15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira

Mik lehetnek a fura lények a szobában?

Agrofórum Online

A lakásban a szoba falán a képen látható rovart találtam, az utóbbi napokban többször is. Mi lehet ez, káros-e?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A beküldött kép egy múzeumbogár lárváját mutatja. Hazánkban több múzeumbogárfaj is előfordul, gyakoribbak a pusztító múzeumbogár (Anthrenus verbasci), nagy múzeumbogár (Anthrenus scrophulariae) és a közönséges múzeumbogár (Anthrenus museorum).

Lakásokban, épületekben mindhárom faj felszaporodhat. Életmódjuk, károsításuk hasonló. A kifejlett bogarak repülnek, virágporral táplálkoznak a szabadban, nyitott ablakon vagy virággal is bekerülhetnek a lakásba, és ott megtelepedve tartós károsításukra számíthatunk. Elsősorban a lárváik a károsító szervezetek. Lárváik a természetben is és otthonainkban is elhalt, élettelen növényi és állati szerves anyagot fogyasztanak. Lakásban szőrrel, tollal, bőrdarabokkal, gyapjúszálakkal, textíliákkal, szőnyeggel, falikárpittal vagy rovarok kitinvázával, száraz növényi részekkel is táplálkoznak, kutyatápokban, szárított gyógynövényekben is előfordulhatnak. Zárt térben készletkártevőnek tekinthetők. Múzeumi gyűjteményekben növényi és állati bemutatóanyagokat értékelhetetlen állapotra szétrághatnak.

Múzeumbogár

A múzeumbogarak kifejlett alakjai 2-4 mm hosszúak, fajtól függően barnás színűek, tarka szárnyakkal. Zárt térben általában évente 1 nemzedékük fejlődik, de a bogár több évig is életképes és szaporodik. Észlelésüket segíti a lárváik után visszamaradó apró fekete ürülékszemcsék és jellegzetes levedlett lárvabőrük. Lárváik is aprók, 2-4 mm nagyságúak, barnák, vagy barnán csíkosak, jellegzetesen szőrözöttek. Fiókok, szekrények sötét, háborítatlan részein, azok alján élnek, ott kell keresni. A felsorolt háztartási textíliákon található kisméretű, szabálytalan rágások esetén, amennyiben ruhamolyra jellemző ürüléke és szövedék nem található, ajánlott a szekrények, fiókok alját ellenőrizni.

Múzeumbogár lárvája (fotó: a kérdező felvétele)

Védekezés ellenük meglehetősen nehéz, hiszen a lakásba jutásukat észlelni és megelőzni lehetetlen, felszaporodásuk otthonunkban rejtetten történik. Jelenlétükről általában már csak a károsításuk szembesülésekor bizonyosodunk meg. Ilyenkor a tárolt holmi átválogatása, átnézése, ellenőrzése, kitisztítása, és a kiürített tároló kitakarítása, oldalfalainak mentesítése a feladat. Száraz növényi eredetű csomagolt tápok, herbák is ellenőrizendők, gyanú esetén – és ha a méretük lehetővé teszi – 24-48 órás mélyhűtőben tárolás után – a benne élő rovarok elpusztulnak.

Kisebb méretű tárgyakat légmentes, tökéletes zárású dobozokban tudjuk kártételüktől megvédeni. Levendulaolaj párologtatása a tárolókban távoltartó (repellens) hatású. Gázosító hatású rovarölő szeres kezelés a teljes épületben, annak minden helységében eredményre vezet, melyet hivatásos kártevőirtók végeznek. A módszert elsősorban intézmények alkalmazzák, persze lakásokban, házakban, raktárakban is hatásos. A beavatkozás hátránya, hogy a kezelt építményt lakatlanná kell tenni több napra a rovarölő szer lebomlásától függően.

Milyen anyagok lennének szükségesek a tuják öntözővízébe?

2023. július 28. 04:39

Több száz tujám van, jó állapotban, keserűsó oldattal is öntözöm őket. Van egy professzionális öntözőrendszerem, amihez van egy szabályozható tápanyagadagoló is. Mindig öntöztem a tujákat, de idén változtattam a módszeren: minden egyes tő teljes lombját lefürdetem, az öntözővízbe Ferticare-t és keserűsót adagolok, ez volt a gyakorlat. Kérdésem: a fürdető- és öntözővízbe milyen anyagok lennének megfelelőek, és lehet-e ahhoz rovarölő szert keverni?

A Mospilan 20 SG rovarölő szer kapott elsőként engedélyt hazánkban drónos kijuttatásra

2023. augusztus 18. 05:40

Az acetamiprid hatóanyagú Mospilan 20 SG az első növényvédő szer Magyarországon, amely engedélyt kapott pilóta nélküli légi járművel történő alkalmazásra.

Hogyan előzze meg a gabonatermesztő a súlyos vetésfehérítő lárvakártételt?

2019. április 1. 05:35

A tavalyi év folyamán igen nagy problémát okozott egyes régiókban a vetésfehérítő bogár lárvái elleni védekezés. Többen farkast kiáltottak, mondván, biztosan rezisztenciáról van szó.

Az Európai Bizottság visszavonta a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok engedélyét

2020. február 13. 11:33

Az Európai Bizottság javaslatot tett a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok visszavonására, amelyet a tagállamok elfogadtak.