6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin

Miért keseredik meg az uborka?

Agrofórum Online

Szeretném segítségüket kérni annak megválaszolásában, hogy miért keserednek meg az uborka termései?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A saját kertből származó uborkatermés keserű, kellemetlen ízének kialakulásának hátterében leggyakrabban nem áll semmilyen káros hatás, hanem egyszerűen ez visszavezethető a fajta egy jellegzetes tulajdonságára. Amennyiben direkt olyan fajtát választottunk, mely nem hajlamos a keseredésre, akkor a probléma oka már más tényezőben keresendő.

A nemesítésnek köszönhetően e rossz fajtatulajdonság kiküszöbölésére több lehetőségünk is kínálkozik, mint pl. a Kecskeméti keseredésmentes, Zita F1, Mohikán F1 vagy a Saturn F1, mely fajták termései nem hajlamosak a keseredésre. Az úgynevezett F1 hibridek sok esetben még termékenyebbek, életerősebbek, több virágot is képeznek, mint más fajták. Jelentősebb ellenálló képesség is jellemző rájuk az egyes gombás és bakteriális betegségekkel szemben. Az ilyen fajták termesztése során tapasztalt keserű íz már nem tudható be fajtatulajdonságnak, hanem a lehetséges okok mögött abiotikus tényezők állhatnak. Ezt kiválthatja pl. egy elhúzódó száraz időszak, amikor nem öntöztük növényünket megfelelő időközönként, vagy az is, ha túlzottan hideg öntözővizet vagy túl sok tápanyagot juttattunk ki.

A növényeket akkor is stressz éri, amikor egy-egy kifejezetten forró nappalt hűvös éjszaka követ. A szárban és a levelekben található keserű anyagok (kukurbitacinok) ilyenkor ugyanis átjuthatnak a termésbe. Többnyire azonban a termésnek csak egy kicsi, a kocsány felőli vagy héj alatti része keseredik meg, ezáltal a termés további része még felhasználható és fogyasztható marad.

Az uborka termésének keseredése tehát egy megelőzhető folyamat, melyet alapvetően már a fajtaválasztással befolyásolhatunk. Fontos továbbá, hogy szárazság esetén rendszeresen, naponta öntözzük a növényeket kellően meleg hőmérsékletű vízzel. Emellett ügyeljünk a tápanyagok utánpótlására is, de azt is rendszeresen és mértékkel adagoljuk. Érdemes tavasszal, még az ültetés előtt szerves vagy műtrágya kijuttatása, melyek lassabb lebomlásuk miatt jótékony hatásukat hosszabb ideig képesek kifejteni.

Támrendszeres konzervuborka termesztése II. - Kémiai talajtulajdonságok

2020. május 16. 04:36

Gyakran szokott a talaj sótartalmával gond lenni, amire az uborka különösen érzékeny. Bár a zöldségféléket sóérzékeny növények kategóriájába soroljuk, de az uborka ezen belül is a különösen érzékenyek csoportjába tartozik.

Honnan tudhatom, hogy peronoszpóra támadta meg az uborkámat?

2023. július 17. 04:36

Kérem szépen segítségüket: honnan tudhatom biztosan, hogy a peronoszpóra támadta meg az uborkámat?

Mitől keseredik meg némelyik uborka?

2024. július 31. 04:39

Egyik-másik uborka rendkívül keserű lett idén. Miért keseredik meg így némelyik uborka?

Hajtatott zöldségnövények talajhőmérséklet-igénye

2021. október 20. 04:36

A meleg igényes zöldségfajok esetében (uborka, sárgadinnye, paprika, tojásgyümölcs, paradicsom) a közeg hőmérsékletének 10 °C-al való növelése - de csak bizonyos határok között (!), az úgynevezett biológiai küszöbértéktől a hőoptimumig - megkétszerezi a vízfelvételt.