Szamóca termésén apró, zöld levelek nőttek, olyan lett, mint egy leveleit hátán hordozó sündisznó. Mi okozhatja ezt az elváltozást, lehet-e védekezni ellene?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Ezt a típusú elváltozást több ok is kiválthatja, a legismertebb egy fitopazma okozta betegség, mely a világ számos részében előfordul. Terjedése várható, tekintettel a szamóca vegetatív, élő növénnyel történő szaporítási módjára. A fitoplazmák, korábban mikoplazma néven ismerték őket, igen apró, csak elektronmikroszkóppal látható, vizsgálható, fertőző baktériumokhoz tartozó kórokozók, melyek többsége hasonló tüneteket vált ki a növényeken. A szamócánál a termésen okozott apró, rendellenes zöld levélfejlődés jellemző rá. Emellett a növény levelei sárgulhatnak, illetve nagy kiterjedésű, bemosódott vörös elszíneződés is kísérheti. Tipikus még, hogy a virágok fehér sziromleveleinek színe zöld vagy vöröses színre változik. Ezekből a virágokból már normál, egészséges bogyók nem képesek fejlődni. A betegséget gyökeres szamóca szaporítóanyaggal lehet terjeszteni. A fertőzött tő valamennyi indán nőtt növénye fertőzött lesz.
A fitoplazmákat a rovarok közül a kabócák terjesztik, azok viszont gyakran nem élnek folyamatosan a szamócában. Sok közülük vándorló faj, odarepülnek, szívogatnak, közben fertőzhetik a megszívott leveleket, majd továbbrepülnek. Így előfordul, hogy rovart nem is látnak a növények között. A fitoplazma kórokozó azonosítása speciális laboratóriumi módszerekkel történik, szabadföldön alkalmazható vizsgálati módszer nincs jelenleg. Az azonosítás csak a kifejlődött tünetek alapján lehetséges. A kórokozó felszaporodásához és szétterjedéséhez a növényben 20 Celsius-fok feletti tartós hőmérséklet szükséges. A fitoplazmák ellen nem rendelkezünk hatékony szerrel, a beteg növény nem gyógyítható. Azokat a töveket, melyeken ezeket a bogyókat látta, ép gyökérzettel és lombozattal emelje ki a többi közül, és semmisítse meg. A helyüket jelölje meg, hogy a későbbiekben nyáron figyelni tudja a szomszéd növényeken esetleg megjelenő hasonló tüneteket. A szelekción kívül, más védekezési lehetőséggel nem rendelkezünk.
Irodalmi adatok alapján spontán, vagy bármilyen külső hatásra kialakult genetikai elváltozások is előidézhetnek rendellenes levélképződést a földi eper termésein, ezt is tekintetbe kell venni.
Találtam megbízható kísérleti adatokat arra, hogy glifozát hatóanyagú gyomirtó szer is, bizonyítottan, hasonló rendellenes levélképződést indukált, tehát genetikai elváltozást idézett elő a szamócánál.
Vizuális vizsgálattal az okok csak valószínűsíthetők. Elővigyázatosságból az elváltozást mutató töveket ajánlott az állományból kivenni és megsemmisíteni, komposztra ne kerüljenek!
Kiemelt kép: a kérdező felvétele