Meggyfám (Feketics) szenved, megtámadta talán a blumeriellás levélfoltosság. Több csonthéjas gyümölcsfa közül, között jelenleg ez az egy fám a beteg. Szomszédjában Meteor korai meggy, Szomolyi fekete és Germersdorfi cseresznye található. Ezeken a fákon nem jelentkezett ezidáig semmilyen tünet. Nagyon szépek, egészségesek. A kis fa tavasszal gyönyörű volt, tíz darab meggyet termett és utána jött a probléma. Először mintha víz- és tápanyaghiány lenne a baja (adtam mindkettőt), de most már az egész levélzet szinte bezáródott! Kérem írja meg mi a teendő, mivel kezeljem? Rossz ránézni, nagyon sajnálom! Szeretném megmenteni! Addig is a lehullott leveleket felszedem, megsemmisítem.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
Sajnos sok jó hírrel nem szolgálhatok, fája ugyanis nagyon rövid időn belül mutatja a kiszáradás, valamint tápanyaghiány tüneteit, melynek okai kereshetők, viszont gyógyulására már nem sok esélyt látok. A blumeriállás levélfoltosság tünetei is láthatók a leveleken, viszont azok ilyen mértékű gyors hervadást és lankadást, valamint levélszáradást nem okoznak. Az okokat elsősorban a talajban, kártevők formájában keresném, melyek közül főként a pajorok, esetleg pockok jelenlétére lehet következtetni. E kártevők még az idősebb, egészségesnek tűnő fákat is súlyos mértékben képesek károsítani a gyökerek megrágásával. A pajorok jelenlétének igazolása a fa környezetének átvizsgálásával történik, ekkor néhány ásónyom mélységben a talajt felássuk, minél közelebb a gyökérhez, és megnézzük, vannak e kifli alakú világos színű lárvák a talajban.
A fák gyökerein azonban nemcsak kártevők táplálkozhatnak, hanem azok agrobaktériummal is fertőződhetnek, mely golyvák kialakulását indukálja a fák gyökerén. A gyökérrészeken károsítók közös jellemzője, hogy a gyökéren okozott táplálkozásukkal akadályozzák a fák tápanyag- és vízfelvételét, mely által a fákon ezek hiánytünetei mutatkoznak meg annak ellenére, hogy az megfelelő mennyiségben áll rendelkezésükre. A meggy esetében továbbá fennáll a lehetősége a gutaütés veszélyének is, melyet akár több kórokozó is kiválthat, akárcsak a kajszi esetében. A gutaütés jelei közé a levelek lankadásán kívül még a fás részek mézgásodása, rákos sebek kialakulása egyaránt társulhat.
A mézgafolyás azonban nem kizárólag a gutaütés jeleként mutatkozhat meg, hanem pl. a magas talajvízszint, a fás részekben élő kártevők miatt, valamint mechanikai sérülés hatására is kialakulhat. Érdemes a fa föld feletti részeit is jobban megfigyelni, a törzsön lyukakat, lehámló kérget keresni. A nagy farontó által készített járatok szabad szemmel is megfigyelhetők, valamint a lárvák táplálkozása során keletkezett rágcsálék is hátra marad élettevékenységük által. Rágcsálék ugyancsak megfigyelhető a kéregmoly nyomán is, melynek lárvái képesek egyaránt behatolni egészen a fa belsejébe, ezzel akadályozva a tápanyagoknak és a víznek a felvételét is.
Kiemelt kép: az érdeklődő felvétele