Mi okozza a fiatal birskörtefa levelein a barna foltokat?

Agrofórum Online

Mi okozza a fiatal birskörtefáim levelein a barna foltokat? Elég sok van, viszonylag nagyok és összefolynak. Mivel védekezzek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A képen látható sötét színű foltokat a birs entomospóriumos betegsége okozza. A gomba szinonim nevei, mely alapján a különböző növényeken előidézett betegségei megtalálhatók: ivaros alak, Diplocarpon mespili, D. soraueri, Fabrea maculata, ivartan alak, Entomosporium maculatum, E. mespili. Termesztett gyümölcsök közül a birsalmát, birskörtét és a házi körtét is fertőzi, valamint a vadkörte alanyokat elsősorban faiskolákban, és a díszkörtéket, melyek egyre ismertebbek sorfaként. Díszcserjék közül a rózsafélék családjába tartozó tűztövisek, fanyarkák és a korallberkenyék is gazdanövényei.

A birs egyik gyakori és jelentős betegsége. A gomba a leveleken általában kör alakú, 2-4 mm-es foltokat okoz, ezek a foltok kezdetben világos barnák, majd sötétednek, gyakran összefolynak, a levelek nagy felületére kiterjednek. A foltokban apró fekete pont fejlődik idővel, a gomba szaporítóképlete, azokból szóródnak ki a fertőző spórái, a konídiumai. A foltok körül a levelek elsárgulnak, lehullanak. A megfertőzött hajtásokon, vesszőkön a foltok megnyúltak, hasonló színűek, és azokban is láthatók a fekete pontok. A gyümölcsök héján szintén kör alakú, kissé besüppedő barna foltok fejlődnek a fertőzés után.

Foltos birslevél (fotó: a kérdező felvétele)

A gomba fertőzésének kiindulási forrása a fertőzött levelek, azokról a vízcseppek lemossák és a szétfröccsenő víz szétterjeszti a konídiumokat. Fertőzéshez, a gomba spórák csírázásához vizes növényi felület szükséges, a több órás harmatbevonat is elegendő ehhez. A tartósan esős időjárás vagy az este, éjjel végzett esőztető öntözés is hasonló vizes lombot okoz. Olyan termőhelyen, ahol a fák egymáshoz közel állnak, összeérnek a fakoronák, a lombjuk sűrű és a szabad légáramlást akadályozza, vagy az aljnövényzet magas és dús, a diplokarponos betegség gyakori és tartós vendég a birsalmafákon.

Birs entomospóriumos levélfoltossága

A védekezést arra a tényre kell alapozni, hogy egész évben a fertőzött, foltos levelek a betegség forrásai. A tünetes lehullott leveleket nem szabad a talaj felszínén hagyni, vagy össze kell gyűjteni és szemétbe dobni, vagy a talajba dolgozni. A talajba forgatott leveleken a gomba nem képes áttelelni sem. 20 °C fok körüli átlaghőmérséklet és több óráig tartó vizes levélfelületnél a fertőzés után már 6 nap múlva megjelennek, láthatókká válnak az elhalt foltok. Ilyen időjárási körülmények között már a megjelenést megelőzően kell gombaölő szerrel megvédeni a leveleket. Csak a megelőző kezelés hatékony ellene.

Az alma varasodása ellen is bevált gombaölő szerek hatásosak a gomba ellen: a réz hatóanyagú, a metirám hatóanyagú (Polyram), tetrakonazol hatóanyagú (Domark), penkonazol hatóanyagú (Topas) és pentiopirad hatóanyagú (Fontelis) készítmények, valamennyi a III. forgalmi kategóriába tartozik.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Zamir és Mavrik

2018. december 20. 09:32

Biztos lehet a hatékonyságukban: közös erővel a repce – és a méhek – védelmében.

Mi okozza a paradicsomnövények felső részének elhalását?

2022. június 29. 04:36

Már terméseket nevelő egyes paradicsomnövényeim felső része elhalt, az érés előtt álló paradicsomok héján besüppedések, szabálytalan foltok láthatók, ezek zölden lehullottak. Elővigyázatosságból a beteg növényeket eltávolítottam. Félek, hogy tovább terjed a fertőzés. Gyógyítható, mit tehetek?

SYMETRA SC – új kategória a repce virágzáskori gombaölőszeres védelmében

2020. április 15. 11:50

Az ADAMA Hungary Zrt. idén új termékkel jelentkezett a repce virágzáskori gombaölőszer piacán. Az alábbiakban a partnerek részéről leggyakrabban felmerülő kérdésekre szeretnék válaszolni.

Hogyan védhető meg a szőlő a peronoszpórától?

2019. június 6. 04:36

B. Szabolcs kérdése: Hogyan hat a sok csapadék a szőlő peronoszpórára? Hogyan védhető meg a szőlő?