Mi okozhat az őszibarack- és a nektarinfák gyümölcsein mézgásodást?

Agrofórum Online

Mi okozhat az őszibarack- és a nektarinfák gyümölcsein mézgásodást? Tavaly sok gyümölcsnél tapasztaltuk a jelenséget. Hogyan előzhetnénk meg idén ezt a problémát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A barackmoly (Anarsia lineatella) elsőrendű tápnövénye az őszi- és a kajszibarack, de előfordulhat a mandulán, szilván, a cseresznyén és a meggyen egyaránt. A kártevő a hernyó, mely kora tavasszal még a hajtásokat károsítja, majd későbbi nemzedékének hernyója pedig a termésekbe, egészen a magig rágja be magát. A hernyó jelenlétére a termések felületén megjelenő ürülékük és mézgafolyás hívja fel a figyelmet. Jellemzően a kocsánynál vagy két gyümölcs találkozásánál rágnak be a gyümölcshúsba.

A keleti gyümölcsmoly (Grapholita molesta) lárváinak táplálkozása során szintén hasonló tünetek alakulnak ki. A kezdeti hajtáskártétel után a zöld terméseken, majd később pedig az érőfélben lévő és érett gyümölcsben egyaránt táplálkoznak. A termésbe általában a kocsány körüli részen hatolnak be, majd pedig a bőrszövet alatt járatot rágnak, és a gyümölcshúson keresztül egészen a magházig hatolnak. A magházban szabálytalan alakú üreget készítenek, amit rágcsálékuk és ürülékük tölt ki. Nemcsak a gyümölcs belsejében táplálkozhatnak, hanem annak felületén is, melyen ezáltal mézgafolyás, szabálytalan lyukak, valamint ürülék látható. A károsított termés később pedig lehull a fáról.

Mindkét fajra jellemző, hogy lárva alakban telelnek át a fás részeken, védett gubókban. Évente általában három nemzedékük fejlődik ki. Gyakori vendégnek számítanak házikertekben és szórványgyümölcsösben. Fejlődésüknek kedvez a száraz és meleg időjárás. Tavasszal, amennyiben hajtáskártételt is észlelünk, érdemes lehet ezek levágásával és megsemmisítésével pusztítani egyedeiket. Eredményesek az éppen tüneteket mutató hajtások eltávolításával lehetünk, mert amennyiben a hajtásvég már elszáradt, a hernyók a károsításuk helyét elhagyták. A kémiai védekezéssel akkor lehetünk hatékonyak, ha az imágók rajzását szexferomon csapdákkal követjük nyomon, mellyel ugyanis a védekezés időpontja a legjobban időzíthető. A tavaszi nemzedék esetében a lárvák ellen, míg a későbbiekben a tojásrakáshoz célszerű időzíteni a védekezést, pl. emamektin benzoát hatóanyaggal.

Őszibarack-termesztés a Mecsek környékén

2018. április 1. 11:04

Jelenleg a hazai őszibarack-termesztésben alapvetően kétféle koronaforma az irányadó. A nyitott koronák közül a váza, a központi tengelyesek közül pedig a karcsú orsó.

Hazánkban közel 36,3 ezer hektáron van gyümölcsös az Eurostat adatai szerint

2019. február 21. 12:33

A 2017-es adatokat összegző jelentés szerint a magyarországi gyümölcsösökben valamivel több, mint 25 ezer hektáron almafák találhatók, sárgabarack 5,4 ezer hektáron, őszibarack 3,5 hektáron, körte pedig 2,3 hektáron.

Mikor metsszük csonthéjas gyümölcsfáinkat?

2019. február 10. 04:36

R. Lajos kérdése: Kertemben sok csonthéjas gyümölcsfa található, legtöbb az őszibarack. Ezeknek a fáknak a metszéséhez melyik időszak a legmegfelelőbb?

A poloska már az őszibarackot sem kíméli

2019. augusztus 23. 07:21

Őszibarack fám termésein és a kajszibaracknál is furcsa elváltozást tapasztaltam idén. A gyümölcsök felülete sok helyen besüppedt, egyenetlen lett a felszíne. Mi okozza ezt? Lehet-e védekezni ellene?