U. Karolina kérdése: Málnametszés közben a szárakon apró, fehér, kicsit kiemelkedő foltokat láttam. Tavaly nem vettem észre. Mik ezek, és a málna kihajtása előtt tudok-e permetezni ellenük?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
A málna és szeder növényeket is gyakran fertőzi – a rózsán kívül – a rózsa-pajzstetű (Aulacaspis rosae). Metszésnél messziről feltűnnek fehér színű pajzsaik, melyek súlyos fertőzésnél összefüggő bevonatot alkotnak a vesszők kérgén. Gyakran a pajzsok mentén a bőrszövetet vörös-lilás elszíneződés övezi. A pajzstetvek szívó kártevők, szívogatásuk hatására erős fertőzésénél a hajtások, vesszők legyengülnek, elszáradnak, elpusztulnak. Felszaporodásukat segíti a meleg éghajlat, amit a málna nem kedvel, és az ültetvény gondozatlansága.
A nőstények pajzsai kör alakúak, 1-3 mm átmérővel, színük fehéres, szürkésfehér. A pajzs alatta élő állat vöröses színű. A kifejlett nőstény és a tojásai a pajzs alatt telelnek, a tavasszal kikelő lárvák kimásznak a pajzs alól, a növényen szétszélednek, majd véglegesen letelepednek a száron. A hímek, melyek alakja hosszúkás, pálcikaszerű, nyáron jelennek meg. Évente egy nemzedékük fejlődik.
Védekezésnél nagy szerepe van a gondos metszésnek, a pajzstetves vesszőket minél rövidebb csonkkal ki kell metszeni, és a nyesedéket, mint fertőzési forrást megsemmisíteni.
Fás növények pajzstetű kártevői ellen a nyugalmi időszakban, rügypattanás előtt végzett olajtartalmú rovarölő szerrel hatásos a védekezés. Ilyenek a paraffinolaj-tartalmú Vektafid A és a napraforgóolaj hatóanyagú Biola-Agro. A pajzstetvek mellett a növényeken áttelelő atkákat és levéltetveket is elpusztítják. Amennyiben didimellás betegség ellen is szükséges védekezni a vesszőknél, akkor a réz-hidroxidot is tartalmazó Vektafid R alkalmazása ajánlott. A felsoroltak ökológiai termesztésnél is felhasználhatók.
A kellő hatás eléréséhez a permetezést gondosan, a vesszők és a szártő teljes befedésével ajánlott végrehajtani. Az olajos szerek ölő hatásukat csak abban az esetben érik el, ha hiánytalan vékony bevonatot alkotnak a rovarok felett, ezzel gátolják meg légzésüket. A siker érdekében tapadásfokozó adalékanyag felhasználása ajánlott.