Milyen betegségtől lett foltos a körtefa levele?

Agrofórum Online

Milyen betegségek támadták meg a körtefáimat? Mivel lehet ellenük védekezni? Válaszát előre is köszönöm.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A képen a körte mikoszferellás levélfoltossága látható, melynek nagyobb mértékű elszaporodására főként esősebb évjáratban lehet számítani. A tünetek kezdetben csak pár mm nagyságúak, kerek vagy ovális alakú foltok formájában mutatkoznak meg. E foltok kezdetben barna színezetűek, szegélyük nincsen, viszont idővel közepük kifehéredik, szegélyük pedig továbbra is barna marad. A fehér foltokban a gomba képletei is láthatók lesznek később, fekete pontok formájában a levél színi és fonáki oldalán egyaránt.

Jelentős kártételt tud ez a kórokozó okozni, hiszen nagyobb mértékű fertőzése esetében akár a fák korai lombhullása is bekövetkezhet. Az idő előtt lombját vesztett fáknak pedig romlik kondíciójuk, ezáltal a termés mennyisége és minősége egyaránt. A fertőzés már tavasszal megkezdődhet, hiszen a fák alatt található beteg leveleken a kórokozó át tud telelni. A levelek tartós nedvessége, valamint az esős és párás időjárás hatására könnyedén tud terjedni, többnyire a sziromhullás utáni időszakban. A foltokban kialakult fekete képletek a kórokozó továbbfejlődését segítik elő, melynek kifejlődéséhez kb. egy hónapra van szükség.

A körte mikoszferellás levélfoltossága (fotó: a kérdező felvétele)

A védekezés szempontjából kiemelt jelentősége van a megelőzésnek, a lehullott lomb összegyűjtésének és megsemmisítésének, vagy talajba forgatásának, bomlásának elősegítésének. A metszés során a fa koronájának szellőssé tételére kell ügyelni, mely által a szél a leveleket hamar fel tudja szárítani, és a permetlé nagyobb felületre való eljutását szintén segíti. A hajtások válogatásával és a vízhajtások eltávolításával a metszési időszakban ugyancsak az átjárhatóbb korona kialakítása a célunk. A kórokozó fertőzésére leginkább a virágzás utáni időszakban kell számítani, ezért a sziromhullás után már érdemes az első gombaölő szeres permetezést elvégeznünk.

A következő időszakban is ajánlatos a megelőzés érdekében kémiai védekezést alkalmazni. A körtefák jelentős betegségei közé tartozik a varasodás egyaránt, mely betegség ellen a rendszeres védekezés minden évben indokolt, így az elvégzett gombaölő szeres kezeléssel mindkét betegség ellen egyszerre lehetünk hatékonyak. A hatóanyagok közül a tebukonazol és ciprodinil, fludioxonil használhatók eredményesen a fertőzések ellen.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Hogyan készüljek fel a teleltetésre, mivel permetezzem a növényeket?

2022. szeptember 22. 04:36

Hamarosan be kell vinnem a virágaimat teleltetésre. Hogyan készüljek fel erre, mivel permetezzem őket?

A méhek védelme a szántóföldön is fontos!

2020. július 17. 08:31

A napraforgó-virágzás időszakában vagyunk, ami nem csak szemet gyönyörködtető látványával hívja fel magára a figyelmet, hanem bizony a beporzó rovarok is nagy munkában vannak ilyenkor.

Fontos információk a növényvédelmi gépek kötelező időszakos műszaki felülvizsgálatáról!

2019. augusztus 2. 08:11

A növényvédelmi hatóság ellenőrzései során figyelembe veszi, hogy minden gép azonnali felülvizsgálata nem lehetséges.

Elkéstem már a dióburok-fúrólégy elleni permetezéssel?

2023. augusztus 21. 13:40

Kertemben három diófa található. Szeretnék érdeklődni, hogy elkéstem-e már a dióburok-fúrólégy elleni permetezéssel?