Mi okozza a körtefák hajtásvégeinek elhalását és barnulását?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat: Mi okozza a körtefák hajtásvégeinek elhalását és barnulását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körtefáin tapasztalt tüneteket érdemesebb lenne kicsit jobban megvizsgálnia annak érdekében, hogy biztosabban kiderítsük a hajtásvég elhalásának okát. A hajtáshervasztó darázs (Janus compressus) lárváinak károsítása következtében a hajtás fonnyadva lekonyul, majd fokozatosan elszárad. A fejlett imágó általában napos időben keresi fel gazdanövényei hajtásait, melyet csavarvonal mentén szurkál meg, de a hajtásba csak egy tojást rak le. Nemcsak a körtefákat, hanem pl. alma- és birsfákat, de a naspolyát egyaránt megtámadhatja. A hajtásban található lárva fehéres, lábai nincsenek, táplálkozásának hatására a hervadás nagyon hamar láthatóvá válik. A lárvák egészen augusztusig táplálkoznak a károsítás helyén, majd pedig tavasszal ott bábozódnak be. A lárvaként telelő kártevőnek évente egy nemzedéke van, az imágó rajzására általában májusban kell számítani a kb. két hetes báb állapot letelte után.  A hervadó hajtások lemetszésével és megsemmisítésével a következő évi fertőzés csökkenthető a benne található lárvák pusztulása miatt.

A tűzelhalással (Erwinia anmylovora) fertőzött beteg hajtásokról a pásztorbotszerűen visszahajló, feketedő hajtásvégek árulkodnak, melyen a levelek is fennmaradva elbarnulnak. A tünetek a virágokon is megjelenhetnek, azok csészelevelén és kocsányán vizes foltok alakulnak ki kezdetben, ezután pedig a virágok barnulnak, majd pedig feketednek. A tünetek később a gyümölcsökön is megjelenhetnek, azok fonnyadnak, azután pedig mumifikálódva az ágakon maradnak. További jellegzetes tünet, mely leginkább párás meleg időjárás esetében alakulhat ki, baktériumnyálka-cseppek megjelenése a fertőzött növényi részen. A bakteriális fertőzés tüneteit mutató részeket érdemes mihamarabb eltávolítani a fákról, mellyel a továbbfertőzés kerülendő el. Ekkor ne csak a tünetes részt metsszük le, hanem az ez alatti részből egyaránt egy egészségesnek tűnő, nagyobb darabot is, a munkálat közben pedig ne felejtkezzünk meg a metszőolló rendszeres fertőtlenítéséről sem! A fertőzött növényi részeket ne hagyjuk a fák alatt, azokat gyűjtsük össze és semmisítsük meg!

Hogyan lehet meghatározni a körtefajtákat?

2022. augusztus 17. 04:37

Szeretnék azonosítani pár körte-, illetve bogyós gyümölcsfajtát, amik már jó pár éve bőséges terméssel szolgálnak. Tudok róluk képet küldeni.

Alma, körte, birs: természetes növényvédelmi tippek

2021. április 23. 17:37

Főleg házikertben vannak könnyebb lehetőségek az almatermésűek természetes megvédésére. Az évek során sokféle házi praktikát teszteltünk, nem vált be minden, de amivel sikeresen megoldottuk az azévi növényvédelmet, azt szívesen elmeséljük más kertészeknek, hobbikertészeknek. Ma a lisztharmatra, ervíniára, levéltetvekre és az ormányosbogárra hoztam pár gondolatot.

Gubacsot okozó atkák a körtén, II. rész

2024. július 26. 14:10

A minden földrészen elterjedt és rendszeresen előforduló körte-gubacsatkáról (Eriophyes pyri) gyűjtöttünk össze ismereteket.

Őszi körtés-fahéjas pite

2019. november 17. 09:34

Az őszi idénygyümölcsök közül a körte az egyik kedvencem. Számtalan étel van, amihez felhasználható, ezek közül én most egy édes pite receptjét hoztam nektek, bizonyítva, hogy nem csak a klasszikus szilvás-fahéjas vagy almás-fahéjas verzió állja meg a helyét.