Milyen kárt okoznak a gyümölcsökön a fülbemászók? Rengeteg van belőlük a kertemben.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A fülbemászók hazánkban honos rovarfajoknak tekinthetők, előfordulásuk így kerti viszonylatban is meglehetősen gyakorinak mondható. Legelterjedtebb fajuk a közönséges fülbemászó, melynek egyedei, jelentős elszaporodásuk esetében akár súlyos károkat is tudnak okozni termesztett növényeinken. A homoki fülbemászó ugyancsak egy elterjedt fajnak tekinthető, nevéből is adódóan viszont főként a homokos területeken fordul elő. Előző társával ellentétben, a homoki fülbemászó éjszakai vadászatai során ragadozó életmódot folytat, így leginkább hasznos szervezetként tekinthetünk rá.
A közönséges fülbemászó mindenevő, de előnyben részesíti az állati táplálékot, viszont ennek hiányában érett gyümölccsel, fiatal palántával, kukoricacsővel, virágszirommal is szívesen táplálkozik. Rágása nyomán szabálytalan alakú elváltozást láthatunk a leveleken, emellett pedig fekete ürülékét is nyomként hagyja maga után az érő gyümölcsök belsejében. Kedvelt táplálékának tekinthetők a különböző rovarok tojásai, lárvái, bábjai is, ezáltal a kártevők elleni védelemben is nagy szerepet kaphatnak. Emellett a levéltetvek egyedszámát is szívesen gyérítik, azok jelentős elszaporodását is sikeresen tudják csökkenteni.
A fülbemászók sok esetben nemcsak táplálkozásuk nyomán, hanem jelenlétükkel is károkat okoznak, sokak számára undort keltenek. Több termesztett zöldségfajunk, pl. a karfiol, fejes saláta, fejes káposzta ad számukra jó rejtekhelyet, ahol árnyékban, nyirkos körülmények között napközben megbújva élnek. Az egyes évjáratokban általában különböző mértékben szaporodnak fel kertjeinkben a fülbemászók, viszont csak ritka esetben kell jelentős, kártevő mértékű elszaporodásuktól tartanunk.
Azokban a kertekben, ahol az adott kultúrában rendszeresen védekezünk rovarölő készítménnyel, a fő kártevők ellen, ott felszaporodásuk sem jelentős mértékű. A fülbemászók a rovarölő szerekre nagyon érzékenyek, így az adott kultúrában engedélyezett rovarölő készítménnyel, súlyos esetben, akár védekezhetünk is ellenük. Nem árt viszont a permetezés szükségességét átgondolni, alapvetően hasznos szervezet lévén csak végső esetben fordulni a kémiai védekezéshez!
Kiemelt kép: Pixabay