33℃ 20℃
július 1. Tihamér, Annamária, Olivér, Áron

Mi okozza a paradicsom levelének és termésének foltosságát?

Agrofórum Online

A véleményüket kérném arról, hogy mi okozza a paradicsom levelének és termésének foltosságát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A képen a paradicsom alternáriás betegsége (Alternaria porri f. sp. solani) látható, mely nemcsak a paradicsom, hanem a burgonya egyik jelentős betegsége is. Ez a gombabetegség a vegetációs időszak vége felé, főként az idősebb állományokban válik szembetűnővé. A tünetek a növény bármely részén megjelenhetnek, a levélen, száron, kocsányon és bogyókon egyaránt.

A levélen először ovális, vagy erek által határolt apró szürkésbarna foltok jelennek meg. A szárat nagy kiterjedésű, besüppedő, sötétbarna és szabálytalan alakú foltok csúnyítják. A bogyókon a kocsánytól elinduló, féloldalas vagy körkörösen elhelyezkedő, besüppedő, sötétbarna foltok jelennek meg. Az érett terméseken jellemzően dús, sötét színű penészgyep is megjelenhet a foltokon. A folt rohad, a széle pedig ráncos lesz, a bogyó belsejében a szövet is barnulásnak indul.

A paradicsom alternáriás betegsége

A kórokozó terjedése maggal is lehetséges, de a beteg növényi maradványokon egyaránt képes az áttelelésre. A betegség tüneteit mutató növényrészek talajba dolgozásával a következő évi fertőzés kialakulásának mértéke csökkenthető. A beteg magvakból kikelt növények már fiatalon, palántakorban mutatják a betegség tüneteit. A növénymaradványokból induló fertőzés első tünetei általában június vége felé jelennek meg a leveleken. A hosszantartó levélfelület nedvesség, illetve a magas, 26-28 fokos hőmérséklet ugyanis elősegíti terjedését.

Kiskerti körülmények között egyaránt nagy jelentősége van a vetésforgó betartásának, illetve annak, hogy a burgonyától nagyobb távolságra ültessük paradicsomainkat. Megelőzésképpen szükséges az előző évi növénymaradványok összegyűjtése vagy talajba forgatása. Szabadföldi körülmények között érdemes május végétől augusztus közepéig legalább kéthetente a kémiai védekezés elvégzése, ha az időjárás nemcsak meleg, hanem kissé csapadékos is, állományunkra már veszélyt jelent a kórokozó. Emellett fontos az is, hogy az öntözést mindig a reggeli órákban végezzük el és ügyeljünk arra, hogy a lombozat lehetőség szerint száraz maradjon.  

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (I.)

2019. október 21. 04:36

Az elvetett mag csírázáshoz, majd a kikelt növény jó fejlődéséhez, egyidejűleg több környezeti tényező optimális jelenléte szükséges. Ami még bonyolultabbá teszi a termesztést, hogy a palánta fejlődése során a környezeti igénye jelentősen változik.

Mitől pöndörödnek a paradicsompalánta levelei?

2020. május 19. 08:53

A paradicsompalántáimon 3 hete az új levelek elkezdtek bepöndörödni. A földjébe bekerül/felhalmozódik-e a herbicid, ami miatt jövőre nem lehet ugyanoda ültetni más herbicidre érzékeny növényeket?

Veszélyesen fertőzi az almamoly a dióültetvényeket

2018. július 31. 10:55

Gyümölcsöseinkben a meleg idő több gyümölcsféle érését előrehozta. A korai szilva már leérett, a későbbiek színeződnek. Az őszibarack folyamatosan érik, már a középérésű fajtákat szedik. Szőlőből a korai csemege fajták mellett több borvidéken megkezdődött a fehér borszőlő szüretelése is.