Mi okozza a körtefák hajtásvégeinek elhalását és barnulását?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat: Mi okozza a körtefák hajtásvégeinek elhalását és barnulását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körtefáin tapasztalt tüneteket érdemesebb lenne kicsit jobban megvizsgálnia annak érdekében, hogy biztosabban kiderítsük a hajtásvég elhalásának okát. A hajtáshervasztó darázs (Janus compressus) lárváinak károsítása következtében a hajtás fonnyadva lekonyul, majd fokozatosan elszárad. A fejlett imágó általában napos időben keresi fel gazdanövényei hajtásait, melyet csavarvonal mentén szurkál meg, de a hajtásba csak egy tojást rak le. Nemcsak a körtefákat, hanem pl. alma- és birsfákat, de a naspolyát egyaránt megtámadhatja. A hajtásban található lárva fehéres, lábai nincsenek, táplálkozásának hatására a hervadás nagyon hamar láthatóvá válik. A lárvák egészen augusztusig táplálkoznak a károsítás helyén, majd pedig tavasszal ott bábozódnak be. A lárvaként telelő kártevőnek évente egy nemzedéke van, az imágó rajzására általában májusban kell számítani a kb. két hetes báb állapot letelte után.  A hervadó hajtások lemetszésével és megsemmisítésével a következő évi fertőzés csökkenthető a benne található lárvák pusztulása miatt.

A tűzelhalással (Erwinia anmylovora) fertőzött beteg hajtásokról a pásztorbotszerűen visszahajló, feketedő hajtásvégek árulkodnak, melyen a levelek is fennmaradva elbarnulnak. A tünetek a virágokon is megjelenhetnek, azok csészelevelén és kocsányán vizes foltok alakulnak ki kezdetben, ezután pedig a virágok barnulnak, majd pedig feketednek. A tünetek később a gyümölcsökön is megjelenhetnek, azok fonnyadnak, azután pedig mumifikálódva az ágakon maradnak. További jellegzetes tünet, mely leginkább párás meleg időjárás esetében alakulhat ki, baktériumnyálka-cseppek megjelenése a fertőzött növényi részen. A bakteriális fertőzés tüneteit mutató részeket érdemes mihamarabb eltávolítani a fákról, mellyel a továbbfertőzés kerülendő el. Ekkor ne csak a tünetes részt metsszük le, hanem az ez alatti részből egyaránt egy egészségesnek tűnő, nagyobb darabot is, a munkálat közben pedig ne felejtkezzünk meg a metszőolló rendszeres fertőtlenítéséről sem! A fertőzött növényi részeket ne hagyjuk a fák alatt, azokat gyűjtsük össze és semmisítsük meg!

Évi mintegy 20-25 ezer tonna körte terem hazánkban

2022. november 25. 14:26

Hazánkban közel 2000 hektáron termelnek körtét, köztük számos tájfajtát.

Megnyitja kapuit a Gyümölcstermesztési Kutatóintézet génbanki gyűjteménye

2018. február 14. 09:17

2018-ban a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szeretné ezt a gyűjteményt megismertetni, ezért az egyes telephelyeken nyílt napokat szervez.

Hogyan savanyíthatjuk a talajt a körte számára?

2020. április 12. 05:36

Sz. Balázs kérdése: Segítségüket szeretném kérni. Hogyan lehet csepegtető öntözéssel savanyítani a talajt ahhoz, hogy megfelelő legyen a ph értéke a körtének a kedvező tápanyag-felvételhez.

Már megjelent az áprilisi Agrofórum!

2019. április 15. 17:04

Vajon mi áll a hazai burgonya termőterület drasztikus csökkenésének hátterében, melyek az ágazat fejlesztési lehetőségei, fellendülhet-e ismét a burgonyatermesztésünk?