Mikor vihetők ki a szabadba a beteleltetett dísznövényeink?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy a dísznövények kihelyezése a kertbe mikor tekinthető biztonságosnak a teleltetés után?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Teleltetett kerti dísznövényeinket általában májusban, a késő tavaszi fagyok elmúltával szokás újra kihelyezni kerti körülmények közé. Ideális, ha a nappali hőmérséklet már tartósan 15 °C felett van. A kihelyezéskor minden növény esetében arra kell törekedni, hogy fokozatosan kerüljenek a napra, illetve a változó hőmérsékleti viszonyokat egyaránt szokják. Először érdemes a növények félárnyékba helyezése, vagy legalábbis megóvásuk a déli napsütéstől takarással, hiszen az erős UV sugárzás a leveleiket könnyedén megégeti.

A kihelyezés után pár héttel már végleges helyükre is kerülhetnek, ahol az egész nap folyamán kellő mennyiségű napfényben részesülnek. A teleltetés végeztével, amennyiben növényeink cserepüket kinőtték az átültetést, vagy hiányzó talajának pótlását is elvégezhetjük.

A muskátli meleg és napfényigényes, ezért kifejezetten napsütéses helyre kerüljenek példányai. A leanderek hasonlóan a meleg és kifejezetten napos fekvést kedvelik, ezért a megfelelő fejlődés és virágzás érdekében válasszunk déli fekvésű területet vagy a terasz egy napsütötte részét számára. Az angyaltrombita igényli a meleget és a napfényt, a tűző nap azonban nem tesz neki jót, ezért inkább világos, félárnyékos és szélvédett helyre tegyük, akárcsak citromfáinkat.

Muskátli a teraszon

Tavasztól őszig a növényeknek hetente legalább egy alkalommal tápoldatra is szükségük van, ezért fokozatosan szükséges a növények tápoldathoz való hozzászoktatása is. Öntözésüket nyáron, főként a forró és száraz napokon, naponta akár többször, a reggeli és az esti órákban is elvégezhetjük, így ügyelve a megfelelő vízellátásukra.

A kihelyezés után rendszeresen vizsgáljuk át dísznövényeinket, győződjünk meg azok kártevő és kórokozó mentességéről. A leandereknél gyakori vendégnek számítanak a pajzstetvek, levéltetvek és a takácsatkák, míg a muskátli esetében a xantomonászos betegség, a rozsda, a gyapottok-bagolylepke hernyói és a takácsatkák fordulhatnak elő általában. A citromfa és az angyaltrombita esetében is a levéltetvek és takácsatkák számítanak a legáltalánosabban előforduló kártevőknek.

Őszi növénytársítások hobbikertbe

2022. október 3. 05:36

Minél bátrabbak vagyunk, annál izgalmasabb növény-összeültetéseket alkothatunk a kertben, ami az őszi kertképet is átformálja az unalmasan egyhangú zöldből a hasznos és izgalmas színkavalkádba.

Ciklámen: hogy mindig virítson valami otthon

2023. november 6. 05:40

A ciklámen akkor is virít, mikor más növények már pihenni tértek, éppen ezért kiváló téli ajándéknövény.

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.

Szárazságtűrő dísznövények II. rész – egynyári dísznövények

2019. február 16. 04:36

Melyek azok az egynyári dísznövényfajok, melyeket nyugodt szívvel telepíthetünk lazább szerkezetű kerti talajokba olyan évben is, amikor kifejezetten meleg, aszályos időjárást jósolnak?