Mi szőhette össze az almafa termését és leveleit?

Agrofórum Online

L. Ilona kérdése: Almafáim termésének felületét valami megrágta, és összeszőtte a levelekkel. Mi tehette ezt?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A sodrómolyok közül több faj (kerti sodrómoly, dudvasodrómoly, mocsári sodrómoly, ligeti sodrómoly és az almailonca) is kárt okozhat az almatermesztés során. E kártevők polifág fajok lévén az alma mellett a többi gyümölcsfajon – beleértve a bogyós gyümölcsöket is – találkozhatunk károsításukkal.

Kártételükre a kétnemzedékű sodrómolyfajok tipikus kárképe jellemző. Áttelelt hernyóik tavasszal még a rügyeket, fiatal hajtásokat károsítják. A korai táplálkozásuk során a bimbók és a virágok is károsodhatnak. A lárvák lassabb fejlődése esetében pedig már a fiatal terméseken is megtalálhatjuk jelenlétük nyomát. A fiatal megtámadott részek torzulnak, elszínesednek, elhalhatnak. A nyári nemzedék fiatal hernyói kezdetben a leveleken hámozgatnak, az idősebbek pedig a gyümölcsökön foltokat rágnak a levelek és szövedékek védelme alatt. A rágásuk helye rendszerint szabálytalan, sekélyen elhelyezkedő és kisebb kiterjedésű.

Évente két nemzedékük fejlődik. A korai kitavaszodás, a hosszú és meleg nyár kedvez elszaporodásuknak. Első nemzedékük rajzása kb. május végétől július elejéig tart, a második nemzedékük rajzása pedig július vége és szeptember eleje közé tehető. A lárvák a korona és a törzs védett helyein telelnek, a fás részek repedésein.

A kártétel megelőzése szempontjából elsődleges fontosságú az áttelelt hernyók elleni védekezés. Tavasszal a növényvizsgálat során észlelt táplálkozni kezdő hernyók ellen védekezhetünk leghatékonyabban. A nyári időszakban pedig a fiatal hernyók tömeges jelenlétének idejére célszerű időzíteni a kezelést. Az imágók rajzása ekkor feromoncsapdákkal előrejelezhető. A nyári védekezést a sodrómolyok ellen az alma esetében célszerű összehangolni az alma jelentős kártevőivel, az almamoly és az üvegszárnyú almafalepke elleni védekezéssel (acetamiprid, lambda-cihalotrin). A szürethez közeli időpontban fontos, hogy a készítmény élelmezés-egészségügyi várakozási idejét minden esetben betartsuk!

Milyen rovar károsítja a fügét?

2018. október 29. 10:41

K. Mihályné kérdése: A fügéken muslicához hasonló, apró rovarokat figyeltem meg. Milyen károsítóról lehet szó? Hogyan védekezhetek ellene?

A kártevők elleni kombinált kezelés segíti a méhek téli túlélését

2024. június 18. 13:10

A Varroa atka elleni, lehetőleg kombinált védekezés, akár természetes hatóanyagokkal, kulcsfontosságú a méhek téli túlélése szempontjából.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

Hogyan szabaduljunk meg a takácsatka ellen?

2023. augusztus 28. 15:10

A takácsatkák sok kertész számára okoznak bosszúságot. A pöttyös, összecsavarodott levelek, esetenként torz virágok, és a jellegzetes szövedék mind árulkodó jelek: hívatlan vendégek érkeztek a kertbe!