22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta

Mi okozza a paradicsomnövények felső részének elhalását?

Agrofórum Online

Már terméseket nevelő egyes paradicsomnövényeim felső része elhalt, az érés előtt álló paradicsomok héján besüppedések, szabálytalan foltok láthatók, ezek zölden lehullottak. Elővigyázatosságból a beteg növényeket eltávolítottam. Félek, hogy tovább terjed a fertőzés. Gyógyítható, mit tehetek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Kiegészítő kérdéseimre adott válaszaiból még a következőket tudtam meg: mindegyik növény azonos fajta – Roma VF – magjából, saját maga által nevelt és kiültetett palántáin jelent meg ez a különleges betegség, elszórva a növények között. A levelek széle előbb barnult, majd, végül barnán elhalt. Ahol a levelek elbarnultak, és részlegesen a lomb egy része is elhalt, alatta a szár felszínén és belső szövetében is követhető a barnulási folyamat, tehát a kórokozó oda is behatolt. A növény felső része elbarnult, a szárban, annak belsejében is megjelent az elhalás, és az Ön megfigyelése szerint a szár ott megpuhult, könnyen összenyomható. A zöld termések kocsánya is barna, elhalt, amiatt hullottak le a fejletlen bogyók.

A fotóin jól látható, hogy a gyökerek egészségesek, világos színűek, jól fejlettek, azokon elváltozás nem látható.

A küldött képeken a leveleken barna, nagyobb méretű különálló foltok is láthatók, tehát valamilyen gombás eredetű levélfoltosodás betegség is részt vett a pusztításban.

Elhalt csúcsi lombozat (Fotó: a kérdező felvétele)

A képeken látható tünetek és megfigyelései alapján, az a szokatlan, hogy a tövek lombja az alsó felében ép, egészséges, csak a zsenge, felső, fiatal leveleit, hajtásait fertőzte meg a kórokozó.

Baktériumos (Corynebacterium) betegségre illenek a megfigyelt tünetek. Ez a betegség fertőzött maggal is terjed, a növényeken okozott gyors részleges elhalás akkor szokott megjelenni, amikor betör a nyári meleg, és a paradicsom bokrok sok terméssel be vannak rakodva, le vannak terhelve. A kórokozó a termést is megfertőzi.

Fertőzött paradicsom szárának hosszmetszete (Fotó: a kérdező felvétele)

A legsürgősebb intézkedés, a beteg tövek azonnali eltávolítása, komposztra ne kerüljenek. Az ápolási munkáknál, a kacsolásnál betegséggyanús, a kezdődő betegség tüneteit mutató növényeket utolsónak gondozza, kézzel a beteg növény nedvével is tovább terjeszthető a baktérium. Öntözővíz és esőcseppek is szállítják és terjesztik.

Mivel baktériumos és gombás betegség is megfertőzte a növényeket réztartalmú gombaölő szerrel permetezze a paradicsomállomány lombját, bármely réz hatóanyagú szer alkalmas erre. Az ajánlott kezelés részben megelőző, részben lokalizáló, terjedését megakadályozó szerepet játszik, ezért ajánlom. Kerülje az esti és a lombozatot érő öntözést, és próbálja meg a paradicsomállomány szellőzését biztosítani.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mi károsítja a menta leveleit?

2019. szeptember 10. 09:10

Sz. Renáta kérdése: Menta bokrok levelein apró, kerek, barna foltok jelentek meg, szinte mindegyik levélen. Teának nevelem, most szüreteltem volna. Mi okozhatja?

Gabonáink egészségére!

2019. március 25. 09:49

Mivel veszi fel a harcot a termelő a kalászosokban a gyomok és kártevők ellen? Vannak-e a gyakorlatban bevált tippjei, praktikái, kedvenc készítményei? Rutinos gazdákat kérdeztünk növényvédelmükről.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

„Először próbáljuk ki a Propulse-t” - Nyereményjáték

2020. április 6. 10:40

Az Agrofórum nyereményének átadásakor a család két tagjával, a fiatalabb és az idősebb generáció egy-egy képviselőjével beszélgettem.