Milyen bogarak károsítják a szőlő rügyeit, hajtását, mit lehet ellenük tenni?

Agrofórum Online

Milyen bogarak károsítják a szőlő rügyeit, hajtását, mit lehet ellenük tenni? Kérem segítségüket!

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ezt a rügyet, hajtást a kendermagbogarak rágják. Kendermagbogárnak évente csak egy nemzedéke van, soktápnövényű faj, és elsősorban a laza homoktalajokon károsít. Károsítása különösen a szőlő ültetvényekben, ezek közül elsősorban az alacsonyművelésű ültetvényekben okoz több évre szóló gondot, mert kirágja a rügyeket, és ezzel nemcsak a tárgyévi, hanem a következő évi termés mennyiségét is meghatározza.

Kendermagbogarak a szőlőrügyet és a hajtást is elpusztítják

Egy-egy növényen akár 20-66 bogár is lehet, valószínű a nőstények csalogatják őket össze. A nőstények tojásaikat a tápnövények gyökérnyak táján helyezik el 2-4 cm mélyen. Egy-egy nőstény 30-60 tojást produkál. A tojásból kb. 3 hét alatt kelnek ki a lárvák. A nőstények a tojásrakás befejeztével elpusztulnak, a hímek kicsit tovább élnek. A tojásokra a száraz időjárás negatív hatással van, ezért, ha tojásrakás idején szárazság van, akkor a következő évben kisebb fertőzéssel számolhatunk. A lárvákra pedig kedvezőtlen hatással van az erősen felmelegedő talaj, ezért ilyen talajban sok lárva elpusztul.

Védekezés

Az ellene való védekezés nem egyszerű. A bogarak lerázása, összegyűjtése, kései metszés amikor a kendermagbogár kártételére számíthatunk, baromfiakkal történő összeszedés is javasolt. Kémiai védekezés nem megfelelő eredményének több oka van, az egyik, az, hogy a növények felülete, amelyen a kendermagbogár jár és rág, a kártétel időpontjában nagyon kicsi, így kevés növényvédő szer marad meg a növényen. Kevés ezért az esély, hogy a kendermagbogár annyi növényvédő-szerrel találkozzon, ami elpusztítja.

A fertőzött területeket a bogár megjelenése előtt nem célszerű gyommentesen tartani, mert a bogarak gyomokkal is táplálkoznak, és így a gyomokra kijuttatott növényvédő szerrel is találkozhatnak. A kendermagbogár lárvái a gyomnövények gyökerével táplálkoznak, ezért a kendermagbogár rajzása után célszerű az ültetvény talaját gyommentesíteni. Mert a gyomirtás hatására a gyomnövények gyökerei elszáradnak, a rajtuk élő lárva, tápanyaghiány miatt elpusztul, így a következő évben a bogarak kevesebb kárt tesznek.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: sok a varasodással fertőzött alma, lisztharmat veszélyezteti a szőlőt

2023. július 12. 14:40

Július második dekádjára a forró, nyári időjárás vált uralkodóvá. A hőséget csak időnként zavarták meg záporok, zivatarok, helyenként jégverés tette tönkre a termést. A nappali maximum hőmérséklet általában 30 Celsius-fok körül alakult, de éjszakára sem csökkent 20 fok alá a levegő hőmérséklete. A magas relatív páratartalom miatt reggelente erős a harmatképződés. A magas hőmérséklet csökkentette a betegségek terjedését, de teljesen nem szüntette meg.

8,5 milliárd forint jut évente a borászat fejlesztésére

2018. március 6. 12:54

Magyarországon 2010 óta 20 ezer hektárnyi szőlőültetvény újult meg, 1500-2000 hektárral nőtt a szőlőterület, a ténylegesen betelepített terület 80 ezer hektár.

Hamarosan kiderül milyen lesz a 2019-es évjáratú bor

2019. szeptember 1. 13:33

Az elmúlt évek nemzetközi sikerei, a több tucatnyi díj, elismerés bizonyítja, hogy a hat magyar borrégióban minőségi munka folyik.

Elindult a szőlőszüreti ellenőrzés

2022. augusztus 26. 10:39

Idén a szőlőültetvények és a szőlőt feldolgozó borászati üzemek megszokott ellenőrzésén kívül külön ellenőrzik az alacsony alkoholtartalmú borok előállítóit.