Milyen kórokozó fertőzheti szüret után a cseresznyét?

Agrofórum Online

J. Erzsébet kérdése: A cseresznyefám gyümölcsei már letermettek. Milyen növényvédelmi teendőkre van még szükség a nyár folyamán? Mire figyeljek oda?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Nagyon fontos, hogy a szüret után is figyeljük, megóvjuk gyümölcsfáinkat a betegségektől. A következő évi megfelelő termésmennyiség szempontjából elengedhetetlen a fák kondíciójának megtartása, télre való felkészítése.

A cseresznye esetében kiemelt jelentősége van a blumeriellás levélfoltosságot okozó kórokozó (Blumeriella jaapii) elleni védekezésnek a szüret utáni időszakban is. A tünetek leggyakrabban a levélen jelentkeznek, ritkábban a gyümölcsök kocsányán is. A levél színén apró, 1-3 mm átmérőjű kerek vagy szegletes, lilás foltok képződnek. A levél fonáki oldalán a gomba sárgásfehér képletei figyelhetők meg. Az idő előrehaladtával a levélfoltok összeolvadnak. A levéllemez fokozatos sárgulása, majd végül a levélhullás is bekövetkezik. Súlyos esetben akár a fák teljes lombjukat is elveszíthetik. A fertőzés a fa alsó részében található leveleken kezdődik és fokozatosan halad felfelé. A korai lombhullás következtében gyengül a hajtásnövekedés, csökken a termőrügyképződés és romlik a fák kondíciója.

A betegség kialakulását és terjedését döntő módon befolyásolják az időjárási viszonyok. A fertőzéshez nedvességre van szükség, ugyanis a spórák vízcseppekkel jutnak a levelekre, és ottani csírázásukhoz is elengedhetetlen a víz. A spórák csírázáshoz 21 °C optimális, 15 °C alatt és 27 °C felett csíraképtelenek. Éppen ezért nedves, csapadékos tavaszt követően fokozódik a járványveszély.

A kórokozó a lehullott levelek fonákán található sötétbarna, pontszerű, kiemelkedő képletek formájában telel. A spórák szóródására már általában áprilistól (lombfakadás) számíthatunk. A kórokozó spórái a felcsapódó vízcseppekkel kerülnek a levelekre, és a légzőnyílásokon keresztül hatolnak be a levelekbe. Egy-két hét (10-12 nap) lappangási idő után jelennek meg a betegség tünetei. A védekezés alapja a lehullott lomb talajba forgatása, mellyel a következő évi fertőzésveszélyt csökkenthetjük. A tavaszi fertőzések ellen a valós veszélyhelyzetnek megfelelő kémiai védelem mankoceb, boszkalid, piraklostobin hatóanyagú gombaölő szerekkel valósítható meg. A termés betakarítása után a levélbetegségek ellen lombpermetezésre az előbb felsorolt készítmények szintén felhasználhatóak.

Csökken az unió őszi káposztarepce termése

2019. június 19. 12:18

A repce az EU fő olajnövénye: ehető olajként, bioüzemanyagként, valamint állati takarmányhoz használják fel.

A szabadföldön termesztett paradicsom hiánybetegségei és élettani károsodásai

2019. augusztus 15. 04:36

Miért fontos a hiánybetegségek és élettani károsodások ismerete? Mik lehetnek a kiváltó tényezők? Hogyan jelentkezhetnek a szabadföldön termesztett paradicsomon a talaj- és időjárási tényezőkből, valamint a tápanyag-ellátásból adódó károsodások?

A túl meleg idő árthat az ukrán gabonának

2023. január 10. 07:38

A rendkívül meleg időjárás negatívan befolyásolja a téli időszakot, és ez veszélyes a gyengén fejlett őszi vetésű növényekre.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?