Mi okozza a körtefák hajtásvégeinek elhalását és barnulását?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat: Mi okozza a körtefák hajtásvégeinek elhalását és barnulását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körtefáin tapasztalt tüneteket érdemesebb lenne kicsit jobban megvizsgálnia annak érdekében, hogy biztosabban kiderítsük a hajtásvég elhalásának okát. A hajtáshervasztó darázs (Janus compressus) lárváinak károsítása következtében a hajtás fonnyadva lekonyul, majd fokozatosan elszárad. A fejlett imágó általában napos időben keresi fel gazdanövényei hajtásait, melyet csavarvonal mentén szurkál meg, de a hajtásba csak egy tojást rak le. Nemcsak a körtefákat, hanem pl. alma- és birsfákat, de a naspolyát egyaránt megtámadhatja. A hajtásban található lárva fehéres, lábai nincsenek, táplálkozásának hatására a hervadás nagyon hamar láthatóvá válik. A lárvák egészen augusztusig táplálkoznak a károsítás helyén, majd pedig tavasszal ott bábozódnak be. A lárvaként telelő kártevőnek évente egy nemzedéke van, az imágó rajzására általában májusban kell számítani a kb. két hetes báb állapot letelte után.  A hervadó hajtások lemetszésével és megsemmisítésével a következő évi fertőzés csökkenthető a benne található lárvák pusztulása miatt.

A tűzelhalással (Erwinia anmylovora) fertőzött beteg hajtásokról a pásztorbotszerűen visszahajló, feketedő hajtásvégek árulkodnak, melyen a levelek is fennmaradva elbarnulnak. A tünetek a virágokon is megjelenhetnek, azok csészelevelén és kocsányán vizes foltok alakulnak ki kezdetben, ezután pedig a virágok barnulnak, majd pedig feketednek. A tünetek később a gyümölcsökön is megjelenhetnek, azok fonnyadnak, azután pedig mumifikálódva az ágakon maradnak. További jellegzetes tünet, mely leginkább párás meleg időjárás esetében alakulhat ki, baktériumnyálka-cseppek megjelenése a fertőzött növényi részen. A bakteriális fertőzés tüneteit mutató részeket érdemes mihamarabb eltávolítani a fákról, mellyel a továbbfertőzés kerülendő el. Ekkor ne csak a tünetes részt metsszük le, hanem az ez alatti részből egyaránt egy egészségesnek tűnő, nagyobb darabot is, a munkálat közben pedig ne felejtkezzünk meg a metszőolló rendszeres fertőtlenítéséről sem! A fertőzött növényi részeket ne hagyjuk a fák alatt, azokat gyűjtsük össze és semmisítsük meg!

Mitől foltosodik a körte levele?

2021. május 25. 10:10

Körtefáim közül a Vilmos fajta levelein feketés színű foltokat vettem észre. Félek, hogy elterjednek. Mi okozza ezeket a foltokat?

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.

Megegyük az alma héját vagy sem?

2024. szeptember 2. 07:10

Magyarországon és az Európai Unióban a fogyasztói kockázatbecslés az alma, valamint a körte esetében is úgy tekinti, hogy a fogyasztó nem hámozza meg a gyümölcsöt.

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.