Mi okozhat az őszibarack- és a nektarinfák gyümölcsein mézgásodást?

Agrofórum Online

Mi okozhat az őszibarack- és a nektarinfák gyümölcsein mézgásodást? Tavaly sok gyümölcsnél tapasztaltuk a jelenséget. Hogyan előzhetnénk meg idén ezt a problémát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A barackmoly (Anarsia lineatella) elsőrendű tápnövénye az őszi- és a kajszibarack, de előfordulhat a mandulán, szilván, a cseresznyén és a meggyen egyaránt. A kártevő a hernyó, mely kora tavasszal még a hajtásokat károsítja, majd későbbi nemzedékének hernyója pedig a termésekbe, egészen a magig rágja be magát. A hernyó jelenlétére a termések felületén megjelenő ürülékük és mézgafolyás hívja fel a figyelmet. Jellemzően a kocsánynál vagy két gyümölcs találkozásánál rágnak be a gyümölcshúsba.

A keleti gyümölcsmoly (Grapholita molesta) lárváinak táplálkozása során szintén hasonló tünetek alakulnak ki. A kezdeti hajtáskártétel után a zöld terméseken, majd később pedig az érőfélben lévő és érett gyümölcsben egyaránt táplálkoznak. A termésbe általában a kocsány körüli részen hatolnak be, majd pedig a bőrszövet alatt járatot rágnak, és a gyümölcshúson keresztül egészen a magházig hatolnak. A magházban szabálytalan alakú üreget készítenek, amit rágcsálékuk és ürülékük tölt ki. Nemcsak a gyümölcs belsejében táplálkozhatnak, hanem annak felületén is, melyen ezáltal mézgafolyás, szabálytalan lyukak, valamint ürülék látható. A károsított termés később pedig lehull a fáról.

Mindkét fajra jellemző, hogy lárva alakban telelnek át a fás részeken, védett gubókban. Évente általában három nemzedékük fejlődik ki. Gyakori vendégnek számítanak házikertekben és szórványgyümölcsösben. Fejlődésüknek kedvez a száraz és meleg időjárás. Tavasszal, amennyiben hajtáskártételt is észlelünk, érdemes lehet ezek levágásával és megsemmisítésével pusztítani egyedeiket. Eredményesek az éppen tüneteket mutató hajtások eltávolításával lehetünk, mert amennyiben a hajtásvég már elszáradt, a hernyók a károsításuk helyét elhagyták. A kémiai védekezéssel akkor lehetünk hatékonyak, ha az imágók rajzását szexferomon csapdákkal követjük nyomon, mellyel ugyanis a védekezés időpontja a legjobban időzíthető. A tavaszi nemzedék esetében a lárvák ellen, míg a későbbiekben a tojásrakáshoz célszerű időzíteni a védekezést, pl. emamektin benzoát hatóanyaggal.

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Permetezzünk: most veszélyeztet a tafrinás levélfodrosodás az őszibarackban

2024. április 14. 16:10

Az őszibarack a hazai gyümölcsfajok közül meglehetősen beteg növény, bár kórokozója igazán nincs sok. Ugyanakkor a kórokozók közül néhány, így pl. a tafrinás levélfodrosodás önmagában képes meghatározni nemcsak a termesztés sikerességét, hanem még az állomány létét is gyakorta veszélyeztetheti.

Folyamatos a keleti gyümölcsmoly rajzása

2021. június 30. 06:55

A vértetvek szaporodása szempontjából kedvező az időjárás, kiskertekben igen jelentős fertőzések alakultak ki.

Miért maradt satnya, fejletlen az őszibarackfa?

2023. január 17. 04:38

Kettő éve ültettem 15 darab gyümölcsfát a kertembe homokos talajba betrágyázva. Szépen beindultak a fácskák, kivéve a két darab őszibarackot, amin satnya, legfeljebb 10-15 cm-es, gyenge, vékony hajtások lettek. Mi lehet az oka, és hogyan tudnék segíteni, hogy beinduljon a fejlődés? Vagy cseréljem ki újakra ezeket az őszibarackfákat?