Állandó visszatérő „vendégek” szabadföldön nevelt zöldségeimnél a liszteskék. Még ők állnak győzelemre. Milyen hatékony megoldásokat tudnak javasolni ellenük? Biológia hatású kezelést is szívesen alkalmaznék.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Több liszteskefaj is él hazánkban szabadban, a legelterjedtebb az üvegházi molytetű (Trialeurodes vaporariorum), mely szabadföldi viszonyok között termesztett növényeken is felszaporodik, amint a kinti hőmérséklet felmelegedik. Csupán az őszi hűvös éjszakák megjelenése vet véget tömeges jelenlétüknek és kártételüknek.
A liszteskék évente több nemzedéket fejlesztenek ki egymás után, folyamatosan károsítanak, nem szabad az ellenük való védekezést elhanyagolni. Bármikor betelepednek a kerti növényeinkre, ezért a növényeken jelenlétüket folyamatosan ellenőrizni érdemes. A levelek hátoldalán élnek nagy egyedszámú telepeikben, nem feltűnőek, keresésükhöz a leveleket meg kell fordítani. A vizsgált növények leveleit finoman meglegyintve a felreppenő imágók elárulják jelenlétüket.
A liszteskék kártétele többoldalú: szívogatásukkal gyengítik a növényeket, levelek asszimiláló felületét csökkentik. Mellette vírusokat is terjesztenek, a megfertőződött beteg növények termőképességüket elvesztik, nem gyógyíthatók meg. Másodlagosan mézharmatot is képeznek a leveleken, azon pedig idővel megtelepedik a korompenész nevű bevonat. A liszteskék jelenlétéről sárga színű ragacsos rovarcsapdákkal lehet megbizonyosodni, ezért érdemes azokat kihelyezni májustól a növények közé. Nem mellesleg a levéltetveket is vonzzák a sárga lapok, hasznos segítőink.
A liszteskék első telepeinek megtalálásától szükséges a beavatkozás. A védekezés célja mindig a kártevő felszaporodásának megelőzése. Kifejezetten házikertbe valók a narancsolaj hatóanyagú készítmények (Oroganic, Prev-gold), melyek a levéltetvekkel együtt a liszteskék puha testét kiszárítják. A hatás eléréséhez a narancsolaj-oldatnak közvetlen kapcsolatba kell kerülni a rovarokkal, azok telepeivel, apró cseppekkel egyenletesen kell bevonni a levelek mindkét oldalát.

Hatékonyan alkalmazható a rovarparazita gomba hatóanyag-tartalmú Naturalis-L nevű biokészítmény is. A megfelelő ölő hatás eléréséhez ez esetben is elsősorban a levelek hátoldalára kell kijuttatni a permetlevet.
Neem-diófából kivont, biológiai termesztésben is engedélyezett Neemazal T/S felszívódó rovarölő szer is hatékony ellene.
Fólia vagy üvegházi zárt légtérben termesztésnél beváltak az egyes mesterségesen felszaporított ragadozó atka- és fürkészdarázsfajok, bár szabadföldön is megtalálják a liszteskéket, kinti körülmények között kevésbé hatékonyak.
A liszteskék elleni permetezések gyakorisága eltér a szokásos, más károsítóknál alkalmazott időközöktől. Míg a többi károsítónál általában 7-10 naponta szükséges a permetezések ismétlése, a liszteskék esetén az ismétlések 3-4 nap múlva indokoltak. A sűrűbb kezeléseket az indokolja, hogy a liszteske rendelkezik egy olyan inaktív fejlődési alakkal, melyre rovarölő szer nem gyakorol hatást, és a kezelés ellenére néhány nap múlva a bábból kifejlődik a fehér repülő molytetű. Különösen meleg körülmények között gyorsul fel a fejlődésük, és rövidül le az egyes fejlődési szakaszok közötti idő.
Tapasztalatok szerint a kopasz szilkesark (Nicandra physalodes) – egyéves virág – 3-4 méterenkénti beültetése a védendő növények közé, csökkenti a liszteskék felszaporodását, rovarriasztó hatással rendelkezik. Magjai már hazánkban is kaphatók.