17℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua

Mi rághat lyukakat a muskátli leveleire és bimbóiba?

Agrofórum Online

Megtámadta valami a muskátlikat, lyukasak a levelei, illetve mintha üresek lennének a bimbói. Eddig nem volt vele gond, szépen virágzott, locsoltam mindig, tápot is kap hetente, most elég ramatyul néz ki. Mi okozhatja?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Minden évben rendszeresen megjelennek kertjeinkben nevelt muskátlikon is a gyapottok-bagolylepkék hernyói, azok okozzák a rágási kártételt. A petékből kikelő lárvák kezdetben igen aprók, néhány mm hosszúak, belerágják magukat a virágbimbókba, ennek a nyoma akkor szinte nem is látszik. A lárvák benn táplálkoznak a virággal, amikor elfogy a táplálékuk, kirágják magukat, lyuk jelzi a bimbón, hogy elhagyták helyüket, majd újabb bimbóval folytatják. Nagyon helyesen figyelte meg, hogy a bimbók mintha üresek lennének. Igen, üresek is, a virág belsejét üresre kirágják. A hernyók természetesen a leveleket is fogyasztják, a rágásnyomuk szabálytalan alakú. A lyuk méretét a hernyók nagysága határozza meg, abból következtethető, hogy mekkora lárvát kell keresni a növényen. Általában 1 lárva is súlyos kárt tud okozni.

Bagolylepke lárvája

Türelemmel végig kell vizsgázni a növényeket, a levelek alsó oldalát, szárát is, virágokat is, a hernyók gyakran zöld színűek, ezért kevésbé észrevehetők, jellemzően szorosan rátapadnak a növényi részekre, és mozdulatlanok, amint a növény megmozdul. A bagolylepke hernyóinak jelenlétét megerősíti a növényen található szétszórt ürülékük.

Bagolylepke hernyója muskátlin

A gyapottok-bagolylepke hazánkban 3-4 nemzedéket nevel ki, az augusztusi nemzedék szokta a legsúlyosabb károkat okozni kertekben, kertészetekben. Vándorló lepke, virágzó növényeket keres petéinek lerakására. Miután lerakta petéit tovább is repülhet, a kártételt elindította. Hernyói mindenevők, rendkívül sok növényt károsítanak, a növények virágait, terméseit, szaporító szerveit károsítják, azok magas tokoferoltartalma vonzza őket.

A lárvák színe, mintázata sokféle, színeződésüket a tápnövény, annak összetétele határozza meg

Virágok között a muskátli mellett a szegfű, kardvirág, szellőrózsa, büdöske és a rózsa bimbói, kinyílt virágai a kedvencei. Mellettük számos fontos zöldségfélét is károsít, például a paradicsom, paprika, zöldbab terméseit, de a kukoricacső is gyakori tápláléka.

Bagolylepke lárvája rózsán

Virágoknál a jelentkező károsodás esetén a lárvák összegyűjtése eredményre vezet, néhány virágnál nem feltétlenül szükséges rovarölő szeres permetezés. Ha megelőzni szeretné a kártételt, Dipel DF vagy Neemazal T/S biológiai rovarölő szerek használatát javaslom.

Ismét támad a bogáncslepke szójában

2020. január 30. 16:32

A bogáncslepke kártételének megelőzése, csökkentése érdekében legfontosabb a kártevő korai felismerése.

Minőségi búzatermesztés a Bayer készítményeivel

2019. május 14. 10:34

Az átlagosnál melegebb és aszályosabb április nem kedvezett a kalászosokban előforduló gombabetegségek terjedésének. Ezzel ellentétben a vetésfehérítő bogarak és néhol már a gabona poloskák nem várt korai megjelenése borzolja a termelők idegeit.

Új rovarölő szer a Syngenta palettáján

2022. április 5. 14:19

2021-ben egy új készítmény került fel a Syngenta növényvédő szer palettájára. A hatóanyag nem új, a Syngenta elődvállalata, a Sandoz fedezte fel több mint 30 éve a tau-fluvalinátot és most újra visszakerült a Syngenta ajánlatába.

Itt a bizonyíték, hogy a rózsaillóolaj hatékony a kártevők ellen

2024. április 1. 16:10

Japán kutatók a gyakorlatban is bizonyították, hogy a rózsa illóolaja aktiválja a paradicsom védekezőgénjeit, másrészt vonzza a ragadozókat, amelyek a növény kártevőit fogyasztják.