4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Mi készít fehéres színű járatokat az almafa levelén?

Agrofórum Online

Almafám levelein valamilyen károsító fehér színű járatokat készít. Milyen kártevővel állhatunk szemben? Hogyan védekezhetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az aknázómolyok nemcsak az almafán, hanem más gyümölcsfaj esetében is, pl. a meggy, a cseresznye, a szilva, a birsalma és a körte fáin is tudnak károkat okozni. Az aknákat rendszerint különböző molyok hernyói okozzák, melyeket a leveleken az aknák alakja és elhelyezkedése alapján lehet egymástól megkülönböztetni. Károsításuk mértéke olykor jelentős is lehet, hiszen nagy egyedszámú jelenlétük a fák korai lombhullásához is vezethet, ezzel termésmennyiségének csökkenése, -minőségének romlása is bekövetkezhet.

Az almafákon leggyakrabban az almalevél-aknázómoly, almalevél-sátorosmoly, almalevél-törpemoly és a lombosfa-fehérmoly fordulnak elő. Az almalevél-aknázómoly lárvája erek által határolt részeken készít ellipszis alakú aknát, mely először a levél fonáki oldalán válik láthatóvá. A sátorosmolyra ezüstszínű, ovális alakú foltakna jellemző, melyekben barna csík húzódik és a levelek belsejében található. Az almalevél-törpemoly aknája kanyargós és vékony, még a lombosfa-fehérmoly hernyóié pedig kör alakú, bennük csigavonalban elhelyezkedő ürülékcsík található.

Az aknázómolyokra jellemző, hogy évente több, fajtól függően akár 2-3, esetleg 4 nemzedékük is kifejlődhet. Tavasszal a nőstények tojásaikat a levéllemezre helyezik, majd kelő lárváik befúrják magukat a levélbe és táplálkozásuk során elkészítik jellegzetes alakú aknáikat. Bábozódásuk fajtól függően az aknán belül vagy azon kívül történik. A védekezéssel akkor lehetünk eredményesek, ha azt a tömeges lárvakelés idején végezzük el.

Tavasszal a levélbe berágó hernyók kelésekor még kontakt készítményekkel is sikeresek lehetünk, hiszen ilyenkor a levelek is kisebbek és a lárvák berágásuk előtt találkoznak a permetszerrel. Az aknában fejlődő lárvák már csak felszívódó készítményekkel érhetők el. Az almában engedélyezett készítmények közül kiskerti felhasználásra az aknázómolyok ellen a klórantraniliprol, lambda-cihalotrin, spinozad, azadiraktin hatóanyagú készítmények ajánlhatók. A megelőzés érdekében a fertőzött lombot érdemes a talajba forgatni, illetve a fákon a téli időszakba a fatisztogatási munkálatokat elvégezni, ezzel ugyanis a következő évi populáció egyedszáma nagymértékben lecsökkenthető.

Szükséges a rózsát rovarölő szerrel permetezni?

2023. július 18. 04:36

Kell a kerti rózsát rovarölő szerrel permetezni?

Hányszor kell permetezni a barackfákat a molyok ellen?

2023. július 5. 04:39

Hányszor kell permetezni az őszibarackfákat a gyümölcsbe berágó molyok ellen?

Lehetséges egész évben csak rézgáliccal permetezni a szőlőt?

2023. szeptember 14. 04:40

Kérdésem az lenne, hogy rézgáliccal lehet-e permetezni egész évben? A következő évben szeretném kizárólag ezt használni.

Növényvédelmi alapfogalmak és kategóriák

2020. február 19. 08:16

A növényvédő szerek olyan készítmények, amelyek egy vagy több hatóanyagot tartalmaznak. Ezek a hatóanyagok lehetnek természetes eredetű, illetve kémiai, biológiai vagy biotechnológiai úton előállított anyagok, valamint élő szervezetek.