23℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek

Miféle kukacok károsítják a málna bogyóit?

Agrofórum Online

Málnabogyókban az idei 4. szedésnél néhány nappal ezelőtt apró, 2-3 mm nagyságú kukacokat találtam, előtte soha nem láttam ilyet. Egy termésben több is élt. A bogyó belseje elfolyósodott. Mik ezek a károsítók, és mit lehet tenni a málna megvédésére?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A málna terméseit a néhány éve betelepült, ázsiai származású pettyes szárnyú, foltos szárnyú muslica (Drosophila susukii) fertőzte meg, annak lárváit találta meg a belsejükben.

A kártevő igen apró, és a felületes szemlélők a ház körül gyakori ecetmuslincának vélik. Igen szapora és melegigényes rovar. Kedvező feltételt életéhez és szaporodásához a 20-30 °C biztosít. Hazánkban megfigyelések szerint június második felében szokott megjelenni az első légynemzedéke és károsítása, ami egybeesik a málna érésének indulásával. Az őszi lehűléskor 7-8 °C az élettevékenységét leállítja, és 0 foknál elpusztulnak. Ősszel a talajra lehullott, túlérett, beteg bogyókban sokáig fenntartják magukat.

Foltos szárnyú muslica lárvái

Kedvelt gyümölcsfajok, melyekbe tojásaikat helyezik a nőstény muslicák, vékony héjúak. Az érésben lévő vagy már érett gyümölcs ép héját fűrészes tojócsövükkel felszakítják, átszúrják, és a héj alá helyezik petéiket. A gyümölcs húsában fejlődő lárva ott is bábozódik, majd a légy kirágja magát (lyuk jelzi) és újabb generációkat hoz létre. A gyümölcs húsa megpuhul, gyakran elrohad, mivel a bőrszöveti sebzésnél másodlagosan kórokozók is bejutnak a gyümölcsbe. Fertőzik a cseresznyét, a bogyós gyümölcsűeket – málnát, epret, szedret, áfonyát, szőlőt –, a fügét is. A termesztett gyümölcsfajok húsos termései mellett, felmérések szerint a som, vadon nőtt prunuszfélék, szedrek, bodza, tiszafa, alkörmös, kutyabenge bogyóit is fertőzik, károsítják, azokban is fenntartják magukat.

Tárolókban, pincékben, még a lakásokban is a szabadon tartott fertőzött gyümölcsből a muslicák szétrepülnek, meghúzódnak, és lehetővé válik számukra a fagymentes áttelelés lehetősége is.

Drosophilla susukii nőstény és hím muslica

Bár a kémiai védekezéshez rendelkezésre állnak rovarölő szerek, az élelmezésügyi várakozási idő nehezen vagy nem tartható be a folyamatos érés miatti folytonos szüretelés miatt. A lambda-cihalotrin hatónyagú Karate Zeon várakozási ideje 3-7-14 nap között változik, kultúráktól függően, míg a spinozad hatóanyagú Laser duplo esetében csak 3 nap. Ezek a szabad forgalmú szerek engedélyezettek és hatnak ellenük.

A védekezést a kártevő felszaporodásának, áttelelésének megakadályozására kell alapozni, ezért talajra ne dobáljuk le a beteg, fertőzött bogyókat, azokból folyamatosan kikelő muslincák biztosítják utánpótlásukat. A túlérett, beteg bogyók komposztra se kerüljenek ugyanezen ok miatt. A házi tárolókba, pincékbe ne helyezzünk el muslicával fertőzött gyümölcsöt, mert fagymentes helyen a téli életben maradásuk biztosítva lesz.

Foltos szárnyú muslica bábja

Egyedszámukat csapdákkal csökkenthetjük: vízzel hígított, ecetet, cukrot, a védendő érett gyümölcsöt, kevés mosogató szert is tartalmazó csalogató oldatok, apró lyukas tüll anyaggal szorosan befedett palackokban, a gyümölcsök szintjében kihelyezve, magukhoz vonzzák, jelentősen csökkentik a szárnyas, kifejlett muslicákat. A www.csalomoncsapdak.hu oldalon pedig erre a kártevőre kifejlesztett, profi csapdák kaphatók.

A rossz hírt a végére hagytam: ez a kártevő, ha megtelepedett a kertjében, állandó jelenlétére kell számítani a jövőben.

Mit tehetek a fagyban kinn maradt citromfával?

2023. április 5. 04:36

Kinn maradt a fagyban a citromfám az elmúlt napokban. Mit tegyek vele? Levágjam az elhalt leveleket, visszametsszem a koronáját?

A metszés növényvédelmi vonatkozásai

2023. február 11. 05:39

Kellő odafigyeléssel nagyon jó növényvédelmi segítséget jelenthet a metszés a gazdálkodóknak, míg trehány, gondatlan végrehajtásával akár el is pusztíthatjuk (általában több év alatt) a megmetszett növényt.

Hogyan érlelhetjük be a szobában nevelt citromfa termését télen?

2020. január 16. 06:57

T. Andrea kérdése: A szobai citromfám nagyon szép gyümölcsöket hoz télen is, de általában nem érnek be. Mit tehetek azért, hogy saját citromot fogyaszthassak télen is?

Alakítsunk ki lepkebarát kertet! I. rész

2023. augusztus 26. 05:40

A kertünk virágaira szálló gyönyörű lepkék látogatása minden kertbarátnak kedves. Nem is kell a véletlenre bíznunk a látványukat, hiszen sokat tehetünk azért, hogy minél több lepke éljen körülöttünk. Alakítsunk ki ezzel a céllal lepkebarát kertet!