Miért sárgulnak és barnulnak a fiatal szivarfa levelei?

Agrofórum Online

Fiatal szivarfám levelei, amint az a csatolt képen is látható, erősen sárgulnak, a levelek szélei barnulnak is. Hogyan menthetem meg?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A képen egy gömb koronájú szivarfa (Catalpa bignonioides ‘Nana’) látható. Tudni érdemes a gömb szivarfáról, hogy viszonylag alacsonyan marad a koronája, nem nő magasra, 3-5 méter szélességűre terebélyesedik. Metszés nélkül is megtartja gömb, lapított gömb alakú koronaformáját. A törzsére 2-2,5 méter magasan oltják koronáját, a törzsről előtörő oldalhajtásokat megjelenésük után folyamatosan el kell távolítani. Tápanyagban gazdag, meleg, napos helyet szereti, száraz időjárásnál rendszeres vízpótlást igényel. Talajban nem nagyon válogat, egyedül a nagyon kötött talajt nem kedveli.

A fa alanya, azaz a törzse normál növekedésű szivarfa, melyre egy törpe, bokros növekedésű szivarfafajtát oltanak, annak levelei nagyok, szép zöldek, és hajtásai általában nem fejlesztenek virágot. Emiatt nőnek lassan és korlátozottan a ráoltott korona hajtásai, és marad a fakorona mérete közel állandó.

Sárgul a szivarfa lombja

A képen látható korona levelei tápanyaghiányt mutatnak, valószínűleg vas-, magnézium- és káliumhiánya is van a fának. Bár ültetéskor feltöltötte marhatrágyával az ültetési gödröt, azóta nem kapott tápanyagot leírása szerint. A rendszeres, alkalmankénti 30-40 literes öntözővíz segítette a fa begyökeresedését, de kimosta a talajból a tápanyagot. Semmiképpen sem egyes tápelemek pótlása a cél, hanem összetett, komplex, sok tápelemet tartalmazó műtrágyával lássa el a fa talaját. Olyan készítmény megfelelő, aminek a nitrogén (N), foszfor (P) és kálium (K) tartalma közel azonos, tehát egyensúlyban vannak, és mellettük a mikroelemek mennyisége is magas. Trágyázásra a levelek lehullása után kerüljön sor, előbb ne, hagyni kell a fa hajtásainak beérését, megfásodását, ami a faggyal szembeni ellenállóságuk alapja. Későbbiekben minden évben tél végén töltse fel a gyökerek körüli talajtömeget tápanyaggal. Természetesen szerves trágya is megfelelő erre a célra beásva a gyökérzethez.

Jelen állapotban lombpermetezéssel nem javaslok tápanyagot kijuttatni, már olyan állapotban vannak a levelek, hogy nem képesek azt felszívni. Csak a zöld színű, klorofillt tartalmazó levelek alkalmasak a tápanyagok felszívására és hasznosítására. Viszont jövő évtől, amint kifejlődnek az új levelei, 2 hetente Wuxal szuper folyékony műtrágya 0,3-0,4%-os oldatával javaslom a fa lombpermetezését május és augusztus vége között.

A levélszéli elhaláshoz az erős UV-sugárzás is hozzájárulhatott. Azok a levelek, melyek színanyagai lecsökkentek, színük sárga vagy fehéres, fokozottan érzékenyek a nap égető hatásával szemben.

A szerves trágya vagy a műtrágya jobb a növények számára?

2022. október 5. 04:37

Jobb a szerves trágya a növénynek, mint a műtrágya?

Gáz van: műtrágyahiány jöhet – leállhat a Nitrogénművek Zrt. is

2021. október 6. 11:38

Egy év alatt csaknem a háromszorosára drágultak a különféle műtrágyák, miután meredeken, szinte óráról órára emelkedik a legfontosabb alapanyaguk, a földgáz ára. A dráguló nyersanyag miatt kedvezőtlen helyzetbe került műtrágya-gyártók sorra csökkentik, vagy állítják le termelésüket, így máris ellátási nehézségek alakultak ki a piacon. Idehaza már az eddig is csökkentett termeléssel működő Nitrogénművek is fontolgatja a termelés leállítását – mondta el a Portfolio-nak Bige László tulajdonos.

Intenzív és sikeres szójatermesztés Yara technológiával

2019. május 10. 10:40

A szójatermesztés költségszerkezetében 40%-ot tesz ki az inputanyagoké (kb. 15%-kal alacsonyabb, mint a kukorica esetében), és ebből 15-20%-ot a műtrágyára fordított összeg.

Optimális tápanyagellátás – MAGAS HOZAM

2021. április 14. 10:32

Az optimális tápanyag ellátás nélkülözhetetlen a növények stressztűrő képességének növeléséhez, és így a magas hozamok eléréséhez. A jó tápanyag ellátottságú talajokon termesztett növények jobban tűrik a szárazságot, ezért például a kukorica esetében – ahol a vegetációs periódus nagy része nyárra esik – a megfelelő NPK komplex műtrágyázás elengedhetetlen.