alapozva kell meghatározni.