Mi okozza a paradicsomnövények felső részének elhalását?

Agrofórum Online

Már terméseket nevelő egyes paradicsomnövényeim felső része elhalt, az érés előtt álló paradicsomok héján besüppedések, szabálytalan foltok láthatók, ezek zölden lehullottak. Elővigyázatosságból a beteg növényeket eltávolítottam. Félek, hogy tovább terjed a fertőzés. Gyógyítható, mit tehetek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Kiegészítő kérdéseimre adott válaszaiból még a következőket tudtam meg: mindegyik növény azonos fajta – Roma VF – magjából, saját maga által nevelt és kiültetett palántáin jelent meg ez a különleges betegség, elszórva a növények között. A levelek széle előbb barnult, majd, végül barnán elhalt. Ahol a levelek elbarnultak, és részlegesen a lomb egy része is elhalt, alatta a szár felszínén és belső szövetében is követhető a barnulási folyamat, tehát a kórokozó oda is behatolt. A növény felső része elbarnult, a szárban, annak belsejében is megjelent az elhalás, és az Ön megfigyelése szerint a szár ott megpuhult, könnyen összenyomható. A zöld termések kocsánya is barna, elhalt, amiatt hullottak le a fejletlen bogyók.

A fotóin jól látható, hogy a gyökerek egészségesek, világos színűek, jól fejlettek, azokon elváltozás nem látható.

A küldött képeken a leveleken barna, nagyobb méretű különálló foltok is láthatók, tehát valamilyen gombás eredetű levélfoltosodás betegség is részt vett a pusztításban.

Elhalt csúcsi lombozat (Fotó: a kérdező felvétele)

A képeken látható tünetek és megfigyelései alapján, az a szokatlan, hogy a tövek lombja az alsó felében ép, egészséges, csak a zsenge, felső, fiatal leveleit, hajtásait fertőzte meg a kórokozó.

Baktériumos (Corynebacterium) betegségre illenek a megfigyelt tünetek. Ez a betegség fertőzött maggal is terjed, a növényeken okozott gyors részleges elhalás akkor szokott megjelenni, amikor betör a nyári meleg, és a paradicsom bokrok sok terméssel be vannak rakodva, le vannak terhelve. A kórokozó a termést is megfertőzi.

Fertőzött paradicsom szárának hosszmetszete (Fotó: a kérdező felvétele)

A legsürgősebb intézkedés, a beteg tövek azonnali eltávolítása, komposztra ne kerüljenek. Az ápolási munkáknál, a kacsolásnál betegséggyanús, a kezdődő betegség tüneteit mutató növényeket utolsónak gondozza, kézzel a beteg növény nedvével is tovább terjeszthető a baktérium. Öntözővíz és esőcseppek is szállítják és terjesztik.

Mivel baktériumos és gombás betegség is megfertőzte a növényeket réztartalmú gombaölő szerrel permetezze a paradicsomállomány lombját, bármely réz hatóanyagú szer alkalmas erre. Az ajánlott kezelés részben megelőző, részben lokalizáló, terjedését megakadályozó szerepet játszik, ezért ajánlom. Kerülje az esti és a lombozatot érő öntözést, és próbálja meg a paradicsomállomány szellőzését biztosítani.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Minőségi kalászos termés? Minőségi gombaölővel és rovarölővel lehetséges!

2023. május 3. 09:11

A kiszámíthatatlan, csapadékszegény időjárás, a terményárak bizonytalansága, a műtrágyaárak jelentős hullámzása, és a learatott termények eladhatóságának kérdése, valamint a kivont, betiltott szerek jelentős száma is egyre nehezebb helyzetet teremt a gazdálkodók számára.

Hogyan védekezhetünk a szamóca szürkerothadása ellen?

2019. május 13. 09:05

A. Lilla kérdése: Kertemben szépen fejlődő szamócára az elmúlt időszakban sok csapadék hullott. Félek, hogy sok termés tönkre fog menni a szürkerothadás miatt. Mit tegyek ellene?

Ne csak álom legyen a magas terméshozam! – Alkalmazza a Syngenta teljes regulátor/gombaölő szeres technológiáját ősszel és tavasszal is repcében

2019. szeptember 30. 12:04

A repce a második legfontosabb olajos növényünk, mivel a vetésszerkezet fontos eleme, ezért vetés területe viszonylag stabil.

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?