21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra

Milyen módszerrel szaporíthatjuk a legegyszerűbben a málnát?

Agrofórum Online

Új helyre szeretném telepíteni málnatöveimet. Hogyan szaporíthatnám a legegyszerűbben a málnát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A málna egy viszonylag könnyen szaporítható gyümölcsfajunk, melyet házi körülmények között, meglévő saját töveink esetében egyszerűen el tudunk végezi. A szaporítás történhet egyrészt gyökérsarjakról, másrészt pedig gyökérdugványokról egyaránt.

A sarjakat alapesetben a művelés során érdemes eltávolítani, hiszen a málna művelését jelenlétükkel megnehezítik, valamint növekedésük során be is sűrítik az állományt. Továbbszaporítás céljából tehát érdemes előre gondolkozni, így az anyatövektől kb. 50 cm-es távolságban elhelyezkedő sarjakból párat előzetesen már ajánlatos meghagyni. Ezek közül olyanokat hagyjunk csak meg, melyek anyatövei is egészségesek, betegségektől és kártevőktől mentesek, megfelelő minőségű és mennyiségű gyümölcsöt teremtek.

A meghagyott sarjak a vegetációs időszakban továbbfejlődnek, erősödnek, szaporításra alkalmassá válnak az őszi időszakra. A szaporításra megérett sarjak jellemzője, hogy kb. 20-40 cm nagyságúak. A sarjak leválasztásának egyik időszaka ősszel van, így akár ez még novemberben is megtörténhet, de tavasszal, tél vége felé ezt ugyancsak elvégezhetjük. A málna fejlődése szempontjából az őszi ültetés tekinthető optimálisnak, hiszen így tavaszig van ideje a növénynek a gyökereit fejleszteni, így az időjárás melegedésekor már a hajtásait fogja fejleszteni.

Az ültetés folyamatában elsőként az új helyet érdemes előkészíteni, talaját 30-40 cm-es mélységben átforgatni, pár héttel az ültetés előtt. Az ültetéshez elégséges kb. 30 cm-es mélységű gödröt készíteni. A sarjat ásóval emeljük ki régi helyéről, majd új, előkészített helyén is olyan mélységbe helyezzük a talajba, ahogyan addig is volt. Őszi ültetés esetén a növény körül a talajt érdemes felkupacolni, míg tavaszi ültetésnél pedig kitányérozni a sarjak körüli talajrészt. Az ültetés utáni beöntözésről se felejtkezzünk el, melyet száraz időjárás esetében mindenképp érdemes akár többször is megismételni. A sarjakat vissza is kell metszeni, ezt a talajszint felett kb. 20-25 cm-es magasságban kell megtennünk.

A gyökérről történő dugványok elkészítését az anyatőről leválasztott gyökerekkel végezhetjük el, ugyanis ezeken számos rügy fejlődik, melyekből idővel sarjak képződnek. Szaporítás céljából vastagabb gyökereket szükséges választani, melyeket 10-15 cm hosszúságúakra kell felvágni, majd ezeket pedig ősztől tavaszig nedves homokban érdemes nevelni. 

Megsokszorozódott a birstermesztés Magyarországon

2024. december 5. 13:50

Egyre nagyobb lendületet vesz a hazai birstermesztés. Legnagyobb termőterülettel Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye rendelkezik.

Gyümölcsök tápanyag-utánpótlása lombon át

2021. június 17. 05:20

Sok termelő kételkedik abban, hogy a lombon keresztül kijuttatott műtrágyák dózisa mire is elég, hiszen itt nem nagy mennyiségekről beszélünk. A teljes tápanyag-utánpótlást nem is tudnánk lombon keresztül megoldani. Nem is ez a célunk.

Kerti kalendárium - tennivalók az év utolsó hónapjában

2019. december 2. 04:37

Egy gazdag, sokrétű kert gondozója decemberben sem pihenhet. Számos teendő sorakozik még a feladatlistánkon, amit még idén tető alá kell hozni. Vegyük sorra, milyen „négyfalközti” és milyen kerti munkák várnak még ránk az ünnepek előtt.

Mindenkinek előnyös lehet a rövid ellátási láncban való együttműködés

2019. március 1. 04:36

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett fórumon a zöldséget, gyümölcsöt termesztő kamarai tagok találkozhattak a további beszállítókat, partnereket kereső áruházlánc szakembereivel, akik a termelőkkel szembeni elvárásaik mellett az eddigi együttműködések tapasztalatait is ismertették.