Milyen kártevő okozhatja a leander levélsárgulását?

Agrofórum Online

Kérem szépen segítségüket! Milyen kártevő okozhatja a leander levélsárgulását? Mit tegyek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leandernek sajnos több kártevője is lehet, melyek a növények szépségének, dekoratív megjelenésének romlását okozzák. Emellett azonban több abiotikus körülmény is befolyásolhatja a leander élettevékenységét, melyek nem megfelelő alakulása miatt a növény levelei csakugyan sárgulni kezdhetnek.

A kártevők közül leggyakrabban a levéltetvek, pajzstetvek és takácsatkák szívogatásával találkozhatunk a leanderen. A levéltetvek és pajzstetvek telepei szabad szemmel is jól láthatók, valamint a szívogatásuk nyomán megjelenő ragacsos mézharmat, valamint az azon megtelepedő szennyező fekete korompenész egyaránt feltűnő. E kártevők ellen hatékonyan védekezhetünk pl. acetamiprid hatóanyagú készítménnyel, mely permetezés elvégzése után pár nappal érdemes a növényt lemosni, a kártevők pusztulásáról meggyőződni. A takácsatkák jelenlétére főként a leveleken kialakuló apró elszíneződések, szívásnyomok hívják fel a figyelmet, emellett viszont a levelek hátoldalán finom pókhálószerű szövedékük megjelenése is tapasztalható. A takácsatkák elleni védekezés a növények lemosása mellett kémiai kezelést, pl. hexitiazox hatóanyaggal is ajánlatos elvégezni.  

A leanderek levelei a nyári időszakban gyakran sárgulnak a kellő mennyiségtől eltérő vízellátás miatt, valamint a tápanyagok hiánya esetében is. A növényeken nemcsak a vízhiány tünetei, hanem a túlöntözés hatása egyaránt megmutatkozhat levélsárgulás formájában. A nagyon forró nyári napok alkalmával a nagyobb leandereket érdemes lehet akár naponta kétszer, reggel és esete is öntözni az elegendő vízmennyiség pótlása érdekében. Csapadékosabb időszakok alkalmával viszont az edények vízelvezetéséről, a felesleges víz leöntéséről kell gondoskodni. A levélsárgulás okai között fontos megemlíteni az elhanyagolt tápanyag-utánpótlást is, hiszen a leander egy nagy tápanyagigénnyel rendelkező dísznövényünk. Tavasztól egészen a beteleltetés előtti időszakig érdemes hetente legalább egyszer öntözővizével együtt tápoldattal ellátnunk. Szükséges nitrogént, foszfort és káliumot, valamint mikroelemeket is tartalmazó tápoldathoz juttatnunk, ezzel ugyanis növekedése, valamint virágzásra való serkentése is elősegíthető.

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan készítsük fel a palántákat a kiültetésre?

2023. április 28. 10:36

Szeretném megtudni, hogy hogyan készítsük fel a palántákat a kiültetésre?

Mire jó a mángold?

2022. október 11. 09:38

A mángold egy egyszerűen tartható növény a veteményesben is, nagy leveleinek köszönhetően jól beárnyékolja a talajt, szép háttérnövényként alacsonyabb haszonnövények előtt és a növénytársítási rendszerben is fontos része van.

5 alapvető kertépítési ötlet, ami nem hiányozhat egy kertből sem

2023. augusztus 29. 11:40

Hogyan lesz a kertünk szebb, mint a szomszédé? Mitől lesz különleges? Hozok most 5 olyan alapvető kertépítési ötletet, ami nem hiányozhat egy kertből sem!

Az öntözésfejlesztés gátjai Magyarországon II. rész

2018. március 29. 09:47

Az eddig beadott pályázatokkal kapcsolatosan elmondható, hogy voltak páran azon szerencsések, akik már saját kockázatukra megvalósították a beruházást. Ők jártak jól!