Mi teszi tönkre a kövirózsát?

Agrofórum Online

J. Emőke kérdése: Kövirózsáim levelein apró, kiemelkedő „ragyák” nőttek. Sűrűn vannak rajta, a levelei elpusztulnak. Nem látok rajta semmi mozgó alakot. Mi teszi tönkre a kövirózsáimat, soha semmi baja nem volt még?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus  

Kedves Kérdező!

Valóban a kövirózsa fajok (Sempervivum spp) igénytelen, mindent túlélő virágok, külön gondoskodás nélkül, öntözés nélkül megélnek átlagos időjárási viszonyok között. Ezért is közkedveltek.

Az Ön által kérdezett elváltozást a kövirózsarozsda betegsége okozza, melynek kiváltója az Endophyllum sempervivi rozsdagomba. Magam is régóta látom és figyelem ezt a betegséget, mely a Jovibarba és Sempervivum fajokon fordul elő.  A rozsdagombák fejlődése sajátságos, több gomba-spórát fejlesztenek ki egymás után, ennél a gombánál csak 2 spóra-forma követi egymást, hiányos fejlődésmenetű.

A kövirózsa pikkelyszerű, húsos levelein először csak gombostű fejnyi színelváltozás jelenik meg a levelek színén, a foltok később kiemelkednek, és nőnek, kezdetben sárga színűek. A levelek hátoldalán hasonló kicsi kiemelkedő telepek fejlődnek, majd a foltok felett a bőrszövet felszakad, a barna színű spóratömeg kiszóródik, további fertőzést indít el. A fertőzött levelek meghosszabbodnak, túlzottan megnőnek, ennek oka, hogy a fertőzött sejtek indolecetsav tartalma megemelkedik. A megtámadott levelek elhalnak, leszáradnak. A fertőzött kövirózsa állomány évek alatt kipusztul.

A gomba micéliummal telel a növényekben. Erős fellépéséhez a párás, csapadékos tavaszi májusi időjárás kedvező.

Bár esetenkénti, alkalmilag megjelenő betegségről van szó, ahol egyszer fertőzi a kövirózsa növényeket, később is rendszeresen visszatér, számítani lehet kártételére. A beteg növényeket mielőbb el kell távolítani az állományból az elhalt, rozsdatelepekkel fertőzött levelekkel együtt. Erős, a növényeket veszélyeztető fertőzés esetén mankoceb (pl Dithane), azoxistrobin (pl. Amistar) vagy tritikonazol (Saprol) hatóanyagú szerekkel lehet megvédeni. A permetezéshez tapadást biztosító adalékanyag is szükséges.

Amit a krókusz növényről tudni érdemes

2022. október 22. 09:36

A krókuszok viszonylag apró virághagymáit most ősszel kell elduggatni a talajba.

Mexikói csodahajnalka: ezzel futtassuk be a kerítést!

2023. július 16. 05:37

A mexikói csodahajnalka, ahogyan a neve is mutatja, igazi csoda. Próbáljuk ki, megéri a törődést!

Mitől fodrosodnak a japánfűz levelei?

2020. október 29. 08:47

Japánfűz fácskáim levelein érdekes elváltozásokat vettem észre. A levelek széle kissé megvastagodott és fodrossá vált. Tavasszal ültettem el, akkor még levelei simák, „normálisak” voltak. Mik okozzák, mit tehetek vele?

Mi károsíthatja a hibiszkuszt?

2020. április 27. 10:51

A kínai rózsának (hibiszkuszanak), több kártevő állata ismert, például levéltetű, takácsatka (1-2 kép). Ez a hibiszkusz takácsatkák szívogatásától szenved (3. kép). A takácsatkák nem válogatósak így a kínai rózsán is megtelepednek. A takácsatkák nagyon kisméretűek, (átlagos testhosszúságuk 0,5 mm) ezért felismerésük nem könnyű.