Miért sárgulnak és barnulnak a fiatal szivarfa levelei?

Miért sárgulnak és barnulnak a fiatal szivarfa levelei?

Agrofórum Online

Fiatal szivarfám levelei, amint az a csatolt képen is látható, erősen sárgulnak, a levelek szélei barnulnak is. Hogyan menthetem meg?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A képen egy gömb koronájú szivarfa (Catalpa bignonioides ‘Nana’) látható. Tudni érdemes a gömb szivarfáról, hogy viszonylag alacsonyan marad a koronája, nem nő magasra, 3-5 méter szélességűre terebélyesedik. Metszés nélkül is megtartja gömb, lapított gömb alakú koronaformáját. A törzsére 2-2,5 méter magasan oltják koronáját, a törzsről előtörő oldalhajtásokat megjelenésük után folyamatosan el kell távolítani. Tápanyagban gazdag, meleg, napos helyet szereti, száraz időjárásnál rendszeres vízpótlást igényel. Talajban nem nagyon válogat, egyedül a nagyon kötött talajt nem kedveli.

A fa alanya, azaz a törzse normál növekedésű szivarfa, melyre egy törpe, bokros növekedésű szivarfafajtát oltanak, annak levelei nagyok, szép zöldek, és hajtásai általában nem fejlesztenek virágot. Emiatt nőnek lassan és korlátozottan a ráoltott korona hajtásai, és marad a fakorona mérete közel állandó.

Sárgul a szivarfa lombja

A képen látható korona levelei tápanyaghiányt mutatnak, valószínűleg vas-, magnézium- és káliumhiánya is van a fának. Bár ültetéskor feltöltötte marhatrágyával az ültetési gödröt, azóta nem kapott tápanyagot leírása szerint. A rendszeres, alkalmankénti 30-40 literes öntözővíz segítette a fa begyökeresedését, de kimosta a talajból a tápanyagot. Semmiképpen sem egyes tápelemek pótlása a cél, hanem összetett, komplex, sok tápelemet tartalmazó műtrágyával lássa el a fa talaját. Olyan készítmény megfelelő, aminek a nitrogén (N), foszfor (P) és kálium (K) tartalma közel azonos, tehát egyensúlyban vannak, és mellettük a mikroelemek mennyisége is magas. Trágyázásra a levelek lehullása után kerüljön sor, előbb ne, hagyni kell a fa hajtásainak beérését, megfásodását, ami a faggyal szembeni ellenállóságuk alapja. Későbbiekben minden évben tél végén töltse fel a gyökerek körüli talajtömeget tápanyaggal. Természetesen szerves trágya is megfelelő erre a célra beásva a gyökérzethez.

Jelen állapotban lombpermetezéssel nem javaslok tápanyagot kijuttatni, már olyan állapotban vannak a levelek, hogy nem képesek azt felszívni. Csak a zöld színű, klorofillt tartalmazó levelek alkalmasak a tápanyagok felszívására és hasznosítására. Viszont jövő évtől, amint kifejlődnek az új levelei, 2 hetente Wuxal szuper folyékony műtrágya 0,3-0,4%-os oldatával javaslom a fa lombpermetezését május és augusztus vége között.

A levélszéli elhaláshoz az erős UV-sugárzás is hozzájárulhatott. Azok a levelek, melyek színanyagai lecsökkentek, színük sárga vagy fehéres, fokozottan érzékenyek a nap égető hatásával szemben.

Indítsa be kora tavasszal növényeit nitrát tartalmú nitrogén műtrágyával!

2021. február 24. 10:19

Az őszi vetési időszak alatt– leginkább az őszi búza esetében – sok helyen kedvezőtlen időjárási viszonyok uralkodtak. A túlságosan nedves talajviszonyok között végzett vetés talajtömörödést, ezáltal nem megfelelő kezdeti növekedést okozott. A rossz körülmények miatt helyenként a tőszám beállottság sem megfelelő.

VULCAN POWER – Folyékony szerves trágya

2022. július 5. 09:36

A talajnak kevés ideje van regenerálódni és ideális feltételeket biztosítani a következő kultúrának.

Műtrágyahiány : máshol is nagy a baj

2021. december 17. 16:26

Keserves év elé néznek a gazdák Romániában, és emiatt mindenki más is: a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem bejelentette, hogy péntektől meghatározatlan ideig nem gyárt műtrágyát – ami azért nagy baj, mert ez a legnagyobb gyártó a szomszédos országban.

Miről ismerhető fel a jó minőségű műtrágya?

2021. november 23. 10:31

A modern röpítő tárcsás műtrágyaszórók a másodperc egytized része alatt gyorsítják fel a szemcséket 150 km/h sebességre. Ilyenkor a műtrágya szemcséket rendkívül nagy mechanikai erőhatás éri. Azon műtrágyák, melyek nem képesek ezt az extrém behatást kibírni, kedvezőtlenül befolyásolhatják a termés mennyiségét és minőségét. A műtrágyák fizikai tulajdonságai ugyanis nagymértékben befolyásolják a szórhatóságot és szórásképet. Kerek, sima, kemény és nehéz szemcsék – ezek azok a tulajdonságok, melyek szükségesek az optimális kijuttatáshoz.