Milyen növényvédelmi problémákra ügyeljünk a cseresznyénél virágzás után?

Agrofórum Online

Cseresznye esetében milyen növényvédelmi problémákra ügyeljünk a virágzást követően a gyümölcsök növekedési időszakában?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A cseresznye legjelentősebb kártevői a cseresznyelegyek, melyek nyüvei az érőfélben lévő termésben való táplálkozásukkal okoznak nagy problémát. Az imágók megjelenésére már május közepétől lehet számítani, hiszen tojásrakás céljából a kb. zöldborsó nagyságú, sárguló gyümölcsök felületét keresik fel. A korán érő fajták esetében a jelenlétüket jelző sárga ragacslapokat már május elején, a fa napos oldalára érdemes kihelyezni. Amennyiben a csapdák fogása is jelzi jelenlétüket, egy felszívódó szerrel, pl. acetamiprid hatóanyag, ajánlatos egy kezelést elvégezni. Ezután, az érés ütemétől függően, akár 2-3 alkalommal is szükséges lehet permetezni a cseresznyelegyek ellen, mivel rajzásuk többnyire elhúzódó. A szürethez közeli időszakban minden esetben rövidebb élelmezés egészségügyi várakozási idővel rendelkező készítményt használjunk!

A virágzás utáni időszakban a levéltetvek is még jelen lehetnek cseresznyefáinkon, viszont a nyár eleji időszakban nyári tápnövényükre vándorolnak, vagyis a besodort levelekben jelenlétüket a kezelés előtt ellenőrizni szükséges.

A kórokozók közül levélfoltosságot a blumeriella okozhat, mely pár mm nagyságú, kerek vagy szegletes, lilás színeződésű foltok formájában mutatkozik meg. Idővel a foltok összefolynak, majd pedig az egész levél sárgulása és elhalása is bekövetkezik. Gyakori hiba, hogy a szüret utáni időszakban elhanyagolt fáknál e kórokozó miatt korai lombhullás következik be, ezért kiemelten fontos a fa egészségének ellenőrzése a gyümölcsök leérését követően egyaránt, szükséges esetben pedig gombaölő szeres permetezése (ciprodinil) javasolható.

A kötődött zöld terméseken az antraknózis tünetei is megjelenhetnek, mely fertőzésre a gyümölcsök színesedéséig kell számítani. Kialakulása ellen megelőző jelleggel érdemes már kémiai védekezést alkalmazni, ennek hiányában ugyanis hamar kialakulnak a kezdetben alig látható, halványbarna színezetű termésfoltok. E foltokon esős időjárás esetén sárgás bevonat figyelhető meg, míg száraz időjáráskor pedig kiszáradásuk. A kötődés után, valamint három, illetve egy héttel betakarítás előtt is érdemes lehet megelőző jelleggel permetezni.

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.

Milyen kártevő hernyói károsíthatnak cseresznyefám kérge alatt?

2020. szeptember 26. 10:37

Milyen kártevő hernyói károsíthatnak cseresznyefám kérge alatt? Várom válaszukat!

Intenzív a keleti gyümölcsmoly rajzása

2021. július 8. 05:03

Kajszin az előbbi levéltünetek mellett a termésen is okozhat megbetegedést a sztigmina, ami rontja a piaci értékét.

Késői, de jó cseresznyetermésre számítanak a németek

2021. június 29. 05:47

A gyümölcstermesztők 2021-ben már szabadabban foglalkoztathatják idénymunkásaikat a koronavírus kapcsán kialakult helyzetben, mint tavaly.