Mi teszi tönkre a birset?

Mi teszi tönkre a birset?

Agrofórum Online

Leszüreteltük a birsalmákat, és a fán, számos gyümölcsön barna rothadás tönkretette a termést. Hogyan tudom jövőre megelőzni a bajt?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az évszak egyik utolsó gyümölcse a birsalma, birskörte. Sajátságos íze, illata miatt sokan kedvelik. Az almafélékhez tartozó birsalma termését is fertőzi a gyümölcs-monília (Monilia fructigena). Ez a betegség a többi gyümölcsfajhoz hasonló lefolyású, jellemző rá, hogy a gyümölcsbe csak az epidermisz, a héj megsérülése nyomán hatol be a kórokozó gomba, és úgy fertőzi a gyümölcsöt. A sérülést okozhatja jégverés, szélvihar, de leggyakoribb ok a birs gyümölcsben élő almamoly vagy a keleti gyümölcsmoly lárvái, azok rágása. Sajnos mindkét molyfaj évente több nemzedéket nevel, így hosszú hónapokig jelen vannak a molylepkéik, és szinte folyamatosan fertőzik a gyümölcsöket, a nemzedékek rajzásai összefolynak. Csak azokon a birs gyümölcsökön jelenik meg a moníliás rothadás, ahol, ha kicsi is, de hiány, seb keletkezik a héjon.

A moníliás gyümölcs-rothadás tünetének kialakulása a következő: a felszakadt héjon a levegőben „repülő” gomba spórák a gyümölcs húsára esve, gombafonalat fejlesztenek, és gyors szaporodásnak indulnak. A telepeik kör alakúak. Ahol a gomba felszaporodása megindul, a gyümölcs húsa megpuhul, majd színe barnára változik. 1-2 napon belül jellegzetes okkersárga színű és gyűrű alakban elhelyezkedő, 1-2 mm-es, kiemelkedő gombatelepeket fejleszt a behatolási hely körül. Erről a kórképről biztosan felismerhető ez a betegség. A puhulással kísért rothadás gyorsan terjed, a gyümölcs leesik a fáról. Esetenként a barnult gyümölcsök a fán összeszáradnak, és a fán maradnak aszalódott formában még a következő évben is, ezek a gyümölcsmúmiák. Fontos szerepük van a gomba áttelelésében és a járványok kialakulásában. A birs gyümölcs héján szedés alatt, válogatáskor, szállításkor is keletkezhetnek sérülések, amik tárolás alatti moníliás romlást válthatják ki. Különösen akkor válik tömegessé, amikor a gyümölcsöknél megindul az intenzív érés, a cukrosodási folyamat.

Furcsán hangzik, de a gyümölcs-monília ellen nem gombaölő szerrel, hanem rovarölő szerrel tudunk védekezni. A birset fertőző molyok peterakását, a fiatal hernyók gyümölcsbe rágását kell megelőzni, akkor a birsen nem fog károsítani a moníliás barna rothadás. Mind az almamoly mind a keleti gyümölcsmoly rajzásának jelzésére kaphatók szexferomon csapdák. Májustól a szüretig figyelni kell segítségükkel a rajzásukat. A csapdában észlelhető a molylepkék nagyszámú, gyors megjelenését követően 8-10 nap múlva a leghatékonyabb a rovarölő szeres permetezés. Ellenük a Bacillus thuringiensis  (Dipel DF), almamoly granulózis vírus (Madex), spinozad (Laser Dublo), cipermetrin (Cyperkill), lambda-ciholatrin(Karate zeon) hatóanyagú III. forgalmi kategóriás rovarölő szerek használhatók. Télen a metszésnél a gyümölcsmúmiákat el kell távolítani, és réz tartalmú lemosó permetezésben ajánlott a birsfákat is részesíteni.

Mi okozza a birs levelének foltosságát?

2018. szeptember 12. 08:33

K. Balázs kérdése: Birsfám levelei foltosodnak, sőt a termésen is megjelentek már a sötétbarna, összeolvadó foltok, egy-egy le is hullott teljes érés előtt. Mi okozhatja ezt és hogyan tudnék védekezni?

Alma, körte, birs: természetes növényvédelmi tippek

2021. április 23. 17:37

Főleg házikertben vannak könnyebb lehetőségek az almatermésűek természetes megvédésére. Az évek során sokféle házi praktikát teszteltünk, nem vált be minden, de amivel sikeresen megoldottuk az azévi növényvédelmet, azt szívesen elmeséljük más kertészeknek, hobbikertészeknek. Ma a lisztharmatra, ervíniára, levéltetvekre és az ormányosbogárra hoztam pár gondolatot.

Mivel védekezzek, ha az alma, körte és birs termésein fekete foltok jelennek meg?

2023. augusztus 14. 04:36

Az alma, körte és birsalma termésein fekete foltok jelennek meg. Mivel védekezzek a rügypattanástól az érésig?

Mi károsíthatja a birs termését még ilyenkor is?

2019. december 12. 09:45

R. Miklós kérdése: Kerti birsalmáimban apró fehéres kukacokat találtam feldolgozás alatt, kívülről egészségesnek látszottak a birsek. Milyen állat károsíthatja a birs termését még ilyen későn? Jövőre is megismétlődhet?