Miért indult pusztulásnak a folyton termő szamóca?

Agrofórum Online

Folyton termő szamócám pusztulásnak indult. Mi okozhatja az elhalást? Mit tehetnék ellene?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A szamócának több betegsége is van, melyek a leveleken kezdetben foltosodás formájában mutatkoznak meg, majd a növény gyengülését, akár töveinek elhalását is okozhatják. A betegségek közül a levelek lankadását és sárgulását, valamint a szívlevelek pusztulását a fitoftórás betegség okozza. Ebben az esetben a növény gyöktörzsét kettévágva a szövetekben sötétbarna elszíneződés látható, melynek határozott szegélye van, viszont jellemző az is, hogy a növény gyökerei épek maradnak. A betegség a talajba kerülő fertőzött növényi maradványokkal képes fennmaradni, ezért főként új helyre való telepítéssel lehet védekezni újbóli kialakulása ellen.

Számos kórokozó jelenhet meg továbbá a leveleken, mint pl. a lisztharmat, a mikoszferellás levélfoltosság, a diplokarponos levélfoltosság, a fomopsziszos levélfoltosság vagy a gnomóniás betegség. A betegségek kivédésében elsődleges feladat a lehullott és beteg levelek, termések összegyűjtése és megsemmisítése. A lombbetegségek ellen már a virágzást megelőző időszakban érdemes legalább két alkalommal permetezni, majd pedig a foltosságok figyelembe vételével a későbbiekben is védekezni, akár a szüreti időszakban is lehet permetezni, a készítmény élelmezés-egészségügyi várakozási idejének figyelembe vételével és szigorú betartásával.

A betegségek mellett viszont nem szabad megfelejtkezni a növények víz- és tápanyagigényéről sem. Az egyenletes tápanyag- és vízellátás ugyanis kiemelten fontos a szamóca folytonos virágzása és termésképzése miatt is, hiszen ekkor igénye mindkettőből meglehetősen fokozottnak mondható. A szamócára jellemző, hogy gyökerei sekélyen helyezkednek el, ezért főként a talaj felső rétegéből tud vizet felvenni, mely a napsütés által gyorsan veszít víztartalmából. A vízhiányt a levelek lankadása gyorsan mutatja, mely kialakulhat akár szeptemberben is, hiszen gyakran van csapadékhiány ebben az időszakban is. A tápanyagok közül a nitrogén a növény fejlődésére és a termőképességre, a termések méretére van hatással. A telepítés évében rendszerint plusz tápanyagot nem kell a növénynek kijuttatni, amennyiben ültetés előtt kellően elláttuk a talajt szerves trágyával vagy műtrágyával vagy komposzttal. Az ősz folyamán főként a foszfor és kálium, míg tavasszal nitrogén kerüljön a szamóca számára kijuttatásra. Megoldást jelenthet a hiányok orvoslására továbbá az időközönként elvégzett tápoldatozás egyaránt.

Búza nitrogén reakciója 10-12 elemet tartalmazó starterek adagolása mellett

2022. március 3. 09:53

Az Agrofórum gabonatermesztéssel foglalkozó, 2021 márciusában megjelent különszámában már írtam - a kollégáinkkal közösen folytatott tesztekre alapozva - a gabonafajták mezo- és mikroelem reakcióiról. Abban az volt a fő tanulság, hogy 7,9 t/ha alatti termőhelyeken a gyökéren keresztül történő mezo- és mikroelem ellátás statisztikailag bizonyíthatóan jelentős terméstöbblettel jár. Most, két kisparcellás kísérlet eredményeit elemezve azt vizsgáljuk, hogy a nitrogén ellátás milyen hatással van a búza termésére.

Most erre van szükség: azonnal felvehető nitrogén

2020. április 27. 16:42

Az intenzív növekedési szakaszban a kalászosok számára nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű felvehető nitrogén!

Sokkal kevesebb a nitrogén? Tegyünk mellé ATS-t!

2022. február 14. 06:52

Nem csökkennek a nitrogénárak, és késő tavaszig sem várható változás. Lassan mindenhol kialakul a vetésterv és az input technológia. Országosan 20–50%-kal kevesebb nitrogént használunk, ami hatalmas kockázatot rejt.

Szervestrágya-kijuttatás: sertéstrágya

2022. szeptember 18. 10:38

A sertéstrágya értékes szerves trágya, például a benne lévő mikroelemek jelentősen növelhetik a talaj termékenységét.