Petrezselyem és pasztinák felszedésekor sok gyökér közepén rágásnyomokat láttam, némelyikben lárvát is. Tavaly csak elvétve fordult elő, idén tömegével, a növények legalább fele fertőzött. Mi ez a kártevő, van-e védekezési lehetőségem?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
Egy viszonylag ritkán előforduló, de súlyos kárt előidéző cincér a tettes: murokcincér, sávosnyakú-cincér (Phytoecia icterica). A murokcincér ernyős virágzatú növényekben él, többek között a sárgarépát, petrezselymet és pasztinákot, azok répatestét fertőzi. Rajtuk kívül más rokon, az ernyősvirágúak családjába tartozó vadon élő növényben is előfordulnak, azok föld feletti szárának üreges belsejében élnek.
Egyéves fejlődésű rovar, áprilistól júniusig, gyakran júliusig aktívak az előbújó bogarak, ezalatt nap közben gazdanövényeiken láthatók. Napos időben a virágaikon, vagy azok szárán időznek a 6-14 mm hosszú, szürkés, fekete színű, hosszú csápú bogarak, lábainak egy része sárga, és a tor részen (nyak) sárga csík is kifejlődik. Mikor lerakják tojásaikat, minden esetben egyesével, az említett növények leveleinek tövébe vagy a virágaik szárába helyezik azokat. A kikelő apró lárvák berágják magukat a gyökérzetbe, annak középső részébe, kirágják azok belsejét, ott fejlődnek hónapokig, nyár végén bábozódnak és még a tél előtt kifejlődnek a bogarak, melyek a répatestben telelnek. Hasonló méretű, alakú, színű, életmódú Phytoecia cincérfajok is ismertek, valószínűleg más fajok is előfordulhatnak.
A károsításáról házikertekben régóta rendelkezünk ismeretekkel, mivel azonban előfordulása nem gyakori, kevésbé ismerik, nem szoktak jelentőséget tulajdonítani neki. Bár nem ritka a 100%-os fertőzöttség sem. Laza, homokos talajokon gyakoribb elsősorban. Jellemző rá, hogy első évi megjelenése után, a következő évre már a területen nevelt gyökérzöldségek répatestének nagy része károsított, egy év alatt gyorsan képes felszaporodni. A fertőzés kívülről általában nem látható, csak felvágás után válik nyilvánvalóvá. A belső járatban a megrágott, hosszúkás alakú, barna színű rostok jelzik tevékenységét.
A murokcincér ellen elsősorban a termesztési terület évenkénti változtatásával (vetésváltás), cseréjével lehet védekezni. Lehetőleg a szomszédos parcellákat is kerüljük. A bogár a fertőzött gyökértestekben telel, ezért a fertőzött répákat nem szabad a területen kinn hagyni. A répák tisztítása olyan helyen történjen, ahol a hulladékok maradéktalanul összegyűjthetők. Baromfik maradék nélkül hasznosítják, elpusztítják a növényi maradványokkal együtt a kártevőket is, ajánljuk fel nekik! Ennek hiányában a fertőzött répatesteket semmisítsük meg, komposztba ne tegyük. Rovarölő szerekkel elhúzódó rajzásuk miatt sikertelen a bogáralak elleni kémiai védekezés. Napsütéses időjárás mellett – május július között – a nagyméretű bogarak gyűjtése is hasznos lehet. A répatestben élő lárvák ellen sem rendelkezünk jelenleg védekezési megoldással. A talaj rovarölő szeres fertőtlenítése nem nyújt védelmet ellenük.
Kiemelt kép: F. Kovařík