Szilvafákon károsító atkafajok

Agrofórum Online

A szilvának sajnos számos kártevője ismeretes, melyek közül talán a levéltetvek, gyümölcsmolyok, illetve a szilvadarázs tekinthetők a legáltalánosabban elterjedtek.

E károsítók mellett azonban a kevésbé feltűnő, de ennek ellenére jelentős károkat okozó atkafajok jelenlétére sem árt felkészülnünk szilvatermesztés esetében.

Az atkák közül a közönséges, vagy más néven kétfoltos takácsatka rendelkezik a legszélesebb tápnövény körrel, hiszen zöldségfajok, dísznövények, gyümölcstermő fák és bokrok egyaránt kikerülhetnek kedvenceik közül.

Jelenlétüket már legtöbbször csak okozott kártételük árulja el, hiszen szívogatásuk nyomán a levél színi oldalán halványodó elszíneződés látható apró foltok formájában. A foltosodás idővel az egész levélre kiterjedhet, majd pedig a levél torzulása is bekövetkezik.

A levél fonáki oldalán tapasztalható finom pókhálószerű szövedék pedig további segítségül szolgál számunkra jelenlétük megerősítésében. Terjedésüknek kedvez a meleg és száraz időjárás, ilyen körülmények között ugyanis gyorsan, nagy mennyiségben képesek szaporodni.

Évente számos nemzedéket hoz létre, kifejlett nőstényei a kéregrepedésekben, növényi maradványok között telelnek.

Korai kártevők

Korai kártevőként, gyakran már a lombfakadás utáni időszakban megfigyelhető a leveleken a piros gyümölcsfa takácsatka által okozott tünetek. Táplálkozásuk hatására a levelek fejlődése megáll, azok aprók maradnak, fonáki oldaluk felé görbülnek.

Szívogatásuk hatására kezdetben csakugyan apró foltok láthatók, melyek később akár az egész levéllemezre kiterjedhetnek, majd pedig a szilva esetében a levél ezüstös árnyalatú megjelenése figyelhető meg tünetként.

Kanalasodás és elszíneződés a szilva levelén
Kanalasodás és elszíneződés a szilva levelén

A közönséges takácsatkától eltérően a piros gyümölcsfa takácsatkát a levelek fonáki oldalán szövedék jelenléte nem kíséri. Évente akár számos nemzedéke alakulhat ki ennek az atkafajnak is, mely tojás alakban telel át a fás részeken.

Tojásaik jellegzetes piros megjelenése miatt a tél folyamán akár szemmel is látható a kártevő megtelepedése.

Eltérő tünetek

Az atkafajok közül szilván továbbá alkalmanként a csonthéjasok levélatkája is előfordulhat, mely tápnövényei mindegyikén más-más tünetet képes okozni. A fiatal szilvafákon a hajtások seprűsödése, még idősebb fáin leveleinek kanalasodása jelzi kártételét. Nemzedékeinek száma hazánkban nem tisztázott még, de kifejlett nőstényei telelnek át a rügyek pikkelyei, illetve a rügyek körüli védett helyeken.

Az atkák bármely fajáról legyen is szó, a védekezés ellenük nem tekinthető egyszerű feladatnak, ezért érdemes a megelőzésre alapozni. Ez azt jelenti, hogy a lemosó kezelés kiemelt szerepet kap fás részeken való telelésük miatt, így az olajtartalmú, nagy lémennyiséggel végzett kezeléssel egyedszámukat gyéríthetjük.

A piros gyümölcsfa takácsatka ellen, a tavaszi időszakban, a lárvák kelésének idejére érdemes időzíteni a kémiai védekezést, majd pedig a nyár közepén csakugyan ekkor lehetünk a leghatékonyabbak.

A közönséges takácsatka súlyosabb mértékű felszaporodására általában a nyár végén számíthatunk, mely esetben csakugyan még a felszaporodásuk kezdetén tudunk hatékonyan védekezni. A készítmények közül, házikerti körülmények között a szilva esetében, egy készítmény, a fenpiroximat hatóanyagú Ortus 5 SC használható fel permetezésre az atkák ellen.

Mindenütt károsítanak a vetésfehérítő bogarak lárvái

2020. május 20. 04:36

A vetésfehérítő bogarak lárvái országszerte károsítanak, kisebb-nagyobb kár mindenütt előfordul.

Lemosó permetezések időszaka

2024. február 7. 05:40

A tavaszi lemosó permetezés hasznos fegyver lehet a hozzáértő kertészek kezében egy sor kórokozó és kártevő ellen, de egyáltalán nem mindentudó csodaszer.

Mitől alakulhattak ki foltok a kasvirág levelein?

2022. június 16. 04:36

Kasvirág levelein a képen látható foltok mitől lehetnek? A levelek mintha kicsit deformáltak is lennének.

Milyen növényvédelmi teendőink lesznek a patisszon és a cukkini termesztése során?

2022. május 24. 04:38

Milyen növényvédelmi teendőim lesznek az év során a patisszon és a cukkini kapcsán. Köszönöm előre is a válaszukat!