Milyen hernyók fúrták ki a paradicsombogyókat?

Agrofórum Online

Tavaly sok paradicsombogyóm tönkrement, kifúrták a hernyók. Mi okozza ezt, és hogyan tudom idén megelőzni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A paradicsom bogyóit a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) lárvái rágják, azok teszik tönkre. Ez a bagolylepke is „jövevény”, délről, melegebb éghajlatú országokból bevándorolt rovar. Bábállapotban képes áttelelni a talajban, elsősorban fóliasátorban, üvegházban, szabadföldön valószínűleg még hazánkban nem telel át. Évente több lepke nemzedéke fejlődik, általában nyár közepére, végére szaporodik fel egyedszámuk, és fokozódik kártételük. Valóban tavaly országos szinten igen súlyos kárt okozott a szabadföldi paradicsomoknál. Kertekben is július végétől figyelhető meg kártétele, amikor a lepke egyéb tápnövényei a szántóföldön elfogynak, learatják, és új táplálékot keresnek maguknak.

Vándorló rovar, betelepedése kertünkbe bármikor előfordulhat. Kifejezetten sok gazdanövénye van, számos növény generatív szerveit: virágait és terméseit fogyasztják, azok koncentrált tápanyagtartalma miatt a lárvák gyorsan gyarapodnak, fejlődnek. Különösen kedvelik a csemegekukoricát, paradicsomot, paprikát, babfélék hüvelyeit, jelenlétüket több mm átmérőjű lyukak és azon kinyomódó ürülékük jelzi. Virágok szirmai közé is mélyen berágják magukat, gyakoriak a muskátli, szegfű, büdöske vagy gladiólusz bimbóiban. Öntözött, zsenge kerti növények a forró száraz nyári melegben vonzzák lepkéiket, amik petéiket előszeretettel rakják le a felsorolt növényekre.

Kifúrt paradicsombogyók

Gyapottok-bagolylepkék éjszakai rovarok, nappal nem aktívak, így megfigyelésük napközben nem eredményes.

Megjelenésüket feromoncsapdával (www.csalomoncsapdak.hu) lehet megbízhatóan figyelni: a csapdában nyomon követhető a beszálló lepkék száma, annak alapján határozható meg a szükséges védekezés optimális ideje. A petékből kikelő, fiatal, még 6-8 mm-nél nem nagyobb hernyók ellen hatásos a védekezés, eddig a nagyságig még a növények felszínén élnek, fiatal levelekkel táplálkoznak, tehát a rovarölő szerek ki tudják fejteni hatásukat ellenük. Kifejezetten házikertbe, vegyes növényállományba ajánlott a fiatal kikelt bagolylepke lárvák ellen a Dipel DF biológiai rovarölő szer, melynek hatóanyaga a Bacillus thuringiensis. Sem emberre, sem a hasznos élő szervezetekre nem gyakorol negatív hatást és nincs szermaradéka, élelmezésügyi várakozási ideje csupán 2 nap. A bagolylepke peterakását követő napokban, a fiatal lárvaalak ellen még a következő szabadforgalmú rovarölő szerek alkalmazhatók: Cyperkill 25 EC, Deltam, Kaiso EG, Karate Zeon, Lamdex Extra.

Gyapottok-bagolylepke lárvája a paradicsomon

Amikor már a lárvák a bogyóba berágták magukat, a rovarölő szeres kezelés nem hatásos. Ilyen esetben a lyukkal jelzett fertőzött bogyókat javasolt a tőről levenni, és benne a lárvát elpusztítani, a lárvától mentes zöld bogyókat már lehet komposztálni. A lepkék egymás melletti bogyókra szokták petéiket rakni, a fertőzött bogyók csoportosan, egymáshoz közel gyakoriak.

Gyapottok-bagolylepke imágó

Parazita szervezetek is felhasználhatók a gyapottok-bagolylepke lerakott petéi ellen, még a lárvák kikelése előtt. Több biológiai védekezéssel foglalkozó cég is forgalmaz mesterségesen felszaporított, különböző fejlettségű állapotú petefürkész darazsakat (Trichoplus), melyek segítségével még pete állapotban lehet a kártevőt hatástalanítani. Hátrányuk, hogy hatásuk általában 2 hétig tart, utána újakat kell kitelepíteni az állományba. Beszerzésük is nehézkes, és tárolásukhoz, életben tartásukhoz hűtött körülmények (hűtőszekrény) szükségesek.

Javaslom minél előbb a gyapottok-bagolylepke szexferomon-csapda beszerzését, és üzemeltetni azt szeptember végéig. Jövő évben a csapda vásárlása és felállítása már május hónapban lenne célszerű.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Világméretekben a zöldségágazat húzónövénye: a paradicsom

2019. november 2. 11:58

Világméretekben napjaink legdinamikusabban fejlődő agrárágazata a zöldségtermesztés, húzónövénye a paradicsom. Ma már világviszonylatban közel 180 millió tonnát állítanak elő belőle, ez a világ összes zöldségtermelésének 17%-a.

Mitől pöndörödnek a paradicsompalánta levelei?

2020. május 19. 08:53

A paradicsompalántáimon 3 hete az új levelek elkezdtek bepöndörödni. A földjébe bekerül/felhalmozódik-e a herbicid, ami miatt jövőre nem lehet ugyanoda ültetni más herbicidre érzékeny növényeket?

Miért nem válik pirossá a paradicsomom? 7 lehetséges ok

2023. augusztus 31. 15:40

Sok kertész bajlódik azzal, hogy az elvetett paradicsomja, vagy a nagy gondossággal felnevelt palántáin termő paradicsomok egyszerűen nem lesznek kellően pirosak – olyanok, mint a boltban kapható társaik.