6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin

Miért rohad a zeller gumója?

Agrofórum Online

Zellergumóknál a képen látható problémát, rohadást tapasztaltam. Miért rohad a zeller gumója?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A gyökérzöldségek gumójának, répatestének rothadása általánosságban a tárolás során okoz problémát. Abban az esetben, ha a gumót valamely sérülés érte, akár a termőföldön is kialakulhat annak rothadási folyamata. A rothadást több kórokozó is kiválthatja, melyek közül az egyik a szklerotíniás rothadást okozó kórokozó a Sclerotinia sclerotiorum. Ez egy polifág gomba, így a gyökérzöldségek mindegyikét veszélyezteti. A terméseken a fertőzés hatására egyre növekvő vizenyős foltok keletkeznek. Felületükön kezdetben laza, később dús, fehér, vattaszerű bevonat képződik, amelyben nagy és fekete képletek (szkleróciumok) jelennek meg, melyek végül kéregszerűen borítják a felületet. A gyökerek pépesen, de nem bűzösen rothadnak. A gomba szabadföldön, sebeken keresztül képes fertőzni. A kórokozó hőmérsékleti optimuma 24 °C, de már ennél jóval hűvösebb körülmények között képes fejlődni.

A botrítiszes rothadás (Botrytis cinerea) fakó, vizenyős, rothadó foltok formájában jelenik meg. A gumók felületén később pedig finom, pókhálószerű, majd fehér, nemezes bevonat látható. Idővel kialakulnak a gomba apró, fekete képletei is, melyek egybeolvadva kemény kérget alkotnak. Végül a gyökerek, gumók összezsugorodva elfásodnak. Fejlődésének a 21-24 °C hőmérséklet kedvez, míg alacsonyabb hőmérsékleten lassabban következik be a rothadás.

Rohad a zellergumó (fotó: a kérdező felvétele)

Az ervíniás lágyrothadást (Erwinia carotovora ssp. carotovora) baktérium okozza, amely következtében a termésen nyúlós, vizenyős, bűzös rothadás lép fel. A gyökérrészek feji oldalán a tünetek gyakoribbak, mint a csúcsi részén. 10 °C fölötti hőmérsékleten a sérüléseken keresztül bejut a termésbe és pár hét alatt teljesen elrothasztja azt. A termés felületén lévő víz és a levegőtlen körülmények különösen kedvezők a baktérium számára.

E kórokozók fertőzését úgy tudjuk kivédeni, hogy óvjuk a zeller gumóit a mechanikai sérülésektől, valamint a talajlakó kártevőktől. A pajorok és a drótférgek egyaránt károsíthatják a gumókat, melyeket ezután másodlagosan könnyedén megfertőznek a fent említett kórokozók.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mivel bűvölte el az embereket a zeller?

2024. május 11. 12:10

Érdemes a hazánkban a mai napig kedvelt zöldségnövény, a zeller érdekes fordulatokban gazdag történetével jobban megismerkedni.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Augusztus

2023. augusztus 20. 06:40

Ebben a hónapban is roskadoznak a polcok és a növények a sok idényzöldségtől és -gyümölcstől. Ha a fűszerkertbe visz az utunk, onnan is csipegethetünk kedvünkre. Lássuk, milyen növények szezonálisak augusztusban!

Mely növényeket érdemes, és melyeket nem tanácsos társítani a kertben?

2022. augusztus 9. 04:39

Érdekelne, hogy milyen növényeket érdemes egy ágyásba egymás mellé ültetni, vetni, és melyeket nem tanácsos társítani.

Nyugodtan a földben lehet hagyni télire ezeket a zöldségeket

2024. november 16. 14:10

Megfelelő takarással ezek a növények a talajban hagyva is frissek maradhatnak, így akár télen is folyamatosan fogyaszthatók.