Miért ültet rózsát a szőlősgazda a szőlősorok elé?

Agrofórum Online

H. László kérdése: Többször láttam már, hogy a szőlősorok elé rózsát ültettek. Miért teszik ezt a gazdák?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Erre a kérésre kétféle választ kaphatunk. Talán nem sértődnek meg azok, akik azt válaszolják: azért, mert szép. Igazuk van, de ennél többről van szó. Csak ezt a választ a legtöbb növényvédelmi szakember nem fogadja el, mert Dr. Lehoczky János a Szőlő növényvédelem című könyv és sok szőlővédelemmel kapcsolatos cikk szerzője, a kandidátusi értekezésében, is sokat foglalkozott a szőlőlisztharmattal. Azt mondta, hogy amikor a rózsatöveken megjelenik a lisztharmat, akkor rövidesen a szőlőtőkéink is lisztharmatosak lesznek. A kevésbé járatos növényvédelmi szakember erre azt a választ adja, hogy ez nem helyes, mert a szőlőt nem a rózsalisztharmat támadja meg, hanem a szőlőlisztharmat. Ez valóban így van, de a rózsalisztharmat fertőzés létrejöttéhez ugyanazok a miklroklímatikus körülmények kedveznek, mint a szőlőlisztharmatnak.

Kedvező környezeti feltételek esetén ugyanis a szőlőtőkéken tömegesen fejlődnek ki a micéliumszövedékek, azokon a nyári fertőzéseket előidéző konídiumok, a nyár végén pedig az áttelelő spórák, a kleisztotéciumok. A rózsatő nemcsak gyönyörködtet a szőlőtábla szélén, hanem felhívja a figyelmünket a szőlőlisztharmat elleni védekezésre. Tehát nem csak drága, speciális műszerekkel lehet jelezni a szőlőlisztharmatra kedvező miklroklímatikus tényezőket, hanem rózsával is.

Rózsalisztharmat

Sok szőlősgazdának különböző fajtákból áll az ültetvénye, és legtöbb gazda tudja, hogy ezek közül melyik fajta érzékeny a lisztharmatra, a csemegeszőlők közül például a Favorit, a borszőlőfajták közül például az Oporto, így a szőlő kihajtása utáni lisztharmat elleni védekezés sorrendjét is meg tudja határozni. Azonban a táblák helyzete, fekvése különböző, szükség van „műszerre” is, a rózsára, hogy jelezze, mikor kedvezőek a körülmények a szőlőlisztharmat fertőzésre.

Akiknek a szőlőtáblájában nem egy fajta van, azok a szőlőtermesztők is tudják, hogy melyik az a tőke, amelyiket „szemmel kell tartani”, többek között a szőlőlisztharmat fertőzés miatt is, melyek azok, amelyek a szőlőlisztharmattal szemben rezisztensek, például a Bianca vagy a Medina. Így nyugodtan mondhatjuk, hogy a rózsa nem csak dísze az ültetvénynek, hanem hasznos műszere is.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: a magas páratartalom kedvez a varasodás terjedésének

2023. május 17. 09:28

Május közepén egy sorozatos hullámból álló mediterrán légörvény nagy mennyiségű csapadékot hozott a Kárpát-medence fölé. A lehullott eső elsősorban a Dunántúl tájegységeit áztatta el, de kisebb mennyiség a keleti országrészre is jutott. Az aranyat érő májusi eső jól jött az intenzív növekedésű növények számára, de elősegíti a kórokozók terjedését is.

Kukoricamoly biszex csapda: figyeljünk a fogást szennyező más lepkefajokra!

2019. január 5. 06:29

Nemrégiben kifejlesztésre került egy nem feromonos, hanem táplálkozási csalogatóanyagos, úgynevezett biszex (mivel nemcsak a hímeket, hanem a nőstényeket is csalogatja) kukoricamoly-csapda, amellyel a kukoricamoly rajzása megbízhatóan nyomon követhető. Az ezzel kapcsolatos tapasztalataikat osztják meg a szerzők.

Gyümölcsösök károsítói virágzás idején

2021. március 23. 06:37

Az idei „márciusi télnek” hamarosan vége. Megérkezik vélhetően az igazi tavaszi időjárás, megindul a gyümölcsösökben a fák virágzása, illetve lombozatának fejlődése. Sajnálatos módon nem csak a haszonnövények növekedése, fejlődése veszi kezdetét, hanem egyes kártevők is megjelennek, hogy részt követeljenek maguknak a virágok, fiatal termések és a legelső lomblevelek alkotta táplálékbázisból.

Mikor és hogyan permetezhetünk drónokkal?

2021. szeptember 28. 08:07

A drónokkal kijuttatható növnyvédő szerek egyelőre nem állnak rendelkezésre, pontosabban fogalmazva nincs elegendő ismeretünk erről a kijuttatási módról. Ennek okán olyan készítményekkel lehet drónos permetezést végezni, amelyek erre kifejezetten engedélyezettek. A részletekről Jordán Lászlót, a Nébih növény-, talaj- és agrárkökrnyezet-védelmi igazgatóját kérdeztük.