22℃ 15℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó

Málna szaporítása – egyszerű módszerek

Agrofórum Online

Új helyre szeretném telepíteni málnatöveimet. Hogyan szaporíthatnám a legegyszerűbben a málnát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A málna egy viszonylag könnyen szaporítható gyümölcsfajunk, melyet házi körülmények között, meglévő saját töveink esetében egyszerűen el tudunk végezi. A málna szaporítása történhet egyrészt gyökérsarjakról, másrészt pedig gyökérdugványokról egyaránt.

A sarjakat alapesetben a művelés során érdemes eltávolítani, hiszen a málna művelését jelenlétükkel megnehezítik, valamint növekedésük során be is sűrítik az állományt. Tovább szaporítás céljából tehát érdemes előre gondolkozni, így az anyatövektől kb. 50 cm-es távolságban elhelyezkedő sarjakból párat előzetesen már ajánlatos meghagyni. Ezek közül olyanokat hagyjunk csak meg, melyek anyatövei is egészségesek, betegségektől és kártevőktől mentesek, megfelelő minőségű és mennyiségű gyümölcsöt teremtek.

A meghagyott sarjak a vegetációs időszakban továbbfejlődnek, erősödnek, szaporításra alkalmassá válnak az őszi időszakra. A szaporításra megérett sarjak jellemzője, hogy kb. 20-40 cm nagyságúak. A sarjak leválasztásának egyik időszaka ősszel van, így akár ez még novemberben is megtörténhet, de tavasszal, tél vége felé ezt ugyancsak elvégezhetjük. A málna szaporítása szempontjából az őszi ültetés tekinthető optimálisnak, hiszen így tavaszig van ideje a növénynek a gyökereit fejleszteni, így az időjárás melegedésekor már a hajtásait fogja fejleszteni.

Az ültetés folyamatában elsőként az új helyet érdemes előkészíteni, talaját 30-40 cm-es mélységben átforgatni, pár héttel az ültetés előtt. Az ültetéshez elégséges kb. 30 cm-es mélységű gödröt készíteni. A sarjat ásóval emeljük ki régi helyéről, majd új, előkészített helyén is olyan mélységbe helyezzük a talajba, ahogyan addig is volt. Őszi ültetés esetén a növény körül a talajt érdemes felkupacolni, míg tavaszi ültetésnél pedig kitányérozni a sarjak körüli talajrészt. Az ültetés utáni beöntözésről se felejtkezzünk el, melyet száraz időjárás esetében mindenképp érdemes akár többször is megismételni. A sarjakat vissza is kell metszeni, ezt a talajszint felett kb. 20-25 cm-es magasságban kell megtennünk.

A gyökérről történő dugványok elkészítését az anyatőről leválasztott gyökerekkel végezhetjük el, ugyanis ezeken számos rügy fejlődik, melyekből idővel sarjak képződnek. Málna szaporítása céljából vastagabb gyökereket szükséges választani, melyeket 10-15 cm hosszúságúakra kell felvágni, majd ezeket pedig ősztől tavaszig nedves homokban érdemes nevelni. 

1967 óta nem volt ilyen drága a narancslé – mit fogyasszunk helyette?

2023. november 26. 07:10

A narancs télen az egyik legjobb C-vitamin-forrás, amelyből egy közepes méretű 70 mg-ot tartalmaz. Azonban idén sajnos nincs jó éve a narancsnak, emiatt nagyon elszállt az ára a narancslének is. Mit válasszunk helyette?

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok II. rész

2020. április 4. 05:36

Az egyszerű anyagok nem minősülnek növényvédő szernek, de ha van, be kell tartani az élelmezés-egészségügyi várakozási időt, ügyelni kell a dózisra és a kezelés idejére.

A precíziós termesztési technológiák alkalmazhatósága a gyümölcsösökben

2018. március 3. 11:24

A precíziós gazdálkodás egy váz, amelyet egyéni igényeink és lehetőségeink függvényében tölthetünk meg tartalommal.

Okoz károkat a fülbemászó a kertben?

2023. augusztus 12. 12:23

Idén rengetek fülbemászó van a kertben, kell ellene permetezni? Okoz egyáltalán károkat a fülbemászó a kertben?