6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin

Milyen bogár rágja a cseresznyefa leveleit?

Agrofórum Online

Zöld, 1,5-2 cm-es bogarak rágják a cseresznyefám leveleit. A leveleknek szinte csak az erezete marad ép, a levél többi része már hiányzik. Mi lehet ez a kártevő?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Szinte a legtöbb gyümölcsfaj és a szőlő leveleit károsítják a zöld cserebogarak, más néven nagy fináncbogarak (Anomala vitis). Ennek a cserebogárfajnak a kifejlett egyedei, az imágók jelentenek veszélyt a kerti gyümölcsfák lombjára. Rajzásuk június, júliusra várható, ebben az időszakban tömegével lepik el a lombot. Erőteljes rajzásuk nyomán gyakran a levelekből csupán a levélerek és a levélnyél maradnak érintetlenek, az erek közötti levéllemez eltűnik. Csipkés formájuk még szépnek is mondható. Viszont a levelek asszimiláló felületének drasztikus lecsökkenésével a fa legyengül, a hajtások növekedése lelassul, a rügydifferenciálódás, a következő évi rügyek berakódása is hátrányosan változik. Elsősorban homokos és löszös talajokat kedveli, ilyen területeken szaporodik fel. Adatokkal rendelkezünk arra vonatkozóan, hogy őszibarackfáknál a terméseket, annak héját is megrágják, kedvezőtlenül befolyásolják a gyümölcsök piacképességét.

A zöld cserebogár lárvái a talajban fejlődnek, kezdeti rövid időre korhadékokkal táplálkoznak, a 2-3 évig tartó fejlődési idejük hátralévő szakaszában, a többi cserebogár pajorhoz hasonlóan kizárólag élő növényi gyökereket rágnak, tehát károsítják a növényeket.

A zöld cserebogár 1,4-1,8 cm hosszú, zömök alkatú, kitinpáncéllal fedett szárnyai erősen domborúak. Feje, tora, és szárnyfedői fémes zöld színűek, mintázat nélküliek.

Zöld cserebogarak

Zöld cserebogárral együtt elő szokott fordulni a hasonló életmódot követő rezes cserebogár (Anomala dubia), melynek feje, tora zöld, míg szárnyai sárgásbarnák, fémes zöldes csillogással. Mérete 2-4 mm-rel kisebb a zöld cserebogárnál.

Mindkét cserebogárfaj ellen hatékony feromonos csapda van forgalomban, üzemi gyümölcsösök is ezt a magyar fejlesztésű csapdát alkalmazzák sikerrel a vegyszeres kezelések kiváltására, amik házi kertben egyébként is nehezen kivitelezhetők a vegyes növényállomány miatt (www.csalomoncsapdak.hu).

A feromonkapszulával működő Csalomon® VARb3 csapdákat a lombban kell elhelyezni, szőlőnél a felső részre, gyümölcsfáknál 1,5-2 méter magasságban legkésőbb május végéig. Június-július hónapokban a feromonkapszulákat 3 hetente javasolt cserélni, mert hatása lecsökken, bogárvonzó képessége legyengül. Ahol idén, vagy előző években kártételt okoztak, jövőre ajánlott a csapdák május eleji beszerzése.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: károsít az almamoly és a lisztharmat

2022. június 29. 10:12

A rovarkártevőknek kedvez ez az időjárás, egyedül az általános levéltetű fertőzöttség csökkent minimálisra.

Esővíz okozta gyümölcsrepedés mérséklése huminsavas technológiával

2020. április 29. 06:35

A cseresznyetermesztésben nagy gondot okoz az érés előtti gyümölcsrepedés. A 2019-es évre visszatekintve elmondhatjuk, hogy szinte nem volt olyan cseresznyeültetvény az országban ahol ne jelentkezett volna az esővíz következtében fellépő gyümölcsrepedés. A tavalyi évben közvetlenül a szüreti időszakot megelőző és a szüreti időszakban lehullott hirtelen nagy mennyiségű csapadék országszerte problémát okozott, rontva a gyümölcs minőségét és értékesíthetőségét, súlyos gazdasági károkat okozva a termelőknek. Sokéves hazai tapasztalat, hogy az érés időszakában számítani kell a hirtelen fellépő kisebb-nagyobb csapadékmennyiségekre.

Miben különböznek a hazánkban előforduló cseresznyelégyfajok?

2024. október 20. 04:36

Miben különbözik a hazai cseresznyelégytől az újabban felszaporodó és terjedő cseresznyelégy? Vannak-e olyan cseresznyefajták, melyeket nem fertőz?

A meggy- és a cseresznyeterméseket a gyümölcsmonília tizedeli

2018. június 17. 14:18

A cseresznye és a meggy számára rosszkor jött az eső, sok a felrepedt termés, ezeken a szemeken pedig megjelent a gyümölcsmonília.