Mikor metsszük meg a gyümölcsfákat és gyümölcsbokrokat?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat, hogy mikor metsszem meg a különböző gyümölcsfákat és gyümölcsbokrokat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák rendszeres metszése egy fontos, általában minden évben elvégzendő feladat kertünkben, hiszen ezzel érhető el a fák méretének és koronaformájának fenntartása, terméseik mennyiségének és minőségének megőrzése egyaránt. Egy megfelelően elvégzett, helyes metszéssel évente akár 20-30%-kal is növelhető a termésmennyiség. Azonban amellett, hogy nagyon fontos az, miként is végezzük el a metszést, annak időpontja is meghatározó, gyümölcsfajonként változó.

Talán a legegyszerűbb dolgunk az almatermésűek esetében van, mely csoportba pl. az alma, körte és naspolya tartoznak. Az optimális metszési időszak számukra tél végén, februárban vagy márciusban van, de erre akár télen is sort keríthetünk egy-egy melegebb, fagymentes nap alkalmával.

Rövidebb időszak áll rendelkezésre a nyugalmi időszak után a csonthéjasok megmetszésére, hiszen a gutaütés növényvédelmi problémái miatt ezek metszését érdemes a rügyfakadáshoz közeli időszakra időzíteni. Legfogékonyabb a gutaütésre a kajszi, valamint az őszibarack, de a cseresznye-, meggy- és szilvafák is fertőződhetnek e kórokozókkal a tél folyamán végzett beavatkozások által. Nemcsak tavasszal, hanem a szüreti időszak után is elvégezhető ezeknek a gyümölcsfáknak a metszése, mely a korszerű ültetvényekben is rendszerint bevált és elterjedt módszernek számít.

A bogyósok közül a málnát szintén a szüret után közvetlenül metszhetjük meg. A szeder esetében is érdemes hasonlóan eljárni, még akkor is, ha a termések szüretét csak októberben fejeztük be. A bodzánál is hasonló a helyzet, a metszés megfelelő időpontja a szüret utáni időszakban lenne, viszont fagymentes napokon a tél folyamán is bátran metszhetjük bokrait vagy fácskáit. A ribiszkék egészen a lombhullástól, vagyis kb. október végétől a tavaszi kihajtásig metszhetők, szintén télen is, fagymentes napok alkalmával. A köszméte esetében kora tavasszal a rügypattanásig tartó időszak az optimális metszésre, de télen is elvégezhető enyhe napokon ez a beavatkozás.

A diófákat csak ősszel metsszük, hiszen minden más időszakban a metszéskor keletkezett seben keresztül a fa úgyszólván elvérezhet. A tavaszi időszakban okozott sebekből kicsorduló nedv továbbá nehezen is szárad, ezáltal korhadást indíthat el.

A dús hortenzia titka: így metssze a bőséges virágzásért!

2025. március 12. 13:10

A hortenzia metszése elősegíti a növény egészséges növekedését, javítja a virágzást és fenntartja a növény formáját.

Van teendőnk az életerős muskátlival a tél folyamán?

2024. február 2. 04:38

Muskátlival kapcsoltban szeretnék kérdezni. Van-e teendőnk az életerős növényekkel a tél folyamán? Meg lehet metszeni, fiatalítani a muskátlit ebben az időszakban?

Mire figyeljünk, ha mocsári hibiszkuszt ültetünk a kertünkbe?

2024. szeptember 15. 04:38

Évek óta szeretnék mocsári hibiszkuszt ültetni a kertbe. Mire ügyeljek? Kell majd metszenem?

Ezért ne metsszük meg a rózsáinkat januárban!

2023. január 23. 05:37

Ha a zöld részeket kezdjük el metszeni télen, akkor az a rózsa számára tipikusan azt jelenti, hogy itt a tavasz. Ez igen veszélyes lehet a tél további részében, mert túl korán indulhat be a nedvkeringés.