Miért nem fejlődnek a kiültetett palánták?

Agrofórum Online

Valami nem stimmel a kiültetett zöldségpalántáimmal, szinte egyáltalán nem fejlődnek. Mi lehet a probléma? Mit tehetek?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A melegigényes zöldségfajok palántáinak fő ültetési időszaka májusra, hagyományosan leginkább a fagyosszentek utáni időszakra tehető. Idén azonban az április végén, több napon át tartó, szinte nyári meleg időjárás hatására, többen kedvet kaptak a palánták ültetéshez. Ez a meleg sajnos nem tartott sokáig, május elejétől helyenként erősebb lehűlések is jöttek, melyek a növények fejlődésének sem kedveztek. A palántáknak, optimális környezeti feltételek megléte esetében, két hét szükséges ahhoz, hogy begyökeresedjenek, majd ezután kezdik meg látható növekedésüket is.

Hőmérséklet szempontjából ideálisnak az tekinthető, ha a talaj hőmérséklete már tartósan eléri a 12-13 fokos hőmérsékletet. Hidegebb talajban sajnos a gyökerek fejlődése is lelassul, így a növények fejlődése is csak később várható. A hideg miatt a növények ilyenkor úgymond vegetálnak, amíg az optimális hőmérséklet meg nem érkezik és fejlődésük el nem kezd beindulni. A paradicsom némileg alacsonyabb hőmérséklettel is beéri, viszont a paprika, padlizsán és az uborka kissé melegebb időjárást kíván.

A palánták az ültetést követően gyakran sárgulnak is, alsóbb leveleiket a legtöbb esetben elvesztik. Gyakorlott kertészek az ültetéskor az alsóbb, sárguló leveleket már le is szedik, nem várják meg, hogy maguktól száradjanak össze. A már régebben kiültetett, fejlődést nem mutató palántáknál, de a most kikerült növények esetében is ajánlatos lehet foszfort is tartalmazó tápoldatot kijuttatni, ezzel ugyanis gyökereiknek fejlődése segíthető elő.

A hidegben gyakori, hogy a növények levelein lila elváltozást figyelhetünk meg, ez a foszfor hiányára utal. Ennek a tápelemnek a felvétele nehéznek tekinthető a növények fejletlen gyökerei, illetve a talaj alacsony hőmérséklete miatt egyaránt. A későbbi időszakban, a növekedés elősegítése érdekében a nitrogén utánpótlásáról sem szabad elfelejtkezni. Az idei évben sajnos a korai ültetés nem minden termőhelyen bizonyult jó döntésnek, de remélhetőleg a hőmérséklet már tartósan meleg marad az éjszakák folyamán is.

Kiemelt kép: Pixabay

Mikor fejtrágyázzuk zöldségnövényeinket?

2019. június 9. 05:38

Szakcikkünk a trágyázás időzítésének és a tápanyagok megosztásának fontosságát ismerteti a szabadföldi zöldségtermesztésben.

Hogyan tervezek fenntartható kerteket? - Íme az alapok!

2022. december 29. 05:37

Egy fenntartható kert esetében már az alapoknál úgy kell eljárni, hogy körültekintőek legyünk minden téren. Ezeket az alapokat hoztam mai témának, melyeket mi betartunk minden egyes kert tervezésénél.

Mit érdemes tudni az articsókáról és termesztéséről?

2023. március 13. 04:38

Mit lehet tudni az articsókáról és termesztéséről? Állítólag nagyon egészséges a fogyasztása.

3 zöldség, amit ősszel is vethetünk

2021. szeptember 25. 15:38

Ki mondta, hogy ősszel nem lehet vetni zöldséget? Vannak bizony olyan zöldségfélék, amit kifejezetten ajánlott ősszel vetni, nemcsak télállósága miatt, hanem azért is, mert akkor a késő őszi időszakban is hozzájuthatunk általuk a friss zöldségekhez.