Miként kezelhetem a szamócát mikoszferellás levélfoltosság ellen?

Agrofórum Online

Hogyan kezeljem a képen látható levélbetegséget a szamócán? Segítségüket nagyon köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött képen, a szamócán gyakorta megjelenő levélfoltosság, a mikoszferella látható. A leveleken már eléggé sok, előrehaladott fejlődésben lévő folt van. A kezdeti tünetek apró foltok, melyek szegély nélküliek, vörösesbarna színűek, így még kevésbé feltűnőek. Idővel, a levelek növekedésével párhuzamosan alakulnak ki a kifehéredő közepű, lilás-barna színezettel rendelkező foltok. A levelek mellett a foltosodás egyes esetekben a levelek nyelén, az indán, de akár még a kocsányokon is előfordulhat, kifehéredő közepű, megnyúlt alakú foltok formájában.

A levélfoltosság akár súlyos mértékben is elterjedhet a lombozaton, ezzel okozva a szamócatő legyengülését, termésmennyiségének következő évi csökkenését. A kórokozó már akár kora tavasszal is fertőzhet, de súlyosabb problémaként általában a nyár végén mutatkozik csak meg. Terjedésének a nedves, esős időjárás kedvez, de akár a rendszeres, leveleket is érő öntözéssel egyaránt segíthetjük nem kívánt terjedését.

Szamóca mikoszferellás levélfoltossága
Szamóca mikoszferellás levélfoltossága (fotó: a kérdező felvétele)

A védekezést érdemes már a megelőzésre alapozni, a fertőzött, lehullott leveleket összegyűjteni, a következő évi fertőzést így akadályozni. Az egyszer termő állományok esetében a szüret utáni lombeltávolítás jó szolgálatot tesz a kórokozó fertőzésének és terjedésének megakadályozásában. A folytonosan termő szamócánál a védekezés már nehezebbnek tekinthető a szüret folytonossága miatt. A fertőzésveszély egészen áprilistól fennáll, vagyis már akkor, amikor a növény megkezdi intenzív levélképzését. Új telepítés esetén ajánlatos a vásárolt, szaporított növények lombjának egészségéről meggyőződni, betegségektől mentes szaporítóanyagot beszerezni.

A kémiai kezeléseknél fontos betartani az élelmezés-egészségügyi várakozási időt. Három napos élelmezés-egészségügyi várakozási idővel rendelkezik a Signum WG, mely kiskertben, szamóca esetében, évente egy alkalommal permetezhető gombás eredetű fertőzések ellen. Emellett a vegetációs időszak végén is ajánlatos permetezést végezni réztartalmú készítménnyel, a többi gyümölcsfajhoz hasonlóan lemosó kezelést végezni, mely előtt az elöregedő, súlyosan beteg levelek levágásának elvégzése egyaránt ajánlható.

Kiemelt kép: Pixabay

Hétvégétől már kapható lesz a magyar szamóca

2020. április 21. 14:16

A friss magyar szamóca könnyen megkülönböztethető az importált, még koraéretten leszedett és több ezer kilométerről ideérkező importtól.

A szamóca leveleit valóban le kell szedni március 15-ig?

2023. március 5. 04:39

A tavalyi szamóca leveleit tényleg le kell szedni március 15-ig? RS2 tőzegbe szoktam ültetni a palántákat, ez jó a szamócának?

Indul a hazai szamócaszezon! (Videóval!)

2020. április 28. 08:26

A szamóca a legkorábban érő, Magyarországon is termesztett gyümölcs. Fóliás termesztési körülmények között már akár április elejétől a fogyasztók rendelkezésére áll, a hazai termesztés főszezonja azonban május elejétől június közepéig tart.

Ígéretes technológia szamócatermesztőknek

2021. május 12. 14:57

A talajmentes szamócatermesztés már gyakori Olaszországban, de a három soros rendszerrel még ott is ritkán találkozni.