Mire számíthat, aki diófát telepít?

Agrofórum Online

S. László kérdése: Kertembe diófát ültetnénk, milyen növényvédelmi problémákra számíthatok?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Évtizedekkel ezelőtt a dió betegségeiről, növényvédelmi problémáiról aligha volt szó, ma azonban sok jelentős kártevő és kórokozó veszélyezteti a diófákat. Az almamoly (Cydia pomonella), a dió egyik legfontosabb kártevője, a lárvája a gyümölcsöt károsítja, a gyümölcs felületén rágcsálék és nyílás található. Az ellene való vegyszeres védekezés alapja a feromoncsapdázáson alapuló helyes permetezési idő megválasztása.

A kártevő elleni védekezést a tömeges lárvakelés idejére kell időzíteni, ami a rajzástól számított 7–10 nap (acetamiprid, lambda-cihalotrin, tiakloprid). A kártevő a talajban, fakéregben, mumifikálódott gyümölcsökben telel át. Gyakorta előforduló kártevő a dió nemezes gubacsatka (Aceria erinea). Kártételének következtében a levél fonákán nemezes foltok képződnek, a levél színe felé felhólyagosodnak. A dió szemölcsös gubacsatka (Aceria tris­triata) kártétele nyomán, a levélen szemölcsök figyelhetőek meg, melyek sok esetben a termésen is kialakulhatnak. Az atkák ellen a tél végi olajos lemosó permetezés ajánlott.

A dió gnomóniás betegsége (Gnomonia leptostyla) lomb és gyümölcshullást okoz. A leveleken és hajtásokon pár mm nagyságú, barna szegélyű foltok képződnek. A gomba a fertőzött levelekben és termésburkokban telel át, ezért a lehullott levél összegyűjtése és megsemmisítése fontos lépés. A lombhullás után a kórokozó telelésének megakadályozása érdekében vegyszeres permetezés javasolt. A tenyészidőszakban a dió virágzása után szintén indokolt lehet a kémiai beavatkozás (mankoceb). A dió baktériumos feketedése (Xantho­monas juglandis) a dió minden részét megfertőzi (levél, hajtás, gyümölcs). A terméseken apró foltok képződnek, amelyek gyorsan növekednek, besüppednek, elfeketednek. Az elhalás behatol a termésekbe is, megfertőzi a magot, megfeketednek, összeszáradnak és lehullnak.

A leveleken kezdetben szögletes, vizenyős, később nekrotikus foltok keletkeznek. Terjedésének a nedves körülmények kedveznek. A kórokozó a fertőzött növénymaradványokon, ágrészeken telel át. A betegség ellen hatékony megelőző módszer a tavaszi lemosó permetezés. Virágzás előtt egyszer, a virágzást követően pedig egy vagy két alkalommal javasolt a kémiai beavatkozás réztartalmú készítményekkel.

Vadgesztenyelevél-aknázómoly csapdahálózat fogási adatai

2023. szeptember 28. 15:10

Az alábbi táblázatban találják a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő vadgesztenyelevél-aknázómoly csapdahálózat fogási adatait, melyeket az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáival felvételeztek. Az adatok a közterületi növényvédelem területén tevékenykedő szakemberek számára nyújthatnak hasznos információkat.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nagy kárt okoznak a gyapottok-bagolylepke hernyói

2022. augusztus 2. 09:40

A betegségek számára az életfeltételek minimálisra csökkentek, a kártevők száma viszont alig változott.

A varasodás elleni sikeres védekezés elemei

2023. március 22. 11:38

Az almának nincs még egy olyan kórokozója vagy kártevője, ami hasonló intenzitású védekezést kívánna, mint a ventúriás varasodás (Venturia inaequalis). A betegség elleni védekezés a növényvédelem gerincét képezi, annak éves költségéből 40-50%-ot tesz ki. A jól átgondolt, megtervezett védekezési program tehát kulcskérdés.

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

2018. július 4. 08:27

Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.